Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kekik yağının pek çok şikayete faydası yağın spazm giderici, bakteri yok edici, antiromatizmal, antiseptik, öksürük kesici, kalp dostu, gaz giderici, idrar söktürücü, adet söktürücü, balgam söktürücü, böcek öldürücü, sakinleştirici, kan şekeri düzenleyici gibi saymakla bitmeyen özelliklerinden ileri gelir. Bu kadar çok özelliği bir arada barındırması sebebiyle kekik yağı, eskilerin hemen her derde deva olarak gördüğü ve ister diz ağrısı olsun ister diş ağrısı, ya suya ya pamuğa damlatıp ilaç niyetine kullandığı bir yağdır.

Kekik yakından bildiğimiz ve genel olarak yemeklerde baharat olarak kullandığımız bir bitkidir. Bununla birlikte bitkisel tedavi alanında da oldukça sık başvurulan bir bitkidir.

Kekik yağının şifalı oluşu, bitkinin yapraklarından ve taze çiçeklerinden buhar damıtma yoluyla elde edilen uçucu yağlar sayesindedir. Bu yağların içerdiği maddeler sayesinde kekik yağı pek çok hastalığı önleyici ya da belirtileri hafifletici özellik kazanır.

Spazm Gidericidir

Öksürük, kramp ya da kramplara bağlı ağrılar çevremizde pek çok kişinin şikayetçi olduğu konulardır. Spazmlar istem dışı ve yoğun kasılmalardır. Bu kasılmalar solunum yollarında, sinirlerde, kaslarda, bağırsaklarda veya diğer organlarda meydana gelebilir. Kekik yağı spazm giderici yani antispazmodik özelliği sayesinde öksürüğü kesmek, kasları gevşetmek, karın ağrısını gidermek ya da sinirleri yatıştırmak için kullanılabilir.

Antiromatizmal Özelliktedir

Gut, kireçlenme, romatizma gibi hastalıkların arkasında 2 ana neden yatar. Biri kan dolaşımı yetersizliği, ikincisi ise ürik asit gibi toksinlerin kadndaki miktarının artmasıdır. Kekik yağı her iki soruna karşı da faydalıdır. İdrar söktürücü olduğu için idrara sık çıkmayı sağlar ve böylece toksinlerden vücuttan atılır. Bu arada bolca su içmek ihmal edilmemelidir. Ayrıca yağın uyarıcı etkisi kan dolaşımını iyileştirir ve başka bir yönden yine romatizmal hastalıklarda faydasını gösterir.

Antiseptiktir

Kekik yağı etkili bir antiseptiktir ve yaraların mikrop kapmasını, enfeksiyon oluşmasını engeller. Bu da özellikle içerdiği karyofilen ve kamfen adlı etkin maddeler sayesinde mümkün olur.

Bakterileri Öldürür

Yukarıda sözünü ettiğimiz karyofilen ve kamfen adlı maddelerin yanı sıra kekik yağının diğer bileşenleri birlikte bu yağa antibakteriyel özellik kazandırır. Kekik yağı bakterileri öldürdüğü gibi onları vücuttan uzak tutar. Ciltteki yaralarda ya da bağırsak veya solunum yollarındaki bakteriyel enfeksiyonlarında kekik yağının bu özelliği işe yarar.

Kalp Dostudur

Kekik yağının öne çıktığı konulardan biri de kalbe yararlı oluşudur. Kalp kapakçıklarının düzgün biçimde çalışmasını sağlar, spazm önleyici özelliği sayesinde damarları rahat ettirir ve böylece tansiyonu ve kalp üzerindeki baskıyı azaltır. Ayrıca kalp kaslarını güçlendirir. Ancak kalp veya tansiyon hastalarının kekik yağı kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Karın Ağrısını Geçirir

Bağırsak ve midede biriken gazların iştah kaybı, uykusuzluk, tansiyon, kramp, baş ağrısı gibi rahatsız edici birçok etkisi vardır. Dolayısıyla gaz deyip geçmemek ve soruna el atmak yerinde olur. Kekik yağı gaz giderici özelliğe sahiptir ve aynı zamanda spazm giderici etkisi de bulunduğundan gazın aşağı doğru hareket etmesini sağlar ve birikmesini önler.

İdrar Söktürücüdür

Vücudu su tutan ve ödem şikayeti olan kişiler ya da vücutta toksin veya tuz birikmesi olanlar kekik yağının faydasını göreceklerdir. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı sonucu vücuttaki fazla suyun, tuzun ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Adet Söktürücüdür

Pek çok kadının ortak şikayeti düzensiz adet görme veya adet dönemindeki kramplar, karın ağrıları, halsizlik, depresyon benzeri belirtilerdir. Eğer bu şikayetler başka bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa kekik yağı rahatlama sağlayacaktır. Kekik yağı bu marifetini östrojen gibi bazı hormonları harekete geçirerek gösterir.

 Yaraları İyileştirir

İyileştirici özelliği sayesinde ekik yağı cildinizdeki yara, yara izi, ameliyat izi, akne izi, kızarıklık benzeri şikayetlerin tedavisinde etkilidir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Soğuk algınlığının öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi belirtilerini hafifletmek ve enfeksiyonla savaşmak için kekik yağından faydalanabilirsiniz. Bir kap kaynar suya damlatacağınız birkaç damla kekik yağı buharını solumak solunum yollarını açarak rahatlamanızı sağlar.

Kekik yağının faydaları bu kadarla da sınırlı değildir. Kan dolaşımını hızlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücuttaki parazitleri öldürmek, kolesterolü dengelemek, diyabete karşı korumak, mantarı iyileştirmek, hafızayı güçlendirmek, saç dökülmesini önlemek ya da orta şiddetteki depresyonu hafifletmek gibi pek çok başka faydası vardır.

Ayrıca evde ya da bahçede ısı lambası veya difüzörlere birkaç damla damlatarak sinekleri, böcekleri çevrenizden uzak tutabilir ve aynı zamanda yağın rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekik yağının aşağıda sözü edilen kimi faydalarından yararlanmak için ağızdan alınması kimi zamanda dışarıdan uygulanması gerekir.

Ağızdan alınacaksa: bir tatlı kaşığına 3 damla kekik yağı ölçüde alınabilir.

Cildinize uygulayacağınız zamanlarda ise: kekik yağını zeytin yağı veya tatlı badem yağı ile karıştırmanız önerilir. Bu durumda 1 yemek kaşığı zeytin yağına 5 damla kekik yağı damlatabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Kekik yağı normal miktarda kullanıldığında güvenli bir yağ olmasına karşın hamilelere, tansiyon hastalarına, guatr hastalarına veya kanama sorunu olanlara önerilmez. Kekik yağı tansiyonu yükseltebilir veya tiroid bezinin fazla çalışmasına neden olabilir. Ayrıca hormonal hastalıklarda eğer östrojen artışı sorunu yol açacaksa yine kekik yağı kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz