Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Öncelikle keten tohumunun içeriğinden bahsedelim. Keten tohumunda omega 3, omega 6 ve omega 6 bulunmaktadır. Bu sayede kansere karşı koruma sağlar. Omega 3, kalp ve damar sağlığına, psikolojik hastalıklara ve diyabete faydalıdır. Omega 3 yağ asidini vücudumuz kendi başına üretemediği için, dışardan besin yolu ile almalıyız.

Hangi besinlerde omega 3 bulunur?

Omega 3, yağlı balıklarda bulunur. Bunun dışında en çok keten tohumunda cevizde ve semiz otunda bulunmaktadır.

Keten tohumu hangi hastalıklara iyi gelir?

Keten tohumu içerdiği bu yağ asitleri sayesinde, kalp sağlığına ve damar sağlığına iyi gelir. Böylelikle kolestrole de iyi gelir. İyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürür. Keten tohumu aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını azaltarak, damar sertliğinin oluşmasını engeller. Yapılan araştırmaların sonucunda, keten tohumunun yüksek tansiyona da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Keten tohumunun bir başka faydası da, mide rahatsızlıklarınadır. Mide ve barsak sorunlarına son derece yararlı olmakla birlikte, mide ülseri, mide yanması ve gastrite de doğal bir çözüm sunar. Aynı zamanda barsakları çalıştırarak temizlenmelerini sağlar. Keten tohumu menapoz dönemindeki bayanlar için de faydalıdır. İçeriğinde östrojen benzeri maddeler bulundurduğu için, menapoz ile birlikte gelen rahatsızlıkları da önleyici etkidedir. Keten tohumunun kabızlık üzerinde etkisi büyüktür.

Barsakları çalıştırdığı için, kabızlığı önler. İçerdiği maddeler müshil etkisi yarattığı için kabızlık oluşmaz. Romatizma hastalıklarına ve romatizmal sorunlarınların yarattığı hastalıklara da, keten tohumu iyi gelir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarına fayda sağlar. Keten tohumunun faydaları saymakla bitmez. Ağız içindeki yaralara, diş etlerine ve diş çürüklerine de iyi gelmektedir. Ağız içindeki sorunlar için, keten tohumu ile gargara yapılabilir.

Keten tohumu, vejeteryan kişiler için de faydalıdır. İçerdiği B12 vitamini ile etki sağlayan tek bitkisel kaynaktır. Böylece, vejeteryanlıkta oluşan B12 eksikliği keten tohumu ile kaybolur.

Keten tohumu zayıflamaya yardımcı olur mu?

Keten tohumu, kan şekerinin seviyesini korur ve bu sayede tokluk hissi verir. Bu da, az yemek yemeyi ve zayıflamayı sağlar. Metabolizmayı harekete geçirir bu sayede kilo kontrolü sağlanır. Günde 3 defa keten tohumu kullanılabilir. 1 tatlı kaşığı ile alınabilir.

Keten tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu yağı, keten tohumu çayı ya da keten tohumu tableti olarak kullanılabilir. Küçük çocuklara ve hamilelere önerilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz