Kavitasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kavitasyon nedir sorusunu aslında böbrek taşı kırmak için kullanılan ses dalgaları ile yağlanma olan bölgelerdeki yağların parçalanarak bölgesel incelme sağlanan bir yöntem olarak cevaplandırabiliriz. Vücudumuzda yağlanma açısından sorunlu olan bölgelere ultrasonik ses dalgaları verilerek o bölgedeki yağ hücrelerinin parçalanmaları sağlanır, aslında kavitasyon bir anlamda farklı bir bölgesel zayıflama yöntemidir. 

kavitasyon bölgesel zayıflamaya yardımcı olmasının yanında selülit tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir, sorunlu bölgelerdeki yağları parçalayarak yağ hücrelerini su soğurtarak hücre duvarlarını bozar ve böylece açığa çıkan yağları ve yağ asitlerinin de lenfler yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.

Başka bir şekilde anlatmamız gerekirse, cilde uygulanan bu ses dalgaları yağ dokusunda bulunan hücre sıvısında ani bir şekilde basınç artışına neden olur ve bu şekilde bir köpüklenme oluşur daha sonra oluşan bu köpüklenme genişleme yaratır en sonunda da bu genişleme bir patlama yaratarak kavitasyon denilen etkiyi ortaya çıkarmış olur.

Kavitasyon Kaç Seans Uygulanmalı?

Kavitasyon uygulanacak bölgelerdeki yağlanma durumuna göre değişmekle birlikte genelde on gün aralıklarla dört ile sekiz seans arasında istenilen sonuçlar alınabilir. Tabi kavitasyon uygulamasının yapıldığı bu süreç boyunca nasıl olsa seanslara gidiyorum diye düşünüp diyet ve spor yapmayı da ihmal etmemek gerekir, unutmayın ki ne kativasyon nede diğer yöntemler mucize yaratmazlar, sadece sizin bölgesel olarak incelmenize ve kilo vermenize yardımcı olurlar.

Kavitasyon uygulamasının ilk seansıyla beraber uygulama yapılan bölgedeki belirgin bir yumuşama hissedilir ve daha sonra bu yumuşama yerini sertleşmeye bırakır ve o bölgede küçülme meydana gelir.

Tabi gözle görülür sonuçları elde etmek için en az on beş gün beklemek gerekmektedir. Kavitasyon uygulamasından önceki gün ve sonraki gün mutlaka günde iki buçuk litre su tüketilmesi gerekmektedir, kavitasyon sırasında eritilten ve parçalanan yağların vücuttan atılması için su içilmesi çok önemlidir mutlaka buna uymak gerekir. 

Kavitasyon uygulamasının bir seansı ortalama kırk dakika sürmektedir, ilk seans sonunda iki santimetre kadar bir incelme görülebilir ve daha sonraki seanslarda bu incelemeler devam eder.

Kavitasyon İle Farkı İlk Seansta Görün

Sıklıkla kullanılan bir zayıflama yöntemi olan kavitasyon, selülit ve bölgesel yağlanma gibi sorunlarla ultrason yardımı ile savaşabilen, cerrahi adımlar uygulanmayan bir yöntemdir. Kavitasyon uygulamasının detaylarına ve işlemin uygulama sürecine bu yazıyla ulaşabilirsiniz.

Kavitasyon İşlemi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Bel, göbek, karın, kalça, kol ve sırt bölgelerinde kurtulmak istenilen ve çözülemeyen yağ depolarının parçalanarak yerleşmiş bölgesel yağların ilk aşamada eritilmek surette selülitli görünümün azaltılması amacıyla kullanılan bir sistemdir.

Kavitasyon uygulamasının bir diğer yararı ise cilt dokusunun sıkılaşmasını sağlamasıdır.

Kavitasyon uygulamasıyla yağ hücrelerinde parçalanma işlemi yani lizis başlar ve bu yağ hücreleri serbest yağ asitlerine dönüşürler.

Böylelikle kişinin vücudu tarafından kullanılabilir hale gelirler.

Uygulama yapılacak kişinin seanstan önce ve seans sonrasında ölçüm işlemleri gerçekleştirilecektir.

Sonuçlar bakımından kavitasyon uygulaması gözle görülür etkilere sahiptir.

Kimler için uygun değildir?

  • Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı olanlara,
  • Diyabet hastası olanlara,
  • Uygulama yapılacak bölgede yarası bulunanlara,
  • Uygulama yapılacak bölgede herhangi bir metal protezi olanlara,
  • Hamilelere,
  • Karaciğer rahatsızlığı olanlara,
  • Kalp pili taşıyanlara,
  • Kronik rahatsızlığı yada akut rahatsızlığı olanlarda kavitasyon uygulaması yapılamaz.

Kavitasyon Uygulaması Acı Verir Mi?

Kavitasyon uygulaması sırasında herhangi bir acı yada ağrı hissetmezsiniz zaten en büyük avantajı da budur, seans bittikten sonra da günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Uygulama yapılan yerde herhangi bir morluk gibi sıkıntılar da meydana gelmemektedir. kavitasyon sırasında sadece vücudunuza uygulanan ses dalgalarının hafif titreşimlerini hissedersiniz ve bu titreşim seans bittikten sonra kaybolur, seans sırasında bu titreşimler sırasında hafif bir ısınma hissedilebilir fakat bu tamamen zararsızdır.

Kavitasyon Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

Kavitasyon uygulamasının herhangi ciddi bir yan etkisi yoktur, seyrek olarak mide bulantısı, susuzluk, cilt üzerinde geçici kızarıklıklar görülebilir ancak bunlar çok düşük ihtimalli yan etkilerdir. Ciddi olmayan bu yan etkiler bir yada iki süre devam edebilir, susuzluk hissini giderebilmek için seanstan sonra bol su içilebilir.

Yapılan çalışmalar ışığında, kavitasyon uygulamasının güvenilir olduğu kanıtlanmış olsa da akut hastalığı bulunan, karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar görülen, kalp pili kullanan, şiddetli kanama eğilimleri gösteren ve hamile olan hastalara uygulanmaz.

Kavitasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kavitasyon vücutta en çok yağlanmanın meydana geldiği basen, bacak, bel ve göbek bölgesine uygulanabilir.

Kavitasyon Uygulaması Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Cildin dış kısmına uygulanan ultrasonun yayılmasıyla birlikte, yağ dokusunda yer alan hücre sıvılarında yüksek ve ani basınç değişikliklerine sebebiyet veriyor.

Oluşan köpüklenmenin sonucunda ilk aşamada genişleme, daha sonra da patlama gerçekleşiyor.

Kavitasyon ismi verilen bu etkiyle, yağ sıvılaştırılarak hücre duvarlarının tahrip olmasına ve yağ depolarının yapısının bozulması hedefleniyor.

Doku içerisindeki yağ hücreleri ve ortaya çıkan yağ asitleri parçalanır, lenf yollarıyla bu bölgelerden uzaklaşmaları sağlanır.

İlk seans içerisinde yağlı bölgenin kalınlığına bağlı olarak 2-10 santim aralıkta gözle görülür bir incelme olur.

Devam eden seanslar haftada 1 olarak uygulanır.

Uygulama yaptıran kişinin yağlanma durumuna göre seans süreleri ve sayısı belirlenecektir.

Uygulamanın desteklenmesi için bol su tüketilmesi ve yağ içermeyen bir diyet uygulanması gerekiyor.

Kavitasyon Uygulamasında Dikkat Edilecek Adımlar

Kavitasyon uygulamasından önceki ve sonraki gün mutlaka 2,5 litre su tüketilmesi gerekiyor.

Vücuttan erimiş yağların atılması için su etkili bir yoldur.

Uygulama haftada 1-2 seans olarak kişinin bölgesel kalınlığına bağlı olarak genellikle 8-10 seans içerisinde tamamlanacaktır.

Seansların süreleri ise 40 dakika olarak belirleniyor.

İlk seans sonrasında kişide 2-10 santim arası incelme görülecek ve ilerleyen seanslarda bu incelme azalarak devam edecektir.

Kavitasyon uygulamasının diğer zayıflama yöntemlerinden en büyük farkıysa, uygulamanın ağrısız ve acısız olmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz