Kamkat Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

kamkat

Kamkat, küçük ve oval portakallara benzeyen, sarı veya turuncu renk tonuna sahip bir meyvedir tatlı ama keskin bir lezzeti vardır ancak bazılarına acı gelebilir. Kamkat meyvesini limondan ayıran şey, hem kabuğunun hem de lezzetinin tatlı olması ve yenmesi gerçeğidir. Kabuğu, meyvesi ve hatta her şeyi yenilebilir, ancak bazı insanlar onları atmayı tercih ediyor.

Bir kamkatı açtığınızda birbirine yapışan ve dilim olarak adlandırılan minik sulu portakal benzeri bölümler olduğunu fark edeceksiniz. Kamkatın  Çin’in güneydoğu bölgelerinde yerli olduğu söylenir, ancak aşağıdaki bölgelerde de bulunabilir:

 • Kuzey ve Güney Kore
 • Güney Pakistan
 • Tayvan
 • Orta Doğu
 • Japonya
 • ABD, özellikle Florida, Louisiana, Alabama ve California’da

Bu meyveler, yavaş büyüyen çalılıklardır ve yüksekliği 2 ila 3 metreye ulaşan küçük boy ağaçlar halinde yetişir. Ağacın dalları hafif yeşil renktedir ve gençken köşeli olur, ancak aynı zamanda dikensiz olabilirler veya birkaç diken oluşturabilirler. Son olarak, ağaçlar koyu yeşil yaprakları olan tatlı, hoş kokulu ve küçük beyaz çiçekler taşırlar.

Kamkat Meyvesinin Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Kamkat meyvesi düşük kalorilidir, 100 gram taze kamkat yalnızca 71 kalori içerir. Bu meyveler aşağıdaki besinler açısından zengindir:

 • Antioksidan vitaminler (A, C ve E)
 • B vitaminleri (tiamin, niasin, piridoksin, folatlar ve pantotenik asit)
 • Karotenler; lutein, zeaksantin ve taninler gibi flavonoid antioksidanlar
 • Mineraller; kalsiyum, bakır, potasyum, manganez, demir, selenyum ve çinko gibi
 • Limonen, pinen, a-bergamoten, karyofilin, a-humulen ve a-muurolene gibi uçucu yağların yanı sıra özellikle antioksidan ve lif açısından zengin olduğu için, kamkatın kabuğunu yemeyi de unutmayın.

Tüm bu besinler, kamkatların sahip olduğu bazı sağlık faydalarının geliştirilmesinde hayati bir rol oynar, örneğin:

 • Kolajen sentezi ve yara iyileşmesine yardımcı olma
 • Anti-viral ve anti-kanser faaliyetlerine sahip olma
 • Nörodejeneratif hastalıkların, artritin ve diyabetin önlenmesinde yardımcı olmak
 • Gıda kaynaklarından demir emilimine yardımcı olma
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesi
 • Kabızlık, fazla gaz, şişme ve krampların giderilmesine yardımcı olmak
 • Vücudun serbest radikallerini ortadan kaldırmak ve bunlarla mücadele etmek
 • Karbonhidratların, proteinlerin ve yağların metabolize edilmesinde yardımcı faktör olarak işlev görme
 • Bağışıklık sistemini artırmak
 • Yeni hücre büyümesinin uyarılmasına yardımcı olma
 • Vücudun yabancı işgalcilere, enfeksiyonlara, bakterilere ve mantarlara karşı korunmasına yardımcı olmak
 • Vücuttaki insülin ve glikoz dengesini optimize etmeye yardımcı olma
 • Saç ve dişleri besleme
 • Enerji seviyelerini artırma
 • Cilt sağlığının iyileştirilmesi
 • Güçlü kemikler inşa etmek

Çok lezzetli olmanın yanı sıra kamkat çok sağlıklı bir meyvedir. Düşük sodyum ve yağ içerirler ve kolesterol içermezler. Antioksidan C vitamini ve az da olsa A vitamini seviyeleri içerirler. Aynı zamanda beslenme liflerinin mükemmel bir kaynağı olup, kendileri de sindirim konusunda özellikle çeşitli sağlık yararları ile birlikte gelir. Kamkat kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli seviyelerde önemli minerallerin iyi bir miktarına sahiptir.

Sindirim Sistemini Destekler

Kamkat diyet lifi için çok iyi bir kaynaktır ve günlük lif alımının önerilen miktarlarını diyetlerinde almayan çoğunluğumuz için lif dozunu artırmak için kullanışlı ve lezzetli bir yol göstermektedir. Bir avuç dolusu meyveyi alıp hazımsızlık hissettiğinizde yemeniz yeterlidir. Bu küçük meyvelerden yaklaşık 8 tanesi sindirim sisteminizin size minnettar olacağı yaklaşık 10 gramlık diyet lifi sağlayacaktır.

Lifin sindirim sistemi için kanıtlanmış pek çok faydası vardır ve lif eksikliği kabızlık, hazımsızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı gibi birçok yaygın şikayete neden olabilir. Kamkat gibi yüksek lifli yiyecekler yemek, bu sorunları hafifletebilir ve tekrarlanmalarını önleyebilir. Lif ayrıca diğer gıdalardaki besin maddelerinin emilimini de artırabilir.

İmmün Sistemi Destekler

Kamkatlar küçük olabilir, ancak sizi çeşitli hastalıklardan koruyabilecek sağlıklı bir paket oluşturuyorlar. Tıpkı portakal gibi; onların daha küçük ve daha tanıdık kuzeni olan kamkatlar vücudun sağlığı üzerinde büyük etkisi olan C vitamini ile dolup taşıyor.

C vitamini doğal bir antioksidandır ve sayısız vücut süreçlerine katılır, en azından bağışıklık sisteminize verdiği destek çok önemlidir. Bu savunmalarımızı güçlendirmemize yardımcı olur ve bizi bakteriler, virüsler veya mantarların neden olduğu yaygın enfeksiyonlardan korur. C vitamini bizi sadece hastalıktan korumakla kalmaz, aynı zamanda daha çabuk iyileşmemize de yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Destekler

Zengin bir antioksidan kaynağı oldukları için kamkat yemek; cildinizin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve hatta uzun vadede daha genç görünmenize yardımcı olabilir. Antioksidanlar cilt sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Sisteminize olabildiğince çok C vitamini yüklenmesini sağlamak belirgin bir etki yaratacaktır.

Antioksidanlar hücre hasarına karşı koruma sağlar ve günlük olarak serbest radikallere maruz kalan hücreleri yeniler. Çok küçük olduğundan yenmesi kolaydır ve cildinize güç katmak istiyorsanız atıştırmak için mükemmeldir.

Sağlıklı Saçlar İçin Gereklidir

Kamkatlar; cildinizin sağlığını iyileştirebileceği gibi saçlarınızda da aynı etkiye sahip olabilirler. Antioksidan olan C vitamini ve meyvede bulunan diğer mineraller, saç tellerinin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamak için idealdir.

Göz Sağlığını Destekler

Kamkat, aynı zamanda gözler ve görme için iyi bilinen çeşitli besin öğelerinin de büyük bir kaynağıdır. Kamkat, her ikisi de daha iyi göz sağlığına bağlı yüksek miktarda A vitamini ve beta-karoten içerir. Beta-karoten, havuç gibi sebze ve meyvelere karakteristik, parlak renkleri vermekten sorumlu olan bir antioksidandır.

Bu yoğun besleyici ve antioksidan bakımından zengin meyveleri yiyerek gözlerinizi oksidatif hasarlardan koruyabilir ve çoğu insanın yaşla birlikte yaşadığı makula dejenerasyonunu önleyebilirsiniz.

Sağlıklı Diş ve Kemik Oluşumunu Destekler

Kamkatlar, osteoporoz gibi kemik koşulları geliştirme riskinizi azaltabilecek çeşitli mineraller içerir. Özellikle kalsiyum, daha sağlıklı kemikler ve daha iyi kemik yoğunluğuna bağlıdır, ancak meyvede bulunan magnezyum da eşit derecede önemlidir.

Nasıl Yiyebilirsiniz?

Kabuğu en tatlı olan kısımdır ve meyvenin suyu acı olma eğilimindedir. Meyveyi sıkmanın bir yolu, meyvenizin biraz üstünden hafifçe tutmak ve aslında meyvenin suyunun bir kısmını sıkmaktır. Daha sonra cilt dahil tüm meyveleri ağzınıza atın ve yiyin. Sıktığınız meyve ne kadar çok sulu olursa meyve de o kadar tatlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz