Kedi Pençesi Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

kedi pençesi

Kedi pençesi hakkında, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonla savaşmak için en iyi antiviral otlardan biri olduğu söylenir. Bu güçlü bitki sadece antiviral değildir, aynı zamanda antienflamatuvar, antimutajenik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu sağlık teşvik edici özellikler kedi pençesini; artrit, alerji, astım, şeker hastalığı, kronik yorgunluk sendromu, kanser, viral enfeksiyon, ülserler, hemoroit ve daha fazlası için doğal bir tedavi olarak yararlı kılar.

Amazon yağmur ormanına özgü bu odunsu asma, hücrelere zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırmada vücuda yardımcı olarak, ciddi sağlık problemlerine yardımcı olabilir. Serbest radikaller, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi önemli sağlık sorunlarının yanı sıra bir dizi küçük sorunu çözmek için de katkıda bulunur. Test tüpü çalışmalarına göre kedi pençesi, bağışıklık sistemini uyarabilir, kan damarlarını genişletebilir, diüretik olarak davranabilir ve düz kasları (bağırsaklar gibi) rahatlatabilir.

Kedi pençesi tüm dünyada daha yeni bir doğal ilaç olabilir, ancak Güney Amerika’da İnka Uygarlığı’na dayanan uzun bir geçmişe sahiptir. Enflamasyon, romatizma, gastrik ülserler, dizanteri ve hatta tümörleri tedavi etmek için yerli halklar tarafından geleneksel tıp tedavisi olarak kullanılmıştır. Güney Amerika halk tıbbında artrit, bağırsak şikayetleri ve yaraları tedavi etmek için de kullanılır. Kedi pençesinin en etkileyici etkilerinden biri DNA’nın onarımı için bilimsel olarak kanıtlanmış yeteneğidir.

Bu özelliklerin tamamı, kedi pençesini fayda açısından zengin bir bitki haline getirmeye yardımcı olur ve sizin için yapabileceği tek şey bu değildir.

Artrit Sorununu Çözebilir

Çoklu çalışmalar, hem osteoartriti hem de romatizmal artrit belirtilerini doğal olarak iyileştirmek için kedi pençesi kullanmayı doğrulamıştır. 2001’de yapılan bir araştırmada diz osteoartritinden muzdarip 45 kişi, günde 100 miligram dondurularak kurutulmuş kedi pençesi veya plasebo hapı aldı. Araştırmacılar “aktivite, tıbbi ve hasta değerlendirme skorları ile ilişkili ağrıların hepsinin tedavisinin ilk haftasında önemli ölçüde azalma” buldu. Dinlenme sırasında veya gece yaşanan diz çevresi üzerindeki diz ağrısı, kısa deneme süresince kedi pençesiyle önemli ölçüde azalmadı ancak araştırmacılar, kedi pençesinin osteoartrit için önemli bir yan etkisi olmayan etkili bir tedavi olduğuna karar verdiler.

Journal of Rheumatology‘de yayınlanan bir araştırma, halen geleneksel romatoid artrit ilaçları alan aktif romatoid artritli hastalarda kedi pençesinin etkilerini inceledi. Bu çift kör çalışmada, kedi pençesi özütü ile 24 hafta tedavi, plaseboya kıyasla ağrılı eklemlerin sayısının azalmasına neden oldu. Ekstrakt, bağışıklık sistemi modülatörleri gibi görünen bileşikler olan pentasiklik oksindol alkaloitleri içeren belirli bir kedi pençesinden elde edildi.

Kansere Karşı Mücadele Edebilir

Bilimsel araştırmalar, kedi pençesinin test tüplerinde tümör ve kanser hücrelerini öldürmesine yardımcı olabileceğini öne sürdü. 2001 tarihli bir çalışma, kedi pençesi kabuğunun (Uncaria tomentosa) kanser hücreleri üzerinde antimutajenik ve antiproliferatif etkiler yaparak insan meme kanseri hücre hattı MCF7’nin büyümesini engellediğini gösterdi.

Kedi pençesi ayrıca lösemiye karşı savaşma kabiliyetini gösterdi. İngiliz Journal of Hematology’de yayınlanan 2006 tarihli bir çalışmada incelenen 5 alkaloidden 4’ü laboratuvardaki insan lösemi hücrelerinin çoğalmasını engelledi, ancak araştırmacılar, kedi pençesindeki pteropodin ve uncarine F’nin özellikle etkileyici olduğunu keşfetti. Bu alkaloidler hem insan lösemi hücrelerinin büyümesini inhibe etmek hem de hücrelerin programlanmış hücre ölümüne veya apoptozise uğramasına engel olmak açısından çok güçlüdür. Bu durum, belirli alkaloidlerin, kanserin büyümeye devam etmesini durdurmanın yanı sıra kanser hücrelerinin kendilerini de öldürme konusunda önemli potansiyele sahip olduğuna işaret ediyor.

2015 yılındaki bir araştırmada, kedi pençesinin yaşam kalitesini iyileştirerek ve yorgunluğu azaltarak ileri kanser hastaları için özellikle yararlı olabileceği bulundu. Tüm bunlar kedi pençesini potansiyel olarak etkili bir doğal kanser tedavisi yapar.

DNA’yı Onarır

Test çalışmaları, kedi pençesinin suda çözünür ekstraktlarının (C-Med-100), kemoterapi ile indüklenen DNA hasarından sonra DNA onarımını, mitojenik yanıtı ve lökosit iyileşmesini artırabileceğini göstermiştir. Kemoterapi, sağlıklı hücrelerin DNA’sındaki hasar dahil olmak üzere birçok olumsuz yan etkiye sahip yaygın bir konvansiyonel kanser tedavisidir.

2001 yılında yapılan bir araştırmada, daha önce kemoterapi gören yetişkin gönüllülerde sekiz hafta suda çözünür bir kedi pençesi özütünün (günde 250 ve 350 miligram) etkileri incelendi. Sonuçlar gerçekten harikaydı. DNA hasarında önemli bir azalma ve destekleyici olmayan grupla karşılaştırıldığında her iki ek grupta DNA onarımında artış vardı. Ek gruplarda ayrıca, kemoterapi genellikle beyaz kan hücre sayılarını azaltan enfeksiyon riskini artırdığı için, kedi pençesi beyaz kan hücresi çoğalmasında bir artışa sebep oldu.

2006 yılında yapılan bir araştırmada, suda çözünür bir kedi pençesi özütünün insan derisinde DNA onarımını arttırma yeteneği değerlendirilmek istendi. Cilt kültürlerini kullanan araştırmacılar, kedi pençesi özütünün insan cildi hücrelerini ultraviyole radyasyonla indüklenen ölüme karşı koruduğunu keşfetti. Peki nasıl yapıyor? Deri hücrelerinin UV ışığı tarafından yapılan DNA hasarını onarma yeteneğini arttırarak. Araştırmacılar, kedi pençesi özütünün doğal güneş kremi olarak düşünülmesi gerektiğini düşünüyor.

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Kedi pençesinin hipertansiyon için bir tedavi olarak incelenmesi, doğal olarak yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olabileceğini gösterir. Geleneksel Çin Tıbbında kan basıncını düşürmek ve çeşitli nörolojik semptomları iyileştirmek için kedi pençesi (Uncaria rhynchophylla) kullanılmıştır. Kedi pençesinin; trombosit ve kan pıhtı oluşumunu inhibe ettiği gösterilmiştir. Bu, kedi pençesi, sadece kan basıncını düşürmemek ve dolaşımı artırmak suretiyle kalp krizlerini gidermektedir, ayrıca atardamarlar, kalp ve beyinde plak oluşumunu ve kan pıhtısını engellemek açısından muhtemelen yardımcı olabilir.

Kedi pençesinin kan basıncını iyileştirme yeteneği, hirsutin adı verilen bir alkaloidle ilişkilendirildi. Bu sağlığı geliştirici alkaloidin kalp ve kan damarlarındaki kalsiyum kanallarında özel olarak bir kalsiyum kanal bloker olarak etkili olduğu keşfedilmiştir. Bu neden önemlidir? Kalsiyum kanal blokerleri, kalsiyumun kalp hücrelerine ve kan damarı duvarlarına girmesini engelleyerek kan basıncını düşürebilir. Kalsiyum kanal blokerleri kan dolaşımını kendileri genişletir ve rahatlatır; bu da kan akışının sağlıklı, pürüzsüz bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Hem hayvan hem insan araştırmaları, kedi pençesinin güçlü bağışıklık kazandırma yeteneklerini gösterdi. Bir hayvan araştırmasında, araştırmacılar deneklere sekiz hafta suda çözünür kedi pençesi (Uncaria tomentosa) özütü verdi. Bu takviyenin, deneklerde enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücresi sayısını önemli ölçüde artırdığını buldular. Araştırmacılar aynı zamanda hem DNA hem de çift iplikçikli DNA onarımı yaptığını gözlemlediler. Bu son derece etkileyici iki bulguda, hayvanlarda akut veya kronik toksisite belirtileri görülmedi.

Bir başka insan çalışması, yetişkinlere, pnömoni aşılaması yapılmadan önceki iki ay boyunca kedi pençesi takviyesi verdi. Sonuçlar, tedavi edilmemiş kontrol grubuna kıyasla, kedi pençesi takviyelerini alan bireylerde “istatistiksel olarak anlamlı bağışıklık gelişimi” gözlemledi. Pnömoni (zatürre) aşılamalarından ziyade özellikle de pnömoni semptomlarını önlemek ve tedavi etmek için doğal yollar varsa bu kedi pençesidir. İnsanlardaki bağışıklık artırıcı etkileri çok etkileyici bulunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz