Kanola Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Brassica ailesinin bir parçası olan Canola bitkisinin ezilmiş tohumlarından elde edilir. Lahana, karnabahar ve brokoli gibi sebzeler de aynı bitki ailesinin parçasıdır. Kanola bitkileri, kokulu, hoş, parlak sarı çiçekler üreten, bir ila iki metre arasında büyüyen bitkilerdir. Olgun kanola bitkilerinden elde edilen tohumlar, daha sonra rafine edilir, şişelenir. Topikal olarak veya besinlerde kullanabilirsiniz.

Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Kanola bitkisinden elde edilen yağ, en az miktarda doymuş yağ içerdiği ve trans yağ veya kolesterol içermediği için sağlık açısından son derece faydalıdır ve bu sayede diğerleri arasında en sağlıklı pişirme yağıdır. Bireylerde beynin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tekli doymamış yağ bakımından zengindir. Ayrıca vücudu inme ve kalp krizlerine karşı koruyan zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Klinik deneyler ve çalışmalar, diğer yemeklik yağlar yerine kanola yağı tüketmenin vücudu olumlu etkilediğini ve metabolizmayı hızlandırdığını ortaya koymaktadır. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içerir ve bu sayede en sağlıklı pişirme yağıdır. Tıpkı zeytinyağı gibi, doymuş yağlar bakımından da düşüktür.

Kalp Sağlığını Destekler: Kanola yağı temel olarak sterol ve campesterol olmak üzere bitki sterollerinin en yüksek seviyesine sahiptir. Çalışmalar, yüksek konsantrasyonda sterol içeren gıdaların çeşitli kalp hastalıkları riskini azalttığını göstermiştir.

Kolesterolü Düşürür: Bitkisel sterol vücutta kolesterol emilimini inhibe eder, böylece seviyeyi % 10-15 oranında düşürür. Kötü kolesterolü (LDL) azaltan ve iyi kolesterolü (HDL) artıran tekli doymamış yağlar (MUFA) açısından zengindir. Bu nedenle kanola yağı sağlıklı lipit profilini uyarır.

Enflamasyonu Azaltır: Eklem hassasiyeti ve sertliği kanola yağıyla azaltılabilir. Kronik artrit nedeniyle iltihaptan muzdarip insanlar için de yararlıdır. Ayrıca astım ve bağırsak rahatsızlıklarına bağlı inflamasyonu da hafifletir.

Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Kırışıklıklar, ince çizgiler, akne, lekeler vb. gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olan E vitamini ve K vitamini bakımından zengindir. Cildin esnek ve parlak olmasını sağlayan birçok cilt kreminde ve losyonda baz olarak kullanılır.

Yaşlanma Karşıtıdır ve Akne İle Savaşır: Cilt için mükemmeldir ve uzun süre cilt rahatsızlıkları için bir ilaç olarak kullanılmıştır. E vitamini ve K vitamini bakımından zengin olan yağ, cilt rahatsızlıklarını, akne, ince çizgiler, kırışıklıklar ve lekeler gibi yaşlanma belirtilerini azaltır.

Cilt Sağlığını Korumaya Yardım Eder: Güçlü bir lipit çözücü antioksidan olan E vitamini içerir. Cildi serbest radikal hasarından korur, böylece yumuşak ve sağlıklı hale getirir, genç bir görünüm verir. Bir çay kaşığı kanola yağı, günlük önerilen E Vitamini değerinin yaklaşık % 15’ini içerir.

Vücut Yağı Olarak Kullanılabilir: Zeytinyağına, sağlıklı ve ucuz bir alternatiftir. İçindeki yağ asitleri içeriği kuru cildi yatıştırmaya ve beslemeye yardımcı olur. En sevdiğiniz esansiyel yağ ile birkaç damla kanola yağını karıştırın ve vücut yağı olarak kullanın. Bu kuru ve pul pul dökülen cildinizi etkili bir şekilde nemlendirmeye yardımcı olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Etkilidir: Cilde doğrudan uygulayabilirsiniz. Yağın kokusundan rahatsız olanlar, lavanta veya gül yağı gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyebilir. Yağı uygulamak için yaygın bir yöntem, bir sprey şişesinde saklamak ve sıcak bir duştan sonra cilde püskürtmektir.

Cilt Enfeksiyonlarını Tedavi Eder: İçerisindeki yağ asitleri kuru ve tahriş olmuş cildi yatıştırır ve vücudun her yerinde yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkarır. Bir çorba kaşığı kanola yağı içine birkaç damla uçucu lavanta yağı ekleyin ve sıcak bir banyodan sonra tüm vücuda uygulayın. Özellikle topuk çatlağı, egzama, akne ve lekeler gibi cilt sorunlarını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Araştırma ve bilimsel çalışmalar, otoimmün bir hastalık olan Lupus’un, balık ve kanola yağı kombinasyonu ile tedavi edilebileceğini göstermektedir. Bu çalışma henüz ilk aşamasındadır ancak sonuçlar muazzam bir potansiyeli olduğunu göstermektedir.

Saç İçin Faydaları Nelerdir?

Saç için çok faydalıdır. Sıcak yağ, saç kuruluğu ve kırıklar için mükemmel bir çözümdür. Kanola yağı, seyrek ve hasar görmüş saçlar için ucuz ve muazzam etkili bir ilaçtır. Yağ, güneşin zararlı ışınlarını engelleyerek, saçları nemlendirmek ve onarmak için saç teline nüfuz ederek çalışır.

Kıvırcık Saçlar İçin: Kıvırcık saçlardan kurtulmak için birkaç çay kaşığı yağı, bir bardak ılık suda karıştırın ve solüsyonu bir sprey şişesine doldurun. Dışarı çıkmadan önce karışımı saçınıza püskürtün. Kanola yağı doğal bir nemlendiricidir ve saçlarınızdaki nemi hapseder, saçların kurumasını ve kabarmasını önler.

Hasarlı Saçlar İçin: İçerisindeki yüksek sterol miktarı, hasarlı saçların onarılmasına, kırık uçların yumuşamasına ve saçı güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Nazikçe saçınıza uygulayın ve gece boyunca sarın ve öyle yatın. Sabah saçlarınızı hafif bir şampuanla yıkayın.

Kepekten Kurtulmak İçin: Kepek için etkili bir tedavi yöntemi, üç çay kaşığı çay ağacı yağı ile yaklaşık 10 çay kaşığı Kanola yağını karıştırmaktır. Karışımı ısıtın ve kafa derisine uygulayın. Yağ karışımını yaklaşık 10 dakika boyunca saç köklerine yavaşça masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı 30 dakika sonra ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayın. Birkaç uygulamada kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin: Saç dökülmesini önlemek ve saç uzamasını hızlandırmak için kanola, zeytinyağı ve badem yağını eşit miktarlarda karıştırın ve birkaç damla lavanta öz yağı ekleyin. Ayrıca biberiye yağı da katabilirsiniz. Saçınıza bu karışımla masaj yapın ve yaklaşık yirmi dakika boyunca bekletin. Saçlarınızı ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayın. Bu tedavi saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur ve saç uzamasını destekler.

Nasıl Tüketebilirsiniz?

Yağ, soluk altın rengindedir, viskoz değildir ve hafif bir dokuya sahiptir. Yağın ısıya karşı yüksek toleransı ve nötr bir tadı vardır. Kanola yağı, salata sosu, zeytinyağı veya ayçiçeği yağı yerine bir pişirme yağı olarak kullanılabilir. Yağ yüksek ısı tolerans özelliğine sahip olduğu için, pişirme, kızartma, ızgara ve derin kızartma için kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz