Kekik Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kekik yağı, Thymus vulgaris olarak bilinen uzun ömürlü bitkiden gelir. Bu bitki nane ailesinin bir üyesidir ve yemek pişirmek, gargara yapmak ve aromaterapi için kullanılır. Batı Akdeniz’den güney İtalya’ya kadar güney Avrupa’ya özgüdür. Bitkinin uçucu yağları nedeniyle, bir dizi sağlık yararı vardır. Aslında, bu faydalar binlerce yıldır Akdeniz halkı tarafından kullanılmaktadır. Antiseptik, antibakteriyel, antispazmodik, hipertansif ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Kekik yağı bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve antik çağlardan beri tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Kekik, bağışıklık, solunum, sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini destekler. Hormonlar için en önemli esansiyel yağlardan biridir çünkü hormon seviyelerini dengeler; menstrual ve menopoz semptomları yaşayan kadınlara yardım eder. Ayrıca vücudu, felç, artrit, mantar ve bakteri enfeksiyonları ve cilt rahatsızlıkları gibi tehlikeli hastalıklardan korur.

Kimyasal Bileşimi: Kekik bitkisi, yüksek aromalı, gri-yeşil yaprakları ve erken yaz aylarında çiçek açan mor veya pembe çiçek kümeleri olan, kısa boylu gür, odunsu bazlı ve yaprak dökmeyen bir alt bitkidir. Kekik en iyi sıcak ve güneşli bir yerde yetiştirilir.

Kekik bitkisi pek çok ortamda, iklimde ve toprakta yetiştirildiği için, farklı tiplere sahip 300’ün üzerinde çeşidi vardır. Hepsi aynı görünmekle birlikte, kimyasal bileşim, karşılık gelen sağlık yararları ile birlikte farklıdır. Kekik esansiyel yağının ana bileşenleri tipik olarak; alfa-thujone, alfa-pinen, camfen, beta-pinen, para-cymene, alfa-terpinen, linalol, borneol, beta-kariyofil, timol ve karvakrol içerir. Uçucu yağın, güçlü ve nüfuz eden baharatlı ve sıcak bir aroması vardır.

Antiseptik özelliklerini veren thymol içerir. Bu nedenle ağız gargaralarında ve diş macunlarında yaygın olarak kullanılır. Ağızdaki mikropları ve enfeksiyonları etkili bir şekilde öldürür ve dişleri plak ve çürümeye karşı korur. Timol (thymol) ayrıca mantarları öldürür ve ticari olarak el dezenfektanlarına ve antifungal kremlere eklenir.

Solunum Sorunlarının Tedavisinde Kullanılır

Tıkanıklığı giderir ve göğüste ve boğazda görülen soğuk algınlığı veya öksürüğe neden olan enfeksiyonları giderir. Soğuk algınlığı, üst solunum yollarına saldırabilen 200’den fazla farklı virüsün neden olduğu ve insandan insana bulaşan bir hastalıktır. Soğuk algınlığının yaygın nedenleri arasında zayıflamış bağışıklık sistemi, uykusuzluk, duygusal stres, küf maruziyeti ve sağlıksız sindirim sistemi sayılabilir.

Kekik yağının enfeksiyonları öldürme, anksiyeteyi azaltma, vücudu toksinlerden arındırma ve uykusuzluğu “uyuşturmadan” tedavi edebilme yeteneği, onu soğuk algınlığı için mükemmel doğal çözüm haline getirmektedir. En iyisi ise tamamen doğaldır ve ilaçlarda bulunabilecek kimyasallar içermez.

Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

Caryophyllene ve camphene gibi kekik bileşenlerine bağlı olarak yağ antiseptiktir. Ciltteki ve vücuttaki enfeksiyonları öldürür. Ayrıca antibakteriyeldir ve bakteriyel büyümeyi inhibe eder. Bu, bağırsak enfeksiyonlarını, genital ve idrar yollarındaki bakteri enfeksiyonlarını, solunum sisteminde oluşan bakterileri ve zararlı bakterilere maruz kalan kesikleri veya yaraları tedavi edebileceğini gösterir.

Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi’nde 2011 yılında yapılan bir çalışma, kekik yağının oral kavite, solunum ve genitoüriner sistem enfeksiyonları olan hastalarda; izole edilen 120 bakteri türüne yanıtını test etti. Deneylerin sonuçları, kekik bitkisinden gelen yağın, tüm klinik bakteri türlerine karşı son derece güçlü bir aktivite sergilediğini gösterdi. Antibiyotiğe dirençli türlere karşı bile iyi bir etkinlik göstermiştir. Tüm bunların yanında vermifüjdür, bu yüzden çok tehlikeli olabilen bağırsak solucanlarını öldürür.

Cilt Sağlığını Teşvik Ediyor

Kekik yağı cildi zararlı bakterilerden ve mantar enfeksiyonlarından korur; aynı zamanda sivilce için doğal bir tedavi olarak çalışır; yaraları, kesikleri ve yara izlerini iyileştirir; yanıkları giderir ve döküntüleri azaltır

Egzama, kabarma yapabilen kuru, kırmızı, kaşıntılı deriye neden olan yaygın bir cilt bozukluğudur. Bazen bu durum; sindirim sorunları (sızdıran bağırsak gibi), stres, kalıtım, ilaçlar ve bağışıklık azalmasından kaynaklanır. Kekik yağı sindirim sistemine yardımcı olduğundan, idrar yolu ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, zihni rahatlatır ve antioksidan olarak işlev görür, bu yüzden mükemmel doğal egzama tedavisidir.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, yağın antioksidan enzim aktivitesindeki değişiklikler ölçülmüştür. Sonuçlar, kekik yağı tedavisinin, yaşlanan sıçanlarda beyin fonksiyonunu ve yağ asidi kompozisyonunu geliştirdiği için, bir diyet antioksidanı olarak kullanımının potansiyel faydasını vurgulamaktadır.

Vücut, oksidasyonun neden olduğu hasardan korunmak için antioksidanlar kullanır. Oksidasyon kansere, bunamaya ve kalp hastalığına yol açabilir. Yüksek antioksidan gıdalar tüketenlerin, yaşlanma süreci yavaşlar ve sağlıklı, parlak ciltleri olur.

Diş Sağlığını Teşvik Ediyor

Diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi ağız problemlerini tedavi ettiği bilinmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile ağızdaki mikropları öldürmek için doğal bir içeriktir, bu nedenle ağız enfeksiyonlarını önleyebilirsiniz. Diş eti hastalıkları için doğal bir çözüm olarak çalışır ve ağız kokusunu giderir. İçerisindeki aktif bir bileşen olan timol, dişleri çürümeden koruyan diş verniği olarak kullanılır.

Böcek Kovucu Olarak Hizmet Eder

Vücudunuzdan beslenen asalakları ve parazitleri uzak tutar. Sivrisinekler, pireler, bitler ve ev akarı gibi asalaklar cildinize, saçınıza, kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza zarar verebilir, bu nedenle bu doğal esansiyel yağ ile onları uzak tutun. Birkaç damla kekik yağı; güveyi ve böcekleri kovar, böylece dolabınız ve mutfağınız güvendedir. Ayrıca böcek ısırıkları ve sokmalarını da tedavi eder.

Dolaşımı Artırır

Bir uyarıcıdır, bu nedenle dolaşımı aktive eder. Dolaşım bozukluğu, artrit ve inme gibi durumlara yol açar. Bu güçlü yağ aynı zamanda arterleri ve damarları rahatlatabilir; kalp ve tansiyon üzerindeki stresi azaltır. Yüksek tansiyon için doğal bir ilaç olabilir.

İnme, beyinde bir kan damarı patladığında veya beyne giden bir kan damarı tıkandığında ve beyne giden oksijeni kısıtladığında meydana gelir. Bu oksijen yoksunluğu, beyninizdeki hücrelerin birkaç dakika içinde öleceği anlamına gelir ve denge ve hareket problemleri, kognitif bozukluklar, hafıza kaybı, felç, nöbetler, konuşma bozukluğu, yutma güçlüğü ve genel güçsüzlüğe yol açar. Vücudunuzda ve beyninizde dolaşan kanı korumak çok önemlidir, çünkü inme gibi yıkıcı bir durum meydana gelirse, etkili olabilmesi için bir ila üç saat içinde tedaviye ihtiyacınız vardır.

Sağlıklı kalmak ve kan dolaşımını artırmak için kekik yağı gibi doğal ve güvenli ilaçlar kullanın. Dolaşım sistemini düzenler, kalp kaslarını güçlendirir ve kanın düzgün şekilde akmasını sağlar.

Hormonları Dengeler

Kekik uçucu yağının progesteron dengeleme etkileri vardır. Progesteron üretimini geliştirerek vücuda fayda sağlar. Hem erkeklerde hem de çok sayıda kadında progesteron düşüktür ve düşük progesteron seviyeleri, infertilite, Polikistik Over sendromu, depresyon ve vücuttaki diğer hormon dengesizlikleriyle ilişkilendirilmiştir.

Deneysel Biyoloji ve Tıp Derneği’nin Bildiriler bölümünde tartışılan araştırmalar, insan meme kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyen “progesteron üretimi” için test edilen 150 bitki içerisinden, kekik yağının en yüksek östradiol ve progesteron bağlanmasına sahip olanlardan biri olduğunu belirtmiştir.

Hormonları uyararak, menopozu geciktirdiği de bilinmektedir; aynı zamanda, hormon seviyelerini dengelediği ve ruh hali değişiklikleri, sıcak basması ve uykusuzluk gibi menopoz semptomlarını hafiflettiği için doğal bir ilaç olarak da kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz