Karpuzun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sıcak yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz serinlemek amacıyla tüketildiği gibi böbrekleri çalıştırdığı için zayıflama amacıyla da sıklıkla yenilmektedir. Fakat karpuzun vücudumuza olan faydalarını öğrendiğinizde artık sadece serinlemek amacıyla ve lezzetli tadıyla değil sağlığınız içinde tüketmeye başlayacaksınız. Bu sebeple ilk olarak içinde bulunan vitamin ve minerallere ardından da hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine ayrıntılı değinmek istiyorum.

Vitaminler

Özellikle vücudun enerji üretiminin artmasını sağlayan B1 ve B6 vitaminleri çoğunluklu bulunmaktadır. Ayrıca A ve C vitaminlerine de sahiptir.

Mineraller

Özellikle potasyum ve sodyum minerali bakımından oldukça zengindir. Yazın terleme sonucu kaybettiğiniz sodyumu ve potasyumu karpuz yiyerek telafi edebilirsiniz.

Antioksidanlar

Likopen adındaki antioksidan bileşeni en yoğunluklu olarak karpuz meyvesinde bulunmaktadır. Ayrıca güçlü bir beta karoten deposu görevi görmektedir.

Karpuz Hangi Kanserlere İyi Gelir?

Böbrekleri hızlandırıcı etkisi sebebiyle sindirim sisteminin tüm sorunlarının çözülmesine yardımcı olmakta ve genel olarak tüm sindirim sistemi rahatsızlıklarını engelleyebilmektedir. Özellikle yapılan araştırmalar sonucunda kolon kanserini ve prostat kanserini engelleyici özelliğe sahiptir. Karpuzun prostat kanserini engelleme özelliği içinde bulundurduğu likopenden kaynaklanmaktadır. Ayrıca romatoid arterid denen atar damar kanseri riskini de düşürebilmektedir.

Kolesterole İyi Gelir

Karpuzda likopen denen antioksidan sayesinde vücutta dolaşan zararlı maddelerin varlığına son verilmektedir. Bu zararlı maddeler vücuttan temizlenmediği takdirde kan damarlarının iç yüzeylerine yapışarak kolesterol oluşumuna sebep olmaktadırlar. Kana kırmızı rengi veren ve aynı zamanda bir antioksidan olan likopen bileşeni kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Akciğer Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Astım rahatsızlığını engelleyici özelliğe sahip olan bir besin maddesidir. Damarlardaki kolesterolü temizlemekte, kan dolaşımını hızlandırmakta ve hemoglobin hücrelerindeki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple başta astım olmak üzere tüm akciğer hastalıklarına karpuz yemek kısmi oranda da olsa fayda sağlamaktadır.

Böbrek taşı dökmesine iyi gelir

Yoğun şekilde idrar söktürücü özelliği olan bu meyve böbreklerin yeterli düzeyde ve aktif şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple böbrek kumu veya taşı dökmekte olan kişilere yardımcı olmaktadır. Yoğun su miktarına sahip olması vücudu temizleme özelliğini arttırmakta ve kum dökmeyi daha da kolaylaştırıcı bir hale getirmektedir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Doktorlar yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin meyve menülerine karpuzu eklemeleri gerektiğini belirtmektedirler. Çünkü karpuz yediğinizde ve özellikle de çekirdeğini tükettiğinizde vücudunuza cucurbocitrin denen maddeyi almış olacaksınız. Bu madde karpuzda bulunan ve kan basıncının yani tansiyonun dengelenmesini sağlayan maddedir.

Karpuz Yemek Zayıflatır Mı?

Bir porsiyon karpuz sadece 45 kalori taşımaktadır. Ayrıca yağ ve kolesterol da içermemektedir. Besin lifi bakımından da oldukça zengindir. Tüm bu özelliklerini birleştirdiğimizde karpuzun zayıflamaya yardımcı bir mucize olduğunu belirtebiliriz. Yağ barındırmadığı için kesinlikle kilo aldırmamaktadır. Kolesterolü ve kan şekerini düzenleyici etkisi sebebiyle anlık şeker krizlerinin önüne geçmektedir. Besin lifi sayesinde bağırsakları hızlandırmak ta sindirimi kolaylaştırmakta ve tüm bunlara rağmen uzun süre tok tutmaktadır.

Düşük kalori seviyesine sahip olan bu meyve zayıflamak isteyen kişiler için hem yüksek su miktarına sahip bir serinletici hem doğal şekerli tadı sayesinde tatlı hemde tok tutucu özelliği sayesinde iyi bir besin maddesidir. Sindirimi hızlandırması da özellikle zayıflamak isteyenlere ciddi oranda yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz