Kefirin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Normal sütten farklı olarak fermente süt olarak nitelendirilebilecek kefir hafif ekşi tada sahip sevilerek tüketilen oldukça faydalı bir içecektir. Normal sütten farklı olarak inek, koyun ve keçi sütüyle üretilebilen bu içecek fermente olması için bekletildiğinden dolayı içeriğinde yoğun miktarda yararlı bakteri oluşmaktadır. Bu yararlı bakteriler bağırsaklarda depolanarak sindirim sistemi rahatsızlıklarını düzeltici etkiler meydana getirmektedirler. Ayrıca içinde bulundurduğu vitamin ve mineral değerleri sebebiyle de birçok rahatsızlığa iyi gelen etkiler oluşturmaktadır.

Kefirde Bulunan Besin Değerleri: A, B1, B12, C, K ve Biotin vitaminleri yönünden oldukça zengindir. İçeriğinde yüksek miktarda kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum bulunmaktadır. İçeriğinde fermente olduktan sonra latobasil denen iyi bakteriler meydana gelmektedir. Bu bakteriler sindirim sistemine fayda sağladığı gibi kefir özellikle mide ülseri rahatsızlığına sebep olan helikobakter pilori isimli zararlı bakterileri yok ettiği için doğal bir antibiyotik etkisi göstermektedir. Üstelik 1 su bardağı kefir sadece 150 kalori olup, günlük A vitamini ihtiyacının ‘unu C vitamini ihtiyacının %4’ünü kalsiyum minerali ihtiyacının ise %30’unu karşılayabilmektedir.

Bağışıklık Sistemine Faydalıdır

İçeriğinde bulunan güçlü bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir. Bağışıklık sistemi güçsüzlüğünde meydana gelen alerjileri ve iltihapları temizleyici özelliğe sahiptir. Kışın soğuk aylarda vücudun direncini arttırarak hastalanmaları engellemektedir. İçeriğinde bulunan yararlı bakteriler vücutta alerji oluşumuna sebep olan lgE üretimini baskılayıcı özelliğe sahiptir.

Tümörleri Engellemektedir

Vücudun çeşitli bölümlerinde kontrol edilemeyen hücre çoğalmaları meydana gelebilmektedir. Bu hücreler aşırı derecede artarak bir kitle haline geldiğinde buna tümör denir ve tümörler ciddi kanserlere sebep olmaktadırlar. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli kefir içen insanlarda tümör görülme olasılığının düştüğü belirlenmiştir. Çünkü kefir tümör oluşumuna sebep olan virüsleri kısmi oranda engelleme ve durdurma özelliğine sahiptir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Kefir içmek bağırsakların zararlı mikroplardan ve bakterilerden arınmasını sağlamaktadır. Sindirim sistemini harekete geçirici özelliği sebebiyle kabızlığı engellemektedir. Sindirimi kolaylaştırıcı ve mideyi rahatlatıcı etkisiyle beraber sindirim sisteminde bulunan mikroflaranın korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sindirim sisteminin tüm organlarında bulunan zararlı patojenleri engelleyerek kolon kanseri riskini düşürmektedir. Hatta kolon kanserini tedavi edici özelliğinin de bulunduğu doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Böbreklere İyi Gelir

Sindirim sistemini harekete geçirici özelliğiyle beraber böbreklerin daha düzgün ve sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Çünkü kefirde bulunan bazı bileşenler böbreklerde sodyum ve potasyum fazlalığı oluşmasını engelleyerek böbrek taşının oluşma riskini yok etmektedir. Ayrıca hem böbreklerde hemde safra kesesinde görülen taşların parçalanarak dökülmesini sağlamaktadır. Bu sebeple taş dökmekte olan kişiler kefir içerek bu sorundan daha kısa sürede kurtulabilirler.

Mideye İyi Gelir

Düzenli tüketen kişilerde mide ülseri görülme olasılığı yok denecek kadar az olmakta ve mide ülserini tedavi edici özellik göstermektedir. Ayrıca yemeklerden sonra görülen şişkinliği gidermek için de tüketilebilecek güzel bir içecek türüdür. Ayrıca kan şekerini düşürme özelliği sayesinde şeker hastası olan kişiler yemeklerden sonra bir bardak içmelidirler.

Cilde Faydalıdır

Sedef hastalığı sırasında veya egzama rahatsızlığı olan kişileri tüketmesi ciltlerindeki izlerin geçmesini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca aknelerin temizlenmesini sağlayıcı etkisi bulunmaktadır. Saç köklerini güçlendirerek saçların daha canlı ve parlak görünmesine de yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz