Kilo Vermekte Zorlanıyor Musunuz?

Şeker tatlı görünebilir; ancak gerçek şu ki, aşırı şeker tüketimi birçok sağlık sorununa yol açmasının yanında kilo alımına da neden olur. Yani şeker tüketimini azaltarak bel bölgenizde ciddi bir incelme yaratabilirsiniz. Uzmanlar bu beyaz gıdanın günde 30 gr’dan fazla tüketilmemesini önerse de, hiç ummayacağınız yiyeceklerin içinde bile şeker gizli olduğundan, bu miktarı aşmak oldukça kolay.

Şeker, bu sıralar haberlerde sıkça hedef tahtasının merkezinde yer alıyor. Kan şekeri seviyesini aşırı derece yükseltmesinin yanı sıra aşırı şeker tüketimi, diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarıyla da ilişkilendiriliyor. Şeker tüketimini en aza indirmek için tavsiyelerimize uyarak, yalnızca üç haftada neredeyse 2 kilo verebilirsiniz.

Meyveyi Fazla Abartmayın

Kulağa şaşırtıcı gelebilir ama çok fazla meyve yemek, tükettiğiniz şeker miktarında ciddi bir artışa neden olabilir. Çünkü meyvelerin içinde früktoz bileşeni bulunuyor. Günlük meyve tüketiminizi bir veya iki porsiyonla sınırlı tutun. Meyveler sağlıklı olsa da, sebze tüketiminizin yerini almamalı. Her zaman önceliğiniz çeşitli sebzelerle beslenmek olmalı.

Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Elinizdeki limonata bardağını masaya bırakarak şeker tüketiminizi düşürebilirsiniz. Zor olabilir, fakat gazlı içeceklerden vazgeçip onların yerine su veya doğal bitki çaylarına yönelmek faydalı olacaktır. Eğer bu seçenekler favoriniz değilse, içeceklerinize tat vermek için salatalık veya limon ekleyebilirsiniz. Tatlı içeceklerden uzak durarak, yeme alışkanlığınızda büyük değişiklikler yapmadan şeker kullanımını azaltabilirsiniz.

Tatlıyı Es Geçin

Akşam yemeğinden sonra bir kâse puding yemeden edemiyor musunuz? Çoğu insan, akşam yemeklerinden sonra tatlı ihtiyacı hissettiğini söylüyor. Öyleyse tatlıların aklınızı çelmemesi için kendinizi zorlamalısınız. Bir parça taze nane veya naneli çay ile damağınızı temizleyebilir ya da ani şeker krizlerini azaltmak için akşamın erken saatlerinde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

kilo vermek

Alışveriş Yaparken Ürün Etiketlerini Okuyun

Haftalık alışverişlerinizde bilinçli davranın. Yüksek seviyede şeker içermeyen ürünleri aldığınızdan emin olmak için ürünlerin etiketlerini okuyun. Belli bir yiyecek ya da üründe çok fazla şeker olmadığını garantilemek için oldukça hızlı ve etkin bir yöntemdir.

Mutfak Dolabınızı Temizleyin

Bahar temizliği için baharı beklemek zorunda değilsiniz. Eğer şeker tüketimini gerçekten azaltmak istiyorsanız, “gözden uzak olan, gönülden de uzak olur” deyimini hatırlayın. Mutfak dolabınızda ciddi bir temizlik yapın ve çikolata, şekerleme ya da bisküvi gibi aklınızı çelebilecek besinlerden kurtulun.

Öğünlerinizi Dengeleyin

Menüye bir göz atın. Şeker krizlerini önlemek için yeterince protein ve sağlıklı yağlar tükettiğinizden emin olun. Rafine edilmiş ekmek, makarna, sarı patates ve tatlılar gibi yüksek karbonhidrat içeren yiyecekleri fazla tükettiğimizde kan şekerimiz yükselir. Bu durumun da, enerji verici gıdalara karşı daha çok arzu duymamıza neden olması kaçınılmazdır. Bu nedenle öğünlerinizin dengeli olduğundan, esmer pirinç veya tatlı patates gibi düşük glisemik indeksli karbonhidratların yanı sıra avokado, yemiş ve tohumlar gibi hem protein hem de sağlıklı yağ kaynaklarını tükettiğinizden emin olmak oldukça önemlidir.

Women’s Fitness dergisi Kasım sayısı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz