Kilo Vermek İçin Antep Fıstığı Tüketebilirsiniz

Kilo vermeye çalışıyorsanız, Antep fıstığı en iyi atıştırmalıktır. Ve bunun nedeni, güzel tadının yanı sıra, aynı zamanda lif, protein ve doymamış yağlar (sağlıklı yağlar) bakımından da zengin olmasıdır. Sağlıklı yağlar vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve tokluk seviyelerini artırır, böylece açlık krizlerini önleyebilir. Ama tek neden bu değil. Bu yazıda, Antep fıstığının kilo kaybı ve insan sağlığı için yeni kapılar açabileceğine dair bilimsel kanıtlar sunuyoruz. Hadi başlayalım!

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

American College of Nutrition Dergisi’nde bu yeşil cevherin kilo vermedeki rolü üzerine bir çalışma yayınlandı. Bilim adamları, katılımcıları iki gruba ayırdı ve her bir grubun dinlenme zamanındaki metabolik hızından 500 kalori daha az yemesine izin verildi. Bir grup tuzlu Antep fıstığı ve diğer grup tuzlu simit tüketmiştir. Her iki grup da kilo verdi, ancak fıstık tüketen grup, diğer grupla karşılaştırıldığında anlamlı derecede daha düşük trigliserit düzeyine sahipti.

Amerikalı ve Çinli bilim adamları tarafından metabolik sendromlu kişiler üzerinde yapılan bir başka çalışmada, 42 gr ila 70 gr arasında bir Antep fıstığı tüketiminin kilo almaya yol açmadığı bulunmuştur. Aslında, metabolik sendromla ilişkili sağlık risklerini azaltabileceği sonucuna varmışlardır.

Mid Western Üniversitesi’nden araştırmacılar, kabuklu Antep fıstığı seçen öğrencilerin kabuklu antepfıstığı seçmeyenlere göre 86 kalori daha az tükettiklerini buldu. Antep fıstığı, yemeklerden sonra glukoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olan tekli ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Yani diyabetle savaşabilir, metabolizmayı geliştirebilir, kan basıncını düzenleyebilir, kan şekerini kontrol edebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir.

Bilim adamları ayrıca, düzenli Antep fıstığı tüketiminin, inme, kalp hastalığı, diyabetik erişkinlerde diyabetik sorun oluşma riskini azalttığını bulmuşlardır. Son olarak, düzenli olarak tüketmek egzersiz performansını artırabilir, egzersize bağlı inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltabilir.

Atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde kabuklu Antep fıstığı tüketin. Kilo aldırmaz. Aksine, daha tok hissetmenizi sağlayarak, iltihap ve trigliserit seviyelerini azaltarak, metabolizmayı hızlandırarak ve oksidatif stresi azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Şimdi, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenelim.

Ne Kadar Antep Fıstığı Tüketmelisiniz?

Kilo vermek için bir günde 49 tane fıstık tüketebilirsiniz. Abur cubur yeme isteği geldiğinde direk bu yeşil fıstıklara yönelin. Yeşil çay ile birlikte kahvaltıda ve öğle yemeğinde 25 tane tüketebilirsiniz.

Besin İçeriği;

Sağlıklı Yağlar: Antep fıstığı, mükemmel bir tekli ve çoklu doymamış yağ kaynağıdır. Bu yağlar, kötü kolesterolü (LDL kolesterol) azaltmaya ve iyi kolesterol (HDL kolesterol) seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Sağlıklı yağlar ayrıca kalp hastalığı ve inme gelişme riskini de azaltır.

Protein: 100 gramlık porsiyonu % 15 ila % 21 protein içerir. Bu nedenle bir porsiyon (49 adet) Antep fıstığı, kas inşa etmenize yardımcı olacak iyi bir protein miktarı sağlayabilir.

Antioksidanlar ve Vitaminler: Antepfıstığı B6 vitamini, K vitamini ve A vitamini, flavonol, antosiyanin, zeaksantin, lutein ve fitosterol içerir. Bunlar metabolizmayı hızlandırmaya, kandaki lipit profilini geliştirmeye ve sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

Diyet Lifi: Yüksek miktarda diyet lifi içerir. Bir porsiyon kadarı yaklaşık 3 gram diyet lifi içerir. Hem çözünür hem çözünmez lifler, midenin boşalma hızını azaltır ve böylece uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve toksinleri vücuttan dışarı atmak için, sağlıklı bağırsak hareketlerine destek olur. Kilo vermek için, diyet lifi kritik önem taşır.

Mineraller: Fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Bu mineraller, kemikleri güçlendirmek insülin duyarlılığını artırmak, metabolik reaksiyonları devam ettirmek, kas kasılmasını ve insülin salgısını desteklemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir.

Kalori: 49 adet Antep fıstığı, diğer kuruyemişlere, işlenmiş karbonhidratlara veya yüksek şeker içeren aperatiflere göre çok daha az olarak, 159 kalori içerir. Ayrıca, düşük glisemik indeks değerine sahiptir, bu da insülin seviyelerini artırmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, düşük kalorili ve açlığı bastırıcı bir atıştırmalık olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Diyetinize Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

  • Salatanıza 15-20 adet doğranmış Antep fıstığı ekleyin.
  • Az yağlı dondurulmuş yoğurda veya diyet dondurmanıza toz fıstık ekleyin.
  • Ayrıca sabah veya antrenman sonrası smoothie içeceğinize ekleyebilirsiniz.
  • Bir bardak ayranla beraber, ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
  • Yatağa gitmeden önce içtiğiniz bir bardak sıcak süte toz Antep fıstığı ekleyin. Bu sadece rahat uyumanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda stresinizi azaltır.

Diyete dahil etmek çok kolaydır. Ancak, sadece Antep fıstığı yemek kilo vermenize yardımcı olmaz. İşte kilo vermek için yapmanız gereken şeylerin bir listesi:

Sağlıklı Beslenin

Söylemesi yapmaktan kolay. Ama bir yerden başlamalısınız. Sağlıklı ve temiz yemek alışkanlığını bir gecede kazanamazsınız. Öncelikle alışveriş sepetinize sağlıklı yiyecekler atarak başlayın. Böylece hiçbir şey yapmadan, sağlığınıza zarar veren abur cuburlardan uzak durabilirsiniz. Fikir almak için sağlıklı tarifler içeren blog yazılarına da göz atabilirsiniz. Ev yapımı yemekler en iyisidir. Yemeğinizi bir gece önceden hazırlayın, böylece hafta içi strese girmez veya bir restorandan yemek yemek zorunda kalmazsınız.

Düzenli Egzersiz Yapın

Kilo alırız, çünkü tükettiğimiz kaloriden çok daha fazlasını alırız. Bu yüzden düzenli olarak çalışmak, hedef ağırlığınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Spor salonuna gidin veya tempolu yürüyüş, aralıklı koşma, koşu, yüzme, dans veya dövüş sanatlarına yönelin.

Stresten Kurtulun

Stres, özellikle karın bölgesindeki yağlanmanın başka bir nedenidir. Sağlığınızı bozabilir. Çalışmak, stres atmanın bir yoludur ve bu yüzden dans edebilir, resim yapabilir ve spor yapabilirsiniz. Bir hobi edinin ve iş dışında bir beceri kazanmak için her gün biraz zaman ayırın.

Alkolü Azaltın

Alkol tüketimi kilo alımına yol açar. Alkol tüketiminizi kademeli olarak azaltın. Kırmızı şaraptan daha fazlasına hayır demeyi öğrenin. Daha iyi sonuçlar elde etmek için alkol tüketimini tamamen bırakmalısınız.

İyi Uyuyun

Yeteri kadar dinlenmemek de kilo almaya yol açıyor. Vücudunuzun yeniden başlamasına ve gençleşmesine yardımcı olmak için günde 7-8 saat uyuyun.

Tuz ve Şeker Tüketimini Azaltın

Tuz, su tutar ve şişkinliğe; şeker ise diyabete yol açar. Her ikisi de obezite için bir risk faktörüdür. Yavaş yavaş kilo vermek için tuz ve şeker tüketim miktarını azaltın.

Bu ipuçlarını takip ederseniz, kilo vermeye başlayabilirsiniz. Metabolizma hızınız artar ve sonra her şey bir düzene girer. Antep fıstığını diyetinize ekleyin ve mükemmel bir vücuda sahip olmak için yaşam tarzınızı değiştirin. İyi şanslar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz