Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sarımsak

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak için detoksifikasyon önemlidir. Ve bunu yapmanıza yardımcı olabilecek en iyi yiyecek sarımsaktır. Sarımsak, vücudu oksidatif hasara karşı koruyan bir antioksidan olan allisin açısından zengindir. Karaciğeri, zararlı maddeleri temizleyebilen enzimleri aktive etmek için uyarır. Eğer çiğ yiyemezseniz, bir eczaneden takviye şeklinde satın alabilirsiniz. Her gün 1 diş sarımsak yutabilirsiniz ve her yemeğe ekleyebilirsiniz.

Brokoli

Brokoli, mükemmel bir izotiyosiyanat kaynağı olan kükürt içerir. İzotiyosiyanatlar, karsinojenleri temizlemede ve metabolizmayı iyileştirmede rol oynayan gen ifadesini düzenler. Ayrıca antienflamatuvar özelliklere de sahiptir. İllinois Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yürütülen bir çalışma, brokoli tüketmenin alkolik olmayan karaciğer yağlanması riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini doğrulamıştır. İllinois Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmada, brokoli tüketmenin karaciğer kanserinden korunmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur. Haftada 2 ya da 3 kez bir porsiyon tüketebilirsiniz.

Ginseng

Ginseng, Panax ginseng bitkisinin köklerinden elde edilen bir şifa deposudur. Tıbbi özelliklerinden sorumlu olduğu düşünülen ginsenosid olarak bilinen bileşikler içerir. Ginsengde yaklaşık 40 ginsenosid bulunur. Karaciğer hasarı, karaciğer toksisitesi, siroz ve karaciğer yağlanmasına karşı koruma sağladığı bulunmuştur. Günde 2 bardak ginseng çayı içebilirsiniz.

Pancar

Betalain olarak bilinen antioksidanlar içerir. Polonya Tıp Bilimleri Üniversitesi, Farmasötik Biyokimya Bölümü’nden araştırmacılar, uzun süre pancar suyu tüketilmesinin, karsinojenlerin neden olduğu DNA hasarını ve karaciğer hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini doğruladılar. Günde 1 bardak pancar suyu ve haftada 2-3 kez pancar tüketebilirsiniz.

Havuç

Havuç, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diyet lifi bakımından zengindir. Ulusal Beslenme Enstitüsü’nden bilim adamları sekiz hafta boyunca farelere havuç suyu verilen bir çalışma yürüttüler. Havuç suyunun karaciğerdeki DHA, trigliserit ve MUFA (Tekli Doymamış Yağ Asitleri) seviyelerini önemli ölçüde azalttığını bulmuşlardır. Bu nedenle, havuç sizi alkolik olmayan karaciğer yağlanmasından ve karaciğer toksisitesinden koruyabilir. İki günde bir, 1 bardak havuç suyu tüketebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, karaciğerinizi oksidatif hasara ve diğer hastalıklara karşı koruyabilir. Ispanak, marul, turp yeşillikleri, hardal yeşillikleri, roka, ıspanak, pazı, karalahana vb. sebzeler iyi miktarda A vitamini, C vitamini, K vitamini, kalsiyum ve antioksidanlar içerir ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Auburn Üniversitesi’ndeki bilim adamları, yeşil yapraklı sebzeler tüketmenin karaciğerin korunmasına yardımcı olabileceğini doğruladılar. Günde 1-2 porsiyon yeşil yapraklı sebze tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay bir antioksidandır ve birçok sağlık yararı olduğu bir gerçektir. Çayın tüm iyiliğinden sorumlu olan ana polifenol, kateşindir. Çinli bilim adamları, yeşil çay içenlerin karaciğer kanseri, karaciğer hastalığı, siroz ve hepatit riskinde önemli bir azalma olduğunu doğruladılar. Dahası, İran Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar, alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalarında çift kör, plasebo kontrollü, rastgele bir klinik çalışma yürütmüşlerdir.

12 hafta boyunca ya yeşil çay özü ya da yeşil çay özü takviyesi verilen hastalarda 12. haftadan sonra yeşil çay ekstresinin; alkolik olmayan karaciğer yağlanması ile ilişkili karaciğer enzimlerini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Günde 2 ila 3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Avokado

Birçok sağlık yararı vardır ve karaciğeri korumak bunlardan biridir. Avokado, antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahip sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Alkolik olmayan karaciğer yağlanması sorunu kötü yaşam tarzı seçimlerine bağlıdır. Avokadonun antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri bu sorunun önlenmesinde oldukça faydalıdır. Japon bilim adamları, avokadonun karaciğer hasarını baskılayabildiğini buldular. Haftada iki ya da üç kez 8 ince dilim avokado yiyebilirsiniz.

Limon

Limon antioksidan olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Araştırmacılar, laboratuvar ortamında sitrik asit ile yapılan çalışmalarda, karaciğerdeki oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Günde yarım ya da bir limon tüketebilirsiniz.

Elma

Bilim adamları elmanın, karaciğer ve serum lipid düzeylerine etkisini araştırdı. Üç ay sonra, serum ve karaciğer lipit düzeylerini başarıyla düşürdüğü bulundu. Çinli araştırmacılar ayrıca, elma polifenollerinin enflamatuvar sinyal yolunu azaltmada önemli bir rol oynadığını, böylelikle karaciğerin hepatik steatoz gibi çeşitli karaciğer hastalıklarından korunduğunu doğruladılar. Günde 1 elma tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı

En yaygın karaciğer problemi sağlıksız yaşam tarzı tercihlerinden kaynaklanan alkolsüz yağlı karaciğer hastalığıdır. Bilim adamları, zeytinyağı tüketen insanların karaciğer hastalıklarına daha az eğilimli olduğunu bulmuşlardır. Zeytinyağı, kötü kolesterol ve serum trigliserit düzeylerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını ve lipit oksidasyonunu artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, karaciğerinizi sağlıklı tutmak için yemek pişirirken zeytinyağı kullanmalısınız.

Günde 5-10 yemek kaşığı zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, folat, kolin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve diyet lifi gibi mineraller için mükemmel bir kaynaktır. Jeju Ulusal Üniversitesi’nden (Kore) bilim adamları, kuşkonmaz yaprakları ve kökü ile bir deney yaptı ve hepatoma hücresi büyümesini bastırmaya ve reaktif oksijen türlerini (ROS) ve hidrojen peroksit, etanol gibi diğer hücre toksinlerini azaltmaya yardımcı olabileceklerini keşfettiler. Bu sonuç, kuşkonmaz yapraklarının ve kökünün karaciğer koruyucu özelliklere sahip olduğunu doğrulamaktadır. Haftada bir porsiyon kuşkonmaz tüketebilirsiniz.

Ceviz

Cevizler, antienflamatuvar özelliklere sahip sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Amerikan bilim adamları, yüksek yağlı diyetle beslenen ve yağlı karaciğerleri olan kemirgenlerin cevizle desteklendiğinde, karaciğer trigliseritlerinde azalma, karaciğer homeostazisinde rol oynayan enzimlerin seviyelerinde düşme ve hepatik iltihapta rol oynayan genlerde baskılanma bulmuşlardır. Günde 7 ceviz tüketebilirsiniz.

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana, bir dizi antioksidan ve antosiyanin içerir. Bilim adamları kolesterol açısından zengin bir beslenme düzeninin tetiklediği inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu ve karaciğeri toksisiteye karşı koruduğunu bulmuşlardır. Haftada 2-3 kez, günde 1 bardak lahana tüketebilirsiniz.

Greyfurt

Greyfurt zengin bir antioksidan kaynağıdır ve bağışıklığı artırdığı bulunmuştur. Japon bilim adamları, laboratuvar farelerini greyfurt suyu ile besledikleri bir deney yaptı. Bir hafta sonra, sıçanlara bir prokarsinojen enjekte edildi. Greyfurt suyuyla beslenen sıçanların hepatik detoksifikasyona yardımcı olan karaciğer enzimlerinin daha hızlı ve daha aktif ekspresyona sahip oldukları bulunmuştur.  Günde 1 greyfurtu sıkıp, suyunu içebilirsiniz ya da meyveyi tüketebilirsiniz.

Domates

Karaciğer enflamasyonunu azaltmaya ve karaciğer kanserine karşı korunmaya yardımcı olan iyi miktarda antioksidan içerir. Araştırmacılar, laboratuvar farelerine kanserojen enjekte ettiler ve yüksek yağlı bir diyetle beslediler. Daha sonra, altı hafta boyunca domates ekstresi ile beslediler. Domates ekstresi ile beslenen sıçanlar karaciğer hasarına karşı daha fazla direnç gösterdiler ve daha düşük lipid ve kolesterol seviyelerine sahip olduklarından, karaciğer hasarı riskini azaltmak için domates tüketilmesi gerektiğini doğruladılar. Günde 1 bardak domates suyu tüketebilirsiniz ya da 2-3 domates yiyebilirsiniz.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası A vitamini, K vitamini, C vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengindir. Araştırmacılar, Brüksel lahanasının, oksidatif stresi azaltabildiğini bulmuşlardır. Haftada 2 ila 3 kez bir porsiyon Brüksel lahanası tüketebilirsiniz.

Bu besinler, karaciğerinizi sağlıklı tutmaya, herhangi bir hastalıktan korunmaya ve ayrıca karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz