Kiraz Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kiraz suyu, birkaç sağlık yararları sağlar. 1 bardağı yaklaşık 120 kalori içerir, potasyum ve demir gibi besinler açısından zengindir. Birçok farklı kiraz suyu çeşidi vardır. Yapay tatlandırıcı içermeyen % 100 kiraz suyu içmelisiniz. Hazır satılanları tipik olarak şeker ve koruyucu maddeler içerir. Tadı ekşidir ve yüksek miktarda antosiyanin sağlar. Antosiyaninler vücutta antienflamatuvar süreci teşvik eder.

Bir kiraz antioksidanlarla doludur ve bu antioksidanlar vücutta oluşan serbest radikalleri öldürürler. Bir buçuk bardak kiraz suyu tüketen biri yaklaşık olarak 23 meyve ve sebzeye eşit miktarda fayda görür.

Kiraz Suyu Nasıl Yapılır?

İltihaplı romatizma,ödem atma,kanserden kalp krizine,kolesterolden yaşlanmaya kadar birçok hastalık ve duruma çare olabilen kiraz suyunu elde etmek için gerekli malzemeler her evde kolayca bulunur. İsteğe bağlı miktarda kiraz veya kiraz kurusu (250 gr ile başlanabilir.) isteğe bağlı miktarda şeker (hiç konulmaması da mümkündür) ve 1,5 litre su kiraz suyunu elde etmek için yeterli malzemelerdir.

Kirazlar sapları ve çöpleri ayrılmadan olduğu gibi yıkanır. Çünkü bu bölümlerinin de sağlığa faydalı olduğu konular vardır. Tencereye koyulan tüm malzemeler orta ateşte kirazlar yumuşayana kadar kaynatılır. Ocaktan alınan tencere süzgeçten geçirildikten sonra elde edilen kiraz suyu dinlendirilir. Soğuyunca servise uygun hale gelir. Ayrıca düşük karbonhidratlı bir meyve olduğu için kiraz suyunun kararında tüketilmesi tavsiye edilir.

Kiraz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yeni çalışmalar kiraz suyunun artrit ile ilgili inflamasyonu azalttığını, hatta önlediğini gösterdi. Kiraz gibi ağrıyı azaltma özelliği olan meyve ve sebzeler pek fazla yoktur. Inflamasyonun önlenmesinde yardımcı olan çok güçlü üç antosiyanin vardır

Antosiyaninler, inflamasyonun ortaya çıkmasından sorumlu olan iki enzimi bloke eder. Bu mekanizmaları aspirin ya da başka bir non-steroid anti-inflamatuar ilaç (NSAID) ile aynı şekilde çalışır. Eğer kendinize kiraz almak için dışarı çıkarsanız şunu unutmayın; koyu renk olan kirazlar daha çok antosiyanin içerirler.

Ağrı ve enflamasyon, hem yaşam kalitesini azaltır hem de hareketi engeller. Yapılan bir çalışmada koşuculara maraton gününden 7 gün önce ve maraton gününde kiraz suyu verilmiştir. Kiraz suyu tüketen yarışmacılar, tüketmeyenlere göre daha fazla ağrı hissetmişlerdir. Çalışma diğer meyve suyu veya yapay içecekler ile karşılaştırıldığında, çalıştırmadan önce kiraz suyu içen koşucuların yüzde 23 oranında daha az kas ağrısı sorunu yaşadıklarını göstermiştir.

Egzersiz sonrası ağrı, kas hasarının veya zayıflatıcı yaralanmaların bir göstergesidir. Kiraz suyunun bu etkisi enflamasyonu önlemesine bağlanmıştır. Bir kişi gut olduğunda eklemlerinin çevresinde ürik asit ve kristalleri birikmeye başlar. Bu ürik asit kristalleri hastada çok fazla ağrıya sebep olurlar. Bazı durumlarda, aynı zamanda enflamasyona da neden olurlar. Ürik asit seviyeleri hastanın kiraz suyu tüketmesinden yalnızca bir kaç saat sonra azalmaya başlar.

Enflamasyonu tedavi etmek için gerekli kiraz miktarı, günde 20 tanedir. Vücut; bu kirazlardan 25 miligram antosiyanin elde eder. Enflamasyon ile kiraz arasındaki bu ilişkiyi öğrendiğimden beri daha çok kiraz yemeye özen gösteriyorum. Hadi, sizde deneyin!

Egzersiz Sonrası Kas Yardımı Sağlar

Kiraz suyu, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir. Doğal olarak vücuttaki elektriksel dürtüyü harekete geçiren potasyum bakımından yüksektir. Bu mineral aynı zamanda kan basıncını, hidrasyonu, kasların iyileşmesini, sinir uyarılarını, sindirimi, kalp atış hızını ve pH dengesini korumaya yardımcı olur. Kiraz suyu, fincan başına yaklaşık 330 miligram (mg) potasyum içerir ve bu, günlük önerilen miktarın yaklaşık % 10’u kadardır.

İltihap ve Artrit Ağrısı İle Savaşır

Araştırmalar, kiraz suyundaki antioksidanların, osteoartrite bağlı ağrı ve inflamasyonu azaltabildiğini göstermektedir. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, 21 gün boyunca günde iki kez kiraz suyu içmenin, osteoartrit hastalarının hissettiği acıyı azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, inflamasyonu azalttığı kanıtlandı.

Şişliği Azaltır

İnsanlar şişlik için genellikle nonsteroidal anti-enflamatuar ilaç (NSAID) alır. Ancak, bu ilaçların etkileri özellikle çok sık aldığınız zaman veya alerjiniz varsa zararlı olabilir. 2004 tarihli bir çalışmada, kiraz suyunun hayvanlarda iltihap ve ağrı ile ilgili davranışları azaltabildiği bulunmuştur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Bütün meyve ve sebzeler gibi, kiraz da güçlü antioksidan ve antiviral özellikler içerir. Kiraz suyundaki flavonoidler, enfeksiyonla savaşmak için çalışır. Araştırmalar, bu kimyasalların bağışıklık sistemi işlevi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

Metabolizmayı Dengeler ve Yağ Yakımını Artırır

Hayvanlarda, vücut metabolizmasını artırabileceğine ve karın yağlarını yakmaya yardım edebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bir çalışma, kirazların kırmızı renginden sorumlu bir flavonoid türü olan antosiyaninlerin, obezitenin gelişmesini engellediğini göstermiştir. Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, kirazların inflamasyonu ve abdominal yağı azaltmaya yardımcı olabileceği ve metabolik sendrom riskini azaltabildiği bulunmuştur.

Uykuya Dalmaya Yardımcı Olur

Küçük bir 2010 çalışmasına göre, kiraz suyunun antienflamatuvar özellikleri, uyku düzenleyici melatonin içeriği ile birlikte daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Sonuçlar, yaşlı erişkinlerde uykusuzluk ilaçları ile benzer etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Kanserin Yayılmasını Engelleyebilir

2003 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, NSAID’den farklı olarak kiraz suyunun kanser hücrelerinin büyümesini azalttığını gözlemledi. Kiraz, özellikle kolon kanseri olmak üzere kanserler, kalp krizi ve felç ile mücadelede yardımcı olan bir bileşik olan antosiyaninler içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz