Karpuz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Karpuz suyu, isminden de anlaşılacağı gibi, karpuz meyvesinden çıkarılmış olan meyve suyudur. Karpuz, Citrullus lanatus olarak adlandırılır ve yerde yetişir. Bu meyve suyu çok tatlıdır ve farklı besinler de eklenerek hazırlanabilir. Karpuz suyu, besleyicidir ve sağlıklı bir diyet için mükemmel bir içecek olabilir. Karpuz, özellikle yaz aylarında tüketilen en popüler meyvelerden biridir ve meyve suyu dünyadaki marketlerde giderek daha fazla satılmaya başlamaktadır.

Kanseri önler, enflamasyonu azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur. Karpuz suyunun diğer sağlık yararları arasında, cildin güzelleştirilmesi, böbrek sağlığının iyileştirilmesi, sindirim sürecinin geliştirilmesi ve göz sağlığının artırılması bulunmaktadır.

Cilt Bakımını Destekler

İçerisindeki likopen ve bazı karotenoidlerin anti-aging özellikleri ile bu meyve suyu, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur ve kırışıklıkların, lekelerin ve diğer yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltır.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Bu düşük kalorili ve az yağlı içecek, yağ yakma potansiyelinizi artırabilir ve metabolizmayı hızlandıran bileşikler ve diğer sağlıklı antioksidanlar sağlarken, sizi tok tutabilir.

Enflamasyonu Azaltır

Araştırma, bu meyve suyunda yüksek seviyelerde bulunan betakaroten ve likopen içeriğinin; artrit ve diğer enflamatuvar durumlar üzerindeki etkilerini kanıtlamaktadır.

Vücudu Temizler

Karpuz suyunun çoğu sudan oluşur ve bu da, vücuttaki toksinlerin giderilmesine yardımcı olur, vücuttaki amonyak ve ürik asit seviyesini azaltır ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Göz Sağlığını Geliştirir

Çok yüksek seviyelerde likopen bulunur ve bu antioksidan gözlerde oksidatif stresi azaltır. Maküler dejenerasyonun önlenmesine ve katarakt başlangıcının önlenmesine yardımcı olur.

Kanseri Önler

Bu meyve suyunda bulunan flavonoidler ve karotenoidler, hücresel mutasyona neden olmadan önce serbest radikalleri nötralize edebilirler.

Yan Etkileri

Fazla miktarda karpuz suyu içmek, kardiyovasküler komplikasyonlar ve alerjik reaksiyonlar da dahil olmak üzere belirli riskler doğurabilir.

Kalp sorunları

Yüksek seviyelerde potasyum içerdiğinden dolayı, aşırı miktarda karpuz suyunun; düzensiz kalp ritmi ve ayrıca kan basıncında hızlı bir düşüşe neden olabileceğine dair bazı raporlar vardır.

Diyabet

Karpuz suyu, şeker hastaları tarafından tüketilmemelidir çünkü doğal şekerler bakımından çok yüksektir, bu durum kan şekerinin yükselmesine yol açabilir, çünkü özellikle karpuzdaki hafifletici diyet lifi, meyve suyunda bulunmaz.

Alerji

Bazı insanlar karpuza karşı alerjik reaksiyona sahiptir, ancak oldukça nadir görülür ve genellikle gastrointestinal sıkıntı, mide bulantısı veya kusma olarak kendini gösterir. Alerji durumunuz ne olursa olsun, bu meyvenin suyunu her zaman ılımlı miktarlarda için.

Besin Değerleri: Şaşırtıcı derecede yoğun bir besin profiline sahiptir; tek bir bardağında, günlük ihtiyacınızın %30’u kadar C vitamini  ve % 25’i kadar A vitamini bulunur. Ayrıca az miktarda potasyum, diyet lifi, kalsiyum, demir ve 1.5 gram protein içerir. Daha da önemlisi, bu suyun bir bardağında sadece 70 kalori var ve aynı zamanda likopen, betakaroten, amino asitler ve flavonoidler gibi antioksidanlar ve aktif maddeler ile doludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz