Kaynana Dilinin Faydaları Nelerdir?

kaynana dili bitkisi

Hint inciri, Frenk İnciri, Dikenli İncir gibi isimlerle de bilinen kaynana dili, kaktüs familyasından bir bitki olup hemen her toprak tipi üzerinde yetiştirilebilmektedir. Yüzyıllardır insan sağlığını korumak adına tercih edilen kaynanadilinin, insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bilinmektedir. Genel olarak Amerika kıtasından Dünya’ya ihraç edilmesinin yanı sıra, yetiştirilmesi kolay bir bitki olan kaynana dili, ülkemizde de son yıllarda oldukça rağbet görmekte. Pek çok ilaç firması tarafından medikal ilaçların yapımında da kullanılmaktadır.

Meyveler olgunlaşınca çiçek gibi görünür. Bizim Akdeniz bölgesinde Mısır İnciri de denilen ve Hint İnciri, Frenk inciri, Dikenli İncir isimleriyle de anılan kendisi de, gövdesi de, meyvesi de dikenlerle kaplı olan bir bitkidir. Duvar kenarlarında, bahçe çitinin kenarlarında yetişen ve toprağa tutturmaktan başka hiçbir emek harcanmayan bir bitkidir.

Mısır incirinin yemesi de zordur. Toplaması dersen daha zordur. Bitki olarak kaktüs çeşitleri gibi susuzluğa dayanır. Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde görülen ancak, Akdeniz ve Ege’de daha sık rastlanan yabani bir bitki olan dikenli incir, adeta vitamin deposu.

Kaynana Dilinin Faydaları

Tip-II diyabet hastlarında, şeker düşürücü özelliğinin yanı sıra, vücuttaki insülin dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor.

Tansiyon hastaları tarafından tansiyonu düşürmesi için kullanılmaktadır.

Antioksidan özelliği ile, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Lifli yapısı sebebiyle, sindirim sistemini rahatlatmaktadır.

Tarih boyunca askerler tarafından, açık yaralarını tedavi etmek için kullanılan kaynana dili, antioksidan yapısı ile ezilip açık yara bölgesine sürüldüğünde, bölgedeki enfeksiyon tehlikesini gidermektedir. İyi bir yara temizleyicisi olmasının yanı sıra, iltihap kurutucu özelliği de vardır.

İltihap kurutucu özelliği ile, akne ve sivilce üzerinde de etkilidir.

Kozmetik firmaları tarafından da çokça tercih edilen kaynana dilinin, farklı türlerde losyonu, merhemi ve kremi bulunmaktadır.

Lifli yapısı ile obeziteye karşı kilo vermeye yardımcıdır.

C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve, bağırsakları çalıştırma ve açlık hissini bastırma özelliği ile diyet yapanların gözdesi bir bitki. Genelde soğuk olarak tüketilen, bu nedenle satıcıların buz parçalarının üzerine serdiği, dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyarak satışa sunulan dikenli incir, her yaş grubunca tercih edilebiliyor.

C vitamini yönünden zengin olan bu bitki, vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliğine sahip. Dikenli incirin, sindirim sistemini rahatlatan, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen, kabızlık sorununu gideren son derece yararlı bir meyvedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz