Kansızlığa Ne İyi Gelir?

kansızlık

Ülkemizdeki kadınlarda 3 kişiden 2’sinde kansızlık görülür ve vücudun kırmızı kan hücresi sayısı normalden az olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri, kan hücrelerinin oksijeni taşımalarına yardımcı olan demir esaslı bir protein olan hemoglobin içerir. Anemik olduğunuzda, kanınız organlarınıza ve dokularınıza uygun oksijen taşıyamaz. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, desilitre başına 13 gramdan az hemoglobin bulunan erkekler anemiktir.

Kadınlar için kriterler, desilitre başına 12 gramdan daha azdır. Kırmızı kan hücrelerinin normal ömrünü bozan herhangi bir şey; kırmızı kan hücresi üretimindeki azalma, kırmızı kan hücrelerinin tahribatındaki artış veya aşırı kan kaybı dahil olmak üzere; kansızlığa neden olabilir. Sebeplerine bağlı olarak farklı kansızlık türleri vardır.

Kadınlar ve kronik hastalıkları olan kişiler anemi için en yüksek risk altındadır. Menstrüasyon, hamilelik, ülser, bağırsak bozuklukları, kanser, kanama bozuklukları, diğer kronik hastalıklar veya demir, folik asit, B12 vitamini eksikliği sırasında ağır kan kaybı olabilir. Bazı anemi türleri  kalıtsal da olabilir.

Semptomlar nedene bağlı olarak değişir ve hafif ila şiddetli arasında gidip gelir. Yaygın semptomlar; yorgunluk, soluk cilt, hızlı veya düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, kognitif problemler, baş ağrıları, soğuk el ve ayak, enerji eksikliği, saç dökülmesi ve yüksek veya düşük tansiyondur. Evde bazı kansızlık türlerini kolayca tedavi edebilir ve önleyebilirsiniz. Hemoglobin seviyeniz normal olana kadar bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Pancar

Tüm kansızlık tiplerinin içinde en sık görüleni demir eksikliğine bağlı anemidir. Pancar özellikle bu durumda olanlar için oldukça faydalıdır. Lif, kalsiyum, potasyum, kükürt ve vitaminlerin yanı sıra yüksek demir içeriğine sahiptir. Besin değerinin yanı sıra pancar, vücudu temizlemeye ve vücutta daha fazla oksijen sağlamaya yardımcı olur. Bu da vücudun kırmızı kan hücresi sayısını artırması demektir.

Bir orta boy pancar, üç havuç ve bir tatlı patatesin yarısını bir meyve sıkacağıyla sıkın ve bu suyu günde bir kez için.

Pancarları pişmiş sebze olarak veya salata olarak da tüketebilirsiniz. Maksimum besin değeri için pancar ile birlikte kabuğunu da yiyin.

Pekmez

Özellikle anemik olanlar için bir beslenme merkezi olarak kabul edilir. Kırmızı kan hücresi üretimini artırmaya yardımcı olan iyi bir demir, B vitamini ve diğer önemli minerallerin kaynağıdır. Bir çorba kaşığı günlük demir ihtiyacınızın neredeyse yüzde 15’ini sağlar.

Bir bardak sıcak su veya süte bir çorba kaşığı pekmez karıştırın. Bunu günde bir veya iki kez için. Bu içecek hamile kadınlar için oldukça faydalıdır.

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerden zengin bir diyet, anemi için en iyi ev tedavilerinden biridir. Ispanak, hem B12 vitamini ve folik asit, hem de vücudun anemiden kurtulmak için ihtiyaç duyduğu enerji artırıcı besin açısından zengindir. Yarım fincan ıspanak, günlük demir değerinizin yaklaşık yüzde 35’ini ve günlük folik asit değerinizin yüzde 33’ünü sağlar.

Ispanak çorbası günde iki kez içilebilir. Çorba hazırlamak için 1 su bardağı ıspanak alın ve biraz su ekleyerek püre haline getirin. Bir tavada 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı ve 1 baş soğanı soteleyin. Püre haline getirilmiş ıspanağı ve biraz tuz ekleyin ve 5-10 dakika kısık ateşte pişirin.

Bir bardak taze ıspanak suyuna iki çay kaşığı bal karıştırın. Bunu günde bir kez için.

En az bir ay boyunca bu yöntemlerden birini uygulayın.

Nar

Nar, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi diğer mineraller açısından zengindir. Aynı zamanda vücudun demir emilimini artırmaya yardımcı olan C vitamini içerir. Bu daha fazla kırmızı kan hücresi demektir ve hemoglobin seviyesinde bir artışa neden olur.

Bir bardak nar suyu, bir tutam toz tarçın ve iki çay kaşığı balı karıştırın. Bunu günlük olarak kahvaltınızda tüketin.

Alternatif olarak, iki çay kaşığı kurutulmuş nar çekirdeği tozunu bir bardak ılık süt ile karıştırıp, günde bir veya iki kez için.

Ayrıca her sabah aç karnına bir orta boy nar da yiyebilirsiniz.

Susam

Susam yüksek demir içeriği nedeniyle kansızlık tedavisinde mükemmeldir. Bir tatlı kaşığı susam, günlük demir ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu karşılayabilir.

İki yemek kaşığı susam tohumunu iki ila üç saat suda bekletin. Süzdüğünüz susamları ezerek bir macun yapın. Bir çorba kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı günde iki kez alın.

Aynı karışımı, bir bardak ılık sütle karıştırın, bal ekleyin ve günde bir kez için.

Hurma

Hurma, vücudun demir emiliminde önemli bir rol oynayan zengin bir demir ve C vitamini kaynağıdır.

Bir fincan sütün içine 2 tane çekirdeği çıkarılmış hurma atın ve gece boyunca bekletin. Ertesi sabah, hurmaları ​​yiyin ve sütü aç karnına için.

Alternatif olarak, sabahları aç karnına biraz kuru hurma yiyebilir, ardından bir bardak ılık süt içebilirsiniz.

Elma

Demir de dahil olmak üzere besin bakımından zengin olan elma, kansızlık tedavisinde çok yardımcı olur.

Günde en az bir elma yiyin. Mümkünse, yeşil elmaları tercih edin ve bunları kabuğunu soymadan tüketin.

Ayrıca taze elma suyu ve pancar suyunu karıştırıp, içine biraz da bal ekleyerek içebilirsiniz.

Muz

Yüksek demir içeriği ile, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan hemoglobin ve diğer birçok enzimin üretimini uyarır. Ayrıca, hemoglobin sentezinde yardımcı olan iyi bir magnezyum kaynağıdır.

Günde iki kez bir çorba kaşığı bal ile birlikte olgun bir muz yiyin.

Alternatif olarak, bir adet olgunlaşmış muz püresi ve bir çorba kaşığı Hint bektaşi üzümü (amla) suyunu karıştırın. Günde iki veya üç kez yiyin.

Kuru Kuş Üzümü

Yüksek demir ve C vitamini konsantrasyonları nedeniyle, kuş üzümünün anemi için çok etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur. C vitamini, vücudun demiri absorbe etme, kırmızı kan hücrelerini ve hemoglobini artırma yeteneğini destekler.

10 ila 12 kuru kuş üzümünü, bir gece suda bekletin.

Ertesi sabah, sudan çıkarın.

Kahvaltınızı etmeden önce günlük olarak yiyin.

Birkaç haftalığına bu yöntemi uygulayın.

Çemen Otu

Çemendeki yüksek demir içeriği, kanınızdaki demirin korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni kırmızı kan hücresi üretimini de uyarır. Çemen otu yaprakları ve tohumları da aynı sebeple kullanılabilir.

İki çay kaşığı çemen otu tohumu ile bir fincan pirinci pişirin. Biraz tuz ekleyin ve en az iki ila üç hafta boyunca günde bir kez yiyin.

Çemen otu yapraklarını da, özellikle çorba veya salatalarda yemek pişirmek için kullanabilirsiniz.

Bu besinler, kansızlığı olan kişilerde alyuvar değerini artırmak için çalışır. İyi dengelenmiş bir diyetin ardından, tekrar nüksetmesini önlemek önemlidir.

Kansızlığı önlemek için ipuçları;

Yüksek demir, C vitamini ve B12 vitamini içeren yiyecekler yiyin.

Kan dolaşımını iyileştirmek için günde iki kez soğuk banyo yapın.

Demir içeriğini artırmak için yemeğinizi demir kaplarda pişirin.

Diyetinize mercimek ve tam tahıl gevreği ekleyin.

Diyetinize daha fazla taze meyve ve sebze ekleyin.

Çay, kahve veya kakao kullanmayın.

Düzenli egzersiz yapın ve kas kütlesini artırmak ve yorgunlukla mücadele etmek için bir miktar kuvvet antrenmanı yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz