Kara Mürver Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çok uzun bir tıbbi kullanım öyküsü olan doğal bir ilaç mı arıyorsunuz? Mürverin prehistorik (tarih öncesi) insanlar tarafından yetiştirilmiş olabileceğine dair kanıtlar var. Eski Mısır’a uzanan mürver tabanlı ilaç tarifleri de mevcuttur. Bununla birlikte, çoğu tarihçi, iyileştirme yeteneği ve tedavi ettiği geniş kapsamlı sağlık sorunlarından dolayı bitkiyi “tıp sandığı”  şeklinde tanımlayan “tıbbın babası” olarak bilinen antik Yunan’ın Hipokrat’a kadar gittiğini söylüyor. İster mağara adamı, ister eski Mısırlılar, ister eski Yunanlılar olsun, bu doğal ilaç kesinlikle geri dönüyor, bu yüzden gezegendeki en iyi antiviral bitkilerden biri olarak tanınmaya başladı bile.

Meyvenin sağlık yararları arasında, soğuk algınlığı, grip, sinüs sorunları, sinir ağrısı, iltihaplanma, kronik yorgunluk, alerjiler, kabızlık ve hatta kanser bile bulunur. Semptomların başlangıcından sonraki ilk 48 saat içinde kullanıldığında, grip süresini, ortalama olarak dört gün önce hafiflettiği ve semptomları azalttığı bulunmuştur. 1995 Panama grip salgını sırasında hükümet aslında grip ile mücadele etmek için mürver kullanımını tercih etti. Antioksidan söz konusu olduğunda yaban mersini, kızılcık, goji ve böğürtlene kıyasla daha flavonoidler bakımından daha yüksektir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisi Olarak Çalışır

Kara mürver, mükemmel bir genel bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. İmmün uyarıcı etkilere sahip oldukları bilinen ve antosiyanidin olarak adlandırılan kimyasal bileşikler içerir. Mürver özü, hem soğuk algınlığı hem de grip semptomları için güvenli, verimli ve düşük maliyetli bir tedavi olarak gösterilmiştir.

Nutrients’de yayınlanan bir 2016 çalışması, mürver takviyesinin solunum yollarındaki soğuk algınlığının süresini ve semptomlarını azaltabildiğini göstermiştir. 10 gün içinde bu bitkiyi kullananlar, ortalama soğuk algınlığı süresinin iki gün daha kısa sürdüğünü ve aynı zamanda soğuk algınlığı semptomlarında gözle görülür bir azalma yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Birçok çalışma, grip benzeri semptomları hafifletmede oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle, mürver özündeki flavonoidler; H1N1 insan influenza virüsüne ve ayrıca H5N1 kuş gribi virüsüne etki edebilir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, hastalar iki gruba ayrıldı: Bir gruba günlük olarak dört doz 175 miligram tescilli kara mürver özü verildi ve diğer gruba iki gün boyunca günlük olarak bir plasebo verildi. Özüt ile tedavi edilen grup, çoğu grip semptomunda belirgin iyileşme gösterirken, plasebo grubu, herhangi bir iyileşme veya semptomların şiddetinde bir artış göstermedi. Araştırmacılar, özütün influenza semptomlarını kontrol etmede etkili olduğu sonucuna varmışlardır.

Uluslararası Tıbbi Araştırmalar Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışma, özütün, grip semptomlarının başlangıcından sonraki ilk 48 saat içinde kullanıldığında, grip semptomlarının süresini ortalama dört gün kısalttığını göstermiştir.

Sinüzit Tedavisine Yardım Edebilir

Kara mürver antienflamatuvar ve antioksidan özellikleriyle sinüs sorunlarına yardımcı olabilir. Sinüzit, burun geçişlerinin etrafındaki boşlukların iltihaplandığı bir durumdur ve bu antiviral bitki, sinüziti doğal yollardan tedavi etme açısından umut vericidir.

İsviçre Zürih Üniversitesi Hastanesi’nde Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir çalışma, mürverin çiçeklerini de içeren tescilli bir ürün olan Sinupret’in kullanımını incelemiştir. Araştırmacılar, Sinupret’i; bir antibiyotik veya dekonjestan ile birlikte bakteriyel sinüziti tedavi etmek için kullanmışlardır. Kombinasyonu alan kişiler, Sinüpret almayanlara göre daha iyi sonuç verdi.

Kan Şekerini Düşürür

Hem çiçeği hem de meyvesi, geleneksel olarak diyabet tedavisinde kullanılmıştır. Araştırma, kara mürver özütünün glikoz metabolizmasını ve insülin salgısını uyardığını ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü doğrulamıştır.

Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırmalar, insülin benzeri ve insülin salgılatıcı eylemlerini in vitro (tüp çalışması) olarak değerlendirdi. Çalışma, insülin eklenmemiş kara mürver özütünün; glikoz taşınımı, glikoz oksidasyonu ve glikojenezi önemli ölçüde artırdığını bulmuştur. Glikojenez nedir ve neden önemlidir? Glikojenez, fazla kan şekerinin kan dolaşımından temizlendiği ve kaslarınızın ve karaciğerinizin normal kan şekerinin korunmasına yardımcı olduğu süreçtir.

Diüretik Etkiler Barındırır ve Ödem Attırır

Hem idrara çıkma hem de bağırsak hareketini teşvik ettiği görülmüştür. Çalışmalar kara mürverin doğal diüretik etkileri olduğunu göstermiştir. İdrar söktürücüler, idrar üretimini teşvik eden maddelerdir. Doktorlar, vücut çok fazla sıvı tuttuğunda diüretikler reçete eder, bu da yaşlı yetişkinlerde yaygın bir problemdir.

Doğal Müshildir ve Kabızlığı Önler

Mürver kabızlık konusunda yardımcı olabilir. Küçük, rastgele bir çalışma, kabızlığı tedavi etmek için Brezilya’da yaygın olarak kullanılan bir bileşiği inceledi. Bu bileşik kara mürver içerir. Çalışmanın sonuçları bu bileşiğin, kabızlık tedavisinde etkili bir doğal laksatif olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, şu anda kabızlık için sadece mürverle ilgili hiçbir çalışma bulunmamaktadır, bu yüzden daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Cilt Sağlığını Teşvik Eder

Kozmetik ürünlerde yerini aldı. Biyoflavonoidleri ve antioksidanları, yüksek A vitamini içeriği ile birlikte, cilt sağlığı için harika sonuçlar doğurur. Araştırmacılar, mürverde bulunan bir bileşiğin cilde doğal bir destek verebileceğinden şüpheleniyorlar.

Alerjiyi ve Semptomlarını Azaltır

Kara mürverin çiçekleri etkili bir bitkisel alerji ilacı olarak bilinir. Alerjiler, bağışıklık sisteminin ve iltihaplanma karşısında vücudun verdiği aşırı tepkimedir. Mürverlerin bağışıklık sistemini ve genel iltihabı iyileştirme kabiliyeti, alerjide rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir.

Bazı bitki uzmanları, saman nezlesi benzeri semptomları tedavi etmek için kullanılan en etkili otların listesine kara mürver eklediler. Alerjiler için kendi başına veya diğer bitkilerle birlikte kullanılabilir. Çiçeği ayrıca karaciğer fonksiyonunu artırarak detoksifikasyon yardımcısı olarak görev yapar.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Mürver özü gibi yenilebilir meyve özleri, antosiyaninler açısından zengindir ve geniş bir terapötik, farmakolojik ve antikarsinojenik özellik yelpazesine sahip olduğu gösterilmiştir. Laboratuvar çalışmaları, ayrıca bazı kemopreventif özelliklere sahip olduklarını göstermektedir. Kemopreventif, kanser oluşumunu engeller, geciktirir veya tersine çevirir.

Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, Avrupa ve Amerikan mürver meyvelerinin antikanser özelliklerini karşılaştırdı. Avrupa kara mürveri (Sambucus nigra), tıbbi kullanımıyla bilinir ve antosiyanin, flavonoidler ve diğer polifenolikleri içerir, bunların hepsi meyvenin yüksek antioksidan kapasitesine katkıda bulunur. Amerikan kara mürveri (Sambucuscanadensis), Avrupalı akrabası gibi bir tıbbi bitki olarak yetiştirilmemiştir ya da geliştirilmemiştir.

Bu çalışma, her iki meyvenin özütlerini aldı ve antikanser potansiyelin öğrenmek için bunları test etti. Her iki özüt de anlamlı kemopreventif etkinlik göstermiştir. Ek olarak, Amerikan özüt, kanser oluşumunun teşvik aşamasına ilişkin bir enzim belirteçi olan ornitin dekarboksilazın inhibisyonunu gösterdi. Bu bulgular doğal bir kanser tedavisi seçeneği olarak etki edebileceğini göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz