Kantaron Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Depresyonu tedavi eder, ruh hali dalgalanmalarını dengeler, anksiyeteyi azaltır, adet öncesi sendromunun şiddetini azaltır, hormonal aktiviteyi düzenler, kanseri önler, viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlar, inflamasyonu azaltır ve sinir sistemini rahatlatır. Sağlık yararlarının çoğu bilimsel olarak doğrulanmıştır ve bitkisel takviyeler genellikle tıp uzmanları tarafından reçete edilir. Hypericum perforatum bilimsel adıyla bilinen Hypericum cinsinden küçük bir çiçekli bitkidir ve Avrupa’da vahşi olarak yetişir fakat Amerika, Rusya, Asya, Çin ve Orta Doğu’ya yayılmıştır. Geniş sağlık yararları yelpazesi, kantaronu bitkisel takviye konusunda önemli bir faktör haline getirmektedir ve şu anda dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kapsül, tentür ve yağ formunda bulunabilir. Kimyasal bileşenleri arasında bioflavonoidler ve vücudun hormonal, fiziksel ve kimyasal davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen bir dizi antioksidan bulunmaktadır. Bileşenler insan sağlığı için çok değerli olsa da, belirli koşullar veya ilaçlar ile birlikte kantaron yağı kullanımı ile ortaya çıkabilecek bir takım yan etkiler veya komplikasyonlar da vardır. Bu sebeple kantaron veya kantaron içeren ürünler kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu şaşırtıcı bitkisel yağın sağlık yararları arasında, antidepresan nitelikleri, cilt bakımı ve daha birçok şey bulunmaktadır.

Antidepresan Nitelikleri Bulunmaktadır

Belki de en bilinen özelliği, antidepresan yapısıdır. Nesiller boyunca depresyon semptomlarını azaltmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve günümüzde doktorların ve psikiyatristlerin sıklıkla hastalarına reçete ettiği popüler bir doğal çözümdür. Serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi belirli nörotransmiterlerin geri alımını engelleyen veya geciktiren nadir bir antidepresan kimyasal kombinasyonu içerir.

Kaygıyı Hafifletir

Anksiyete ve ruh hali dalgalanmasından şikayetçi olan insanlara yardım ettiği için yararı depresyonun da ötesine uzanmaktadır. Vücudun hormonal dengesini düzenlemeye yardımcı olarak; uykusuzluk, sinirlilik ve kronik yorgunluk için yardım sağlar. Vücuttaki kronik stres hormonlarının ortadan kaldırılması; aşırı stres hormonu salgılanması çeşitli organları etkileyebileceğinden genel sağlık ve bilişsel işlevleri de iyileştirebilir.

Ruh Hali Değişimini Azaltır

Adet öncesi sendromu ve menopoz: Ruh hali değişimleri açısından zorlayıcı olabilen iki farklı cinsel sağlık dönemidir. Kantaron yağı, her iki dönemdeki kadınlar için de yaygın olarak tavsiye edilmektedir, çünkü kimyasal bileşenlerinin menopoz dönemindeki kadınlarda ruh hali değişimlerini ve kaygıyı azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, kramp ve adet öncesi iritasyon ve depresyonun şiddetini azaltır.

Bağımlılıktan Kurtulmaya Yardım Eder

Erken belirtiler, kantaron yağı kullanımının, sigara, alkol veya diğer bağımlılık yapıcı maddeleri bıraktıktan sonraki isteği ve yoksunluğu hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bağımlılıktan kurtulmak zor olduğu için çok yararlı olabilir. Bununla birlikte, bu özel yarar hakkında ekstra araştırmalar yapılmaya halen devam etmektedir.

Antiviral Bir Ajan Olarak Çalışır

Yeni araştırmalar, kısa bir süre önce, AIDS, hepatit ve diğer ciddi viral hastalıkların riskini azaltan belirli antiviral yeteneklere sahip olduğunu ortaya çıkmıştır. Bununla ilgili tek sorun, bu tür antiviral etki için çok yüksek dozuajın gerekli olması ve aynı zamanda hoş olmayan yan etkilere neden olmasıdır.

Hormonları Dengeler

Antidepresan etkilerini önceden bildiğimiz için, içerisindeki aktif bileşenler ayrıca vücuttaki hormon regülasyonu üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Hipotiroidizm en sık görülen tiroid rahatsızlıklarından biridir ve bu bitkinin hipotiroidizm semptomlarını azalttığı ve tiroid bezinin normal çalışmasını teşvik ettiği gösterilmiştir.

Antienflamatuar Bir Ajan Olarak Çalışır

Kantaron yağının yatıştırıcı doğası ve zengin antioksidan ve antienflamatuar içeriği; artrit, gut, eklem rahatsızlığı ve kas ağrısını kolaylaştırmak için mükemmeldir. Tıpkı ciltteki ve bağırsaktaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu gibi, kantaron ayrıca kardiyovasküler sistemdeki inflamasyonu azaltır, böylece kan basıncını düşürür ve kalp üzerindeki stresi azaltır.

Cilt Bakımına Yardımcı Olur

Kantaron yağını topikal olarak uygularsanız, zarar görmüş cilt hücrelerine kan dolaşımını uyararak; yanıkların, çürüklerin ve sıyrıkların iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Gebelik Ağrılarını Azaltır

Hamilelik sırasında, hemoroid ve vücudun diğer gerginleşen bölgeleri çok acı verebilir. Hamilelik boyunca ağızdan kantaron takviyelerinin alınması önerilmemekle birlikte, hamilelikle ilgili sorunlardan şikayetçi kadınlar için kantaron yağı veya macununun topikal uygulaması son derece tavsiye edilmektedir.

Kanseri Önler

Kanser araştırması kısa bir süre önce, kantaron yağının oynayabileceği rolün daha fazla olduğunu düşünmeye başladı. Laboratuvar araştırmaları ayrıca, kantaron takviyelerinin tutarlı kullanımıyla; löseminin önlenmesi ve tedavisi arasında kesin bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Yan Etkiler; En yaygın olumsuz etkileri baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk ve kafa karışıklığıdır. Bu etkiler genellikle bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı konmuş kişilerde görülür. Kantaron ve kantaron yağı ayrıca çeşitli ilaçlarla tehlikeli bir kombinasyon olabilir. Bu bitkiyi ve yağı kullanmadan önce mevcut durumunuzu bir hekim ile görüşmeniz gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz