Kaşarlı Tost Kaç Kaloridir? Kaşarlı Tostun Kalorisi Nedir?

karışık tost kalori

Kahvaltıların vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan ve özellikle çocukların beyaz peynire oranla tercih ettikleri kaşar peyniri, bir süt ürünü olduğu için tüm süt ve süt ürünlerindeki gibi yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Ayrıca kaşar peyniri daha çok güneşin mor ötesi ışınları yolu ile deri kanallı olarak vücuda alınan D vitaminini içeren nadir besinlerdendir.

Kaşar peynirinin tüketimi diş ve kemik sağlığı için faydalıdır. Kaşar, kalsiyum, sodyum, potasyum gibi değerli mineraller ve A, C vitaminleri içermektedir fakat içerdiği kolesterolde yüksektir.  Kalori değeri bakımından zengin bir peynir çeşididir. Bu sebeple aşırı tüketimi önerilmemektedir.

Kaşar peyniri tek başına kahvaltılıklarda tüketildiği gibi hamur işlerinde de çok fazla tercih edilmektedir. Tost yapımında en çok kullanılan peynir çeşididir. Daha sağlıklı olması açısından beyaz ekmek yerine tahıllı tost ekmekleri tercih edilmeli ve kaşar çok az eritilmelidir.

Kaşarlı Tost Kalori Değerleri

100 gramlık kaşarlı tostta 280 kalori mevcuttur. 30 gramlık klasik bir beyaz tost ekmeği ve yarım yağlı ince bir dilim kaşar ile yapılan tost 176 kaloridir. Bu kalori değeri tam yağlı kaşar peyniri için 210 kaloriye çıkmaktadır. Çok tahıllı tost ekmeği ve ince bir dilim yarım yağlı kaşar peyniri ile hazırlanan tostta 160 kalori bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz