Kimyasal Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

kimyasal peeling

Kimyasal Peeling Nedir?

Uzmanlar, kimyasal peelingi cansız ciltlerin canlanması olarak açıklamaktadır. Yani, cansız görünen, bitik olan cildin yeniden canlandırılmasına olanak tanıyan peeling yöntemidir. Bu yöntemin türleri olduğu için, hangi yöntemin size uygulanacağını uzmanlar belirlemektedir.

Uzmanlar,bu yöntemi uygulamadan önce ve uygulamadan sonra bazı detayları anlatmaktadır cildin cansız görünen kısmı soyularak arındırılır. Bu şekilde yapılan yöntem sonrası uygulanan bölge çok daha genç ve güzel bir görünüme bürünür.

Kimyasal peeling ismini kimyasal maddelerden almaktadır. Yani, yöntemin içeriğinde kimyasal maddeler kullanılmıştır. İki şekilde yöntem uygulanır. Bunlar; derin ve yüzeysel yöntemlerdir.

Yüzeysel peeling yöntemi en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntem ile kullanılan kimyasal maddeler; “Alfa Hidroksi” “Aha” meyvelerinin doğal asitleridir. Derin peeling yöntemi daha farklı şekilde uygulanır. Bu yöntem için kullanılan kimyasal maddeler TCA ve Fenol ismi verilen asitler ile yapılmaktadır.

Kimyasal Peeling’in Oluşumu Nasıl Olur?

Kimyasal peeling sonrası yeni dokuların oluşması sağlanmaktadır. Bunun için ciltte hazır bulunan kollajen, elastin liflerinin bozulma süreçleri göz önüne alınır. Bu lifler bozulduğu zaman ciltte belirgin halde kırışıklıklar meydana gelmektedir. İşte burada etki süreçleri başlamakta olup, daha iyi bir görünüm için peeling etkin olmaya başlar. Uygulama sonunda bir süreden sonra dokular belirginleşir ve cilt kendini yeniler.

Kimyasal Peeling Nerelerde Kullanılır?

Kimyasal peeling birçok bölgede rahatlıkla kullanılabilir. Şuanda burada paylaşacağımız bölgeler en çok tercih edilen bölgelerdir.

  • Akne
  • Akne izleri
  • Kırışıklıklar (en çok tercih edilme sebebi)
  • Gözenekleri kapatmak için
  • Yaşlanmayı geciktirmek için
  • Hamilelik lekesini gidermek için

Kimyasal Peeling’i Kimler Kullanamaz?

Uzmanlar, hamile kadınlara ve uygulanacak bölgelerde enfeksiyon barındıranlara uygun görmemiştir.

Kimyasal Peeling Sonrası Neler Olur?

En çok kızarma ve soyulma görülmektedir. Ayrıca yapılan peeling yöntemlerine göre bu belirtiler değişkenlik göstermektedir.

Son olarak; Peeling uygulanan kişilerin güneşten kaçınması gerekiyor. Bu belirli bir zaman için geçerli olup, yine yönteme göre değişkenlik gösterebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz