Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

kırmızı kantaron yağı

Çiçekler; renkleri, güzel kokuları ile gözümüze gönlümüze hitap ettiği kadar sahip oldukları vitamin ve minerallerle sağlığımız ve güzelliğimiz içinde bizler için vazgeçilmezlerdir. Kök boyasından ilaca, parfüme, yiyecek ve içeceklerimize giren bu bitkilerin her biri içlerinde mucizevi özellikleri saklar ve bizlere sunarlar. Doğa tüm çeşitliliğiyle bize her konuda yardımı esirgemeden sunar. işte bunlardan biride kantaron bitkisinin kırmızı yapraklarıyla gözümüzü alan, faydalarıyla hayatımızı kolaylaştıran kırmızı kantaron otundan başkası değildir.

En başlıca etkisi cilt hastalıkları üzerinde olduğu bilinen kantaron yağının yapımı ise çok doğal ve kolaydır. Evde kendimizin yapabileceği veya özellikle köy pazarlarında ve aktarlardan rahatlıkla temin edebileceğiniz kantaron yağını evde kendinizde yapmanız oldukça kolaydır. Özellikle çağımızın hastalığı olarak bilinen depresyon tedavisinde son zamanlarda zararlı sentetikler içeren kimyasal ilaçların yerine alternatif olarak tercih edilmesi ile adı sıklıkla duyulmaktadır.

Çayı yapılarak da tüketilmesi mümkün olan kırmızı kantaron, anti depresan etkinliği kanıtlanan ve depresyon tedavisinde yan etkisi olmadığı için özellikle Avrupa’da son yıllarda hafif ve orta şiddetli depresyonların, tedavisinde, stres, uykusuzluk, anksiyete , kendini değersiz hissetme, panik atak gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen durumların tedavisinde çok önemlidir.

İlaç kullanan kişilerde görülen yan etkiler, bu doğal alternatifte neredeyse yok gibidir.

Hücre yenileyici özelliği sayesinde özellikle yeni oluşan yaraların tedavisi esnasında , iyileşme süresini hızlandırır ve iz kalmamasına yardımcı olan bu mucize yanıklar içinde mutlaka aklımıza gelmelidir.

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kantaron bitkisi ülkemizde yetiştiği için bulmamız oldukça kolaydır. Bazı pazarlarda dahi bulunabileceği gibi , kuru olarak aktarlar tarafından satılmaktadır. Kantaron çiçeklerinizi cam bir şişeye koyduktan sonra üzerine doğal zeytinyağı doldurup, çiçeklerin özü ve rengi yağa geçene kadar ılık bir ortamda bekletmeniz gerekmektedir.

Ortam sıcaklığı, koyduğunuz bitki miktarı oluşum süresini etkileyeceğinden, rengini takip ederek yağın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İstenilen renk elde edildiğinde bitkileri süzerek ,bozulmasını önlemek için güneş görmeyen bir yerde, yine cam bir kabın içinde, varsa koyu renkli bir cam kapta, ağzı hava almadan bekletmeniz saklamak için uygun ortamı sağlayacaktır.

Uygun ortamda 2-3 sene saklayabilirsiniz. Elde edilmesi sırasında saf zeytinyağının kullanılması, doğanın bu iki harikasının tedavi edici etkilerini böylelikle birlikte sunmaktadır.

Kırmızı kantaronun faydaları

 • Sindirim bozukluğuna iyi gelir ve hazmı kolaylaştırır.
 • Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır.
 • Varislerin tedavisinde yardımcı rol oynar.
 • Bağırsak solucanlarının düşmesinde etkilidir.
 • Kan şekerini düşürücü özelliği vardır.
 • Antiseptik özelliği ile özellikle yaralarda mikrop üremesini engeller.
 • Mide yanmaları ve ekşimelerini azaltır.
 • İştah açıcı özelliği vardır.
 • Ateş düşürücü ve ter yapıcıdır.
 • Kansızlık tedavisinde ve karaciğeri güçlendirmede yararlı bir bitkidir.
 • Gaz şişkinliklerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • İnatçı kabızlığa iyi gelir.
 • İltihap ve yara iyileştirmede çok etkilidir.
 • Yaralı bölgedeki ağrılara iyi gelir ve o bölgeyi rahatlatır.
 • Kesikler ve çarpma sonucu morlukların geçmesinde yardımcıdır.
 • Hastalık sonrasında iyileştirmeyi hızlandırır ve metabolizmayı destekler.
 • Uyku bozukluklarında etkilidir.
 • Kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Prostat önleyicidir.
 • Romatizma ağrılarının giderilmesinde faydalıdır.
 • Damar sertliği ve akciğer hastalıklarında yararlıdır.
 • Astımda faydalıdır ve balgam söktürücüdür.
 • Sivilcelerin yüzde bıraktığı izlerin geçmesine yardımcı olur.
 • Saç ve saç derisi hastalıklarına iyi gelir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz gibi dışarıdan da elde edebileceğiniz bu yağı tedavi etmek istediğiniz bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

Bitkilerin terapik yönleri olduğu herşey de olduğu gibi yine bunu da kullanan kişiler fazla kullanmaktan kaçınmalıdır. Her ne kadar doğal ve yan etkileri az bile olsa , oluşabilecek yan etkilerden kaçınmak için kullanım miktarının kontrollü olmasında fayda vardır.

Kırmızı kantaron yağını , cilt ve vücudunuzdaki problemli bölgeye bir miktar sürüp, terapi yapabilirsiniz. Yara ve izlerin iyileşmesini hızlandıracaktır. Dahili problemleriniz için içtiğiniz suya 1-2 damla damlatmanız yeterli olacaktır. Fazla tüketiminden kaçınmalısınız.

Ağrı giderici özelliği ile özellikle sırt ve bacak ağrılarında , masaj yaparak uygulamanız, o bölgedeki ağrının geçmesine yardımcı olup, rahatlatacaktır. Aniseptik özelliği ile yaralanmalar, yanıklar gibi evde oluşabilecek kazalarda ilk yardımda kullanabilirsiniz.

Saç ve saç derimiz içinde tedavi edici özelliği olan bu yağın, saç derisi rahatsızlıklarına, kepeğe, egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. Hücre yenileyici özelliği ile buradaki cansız deriyi daha canlı hale getirerek saç diplerinizin hava almasını sağlayacaktır. Banyo yapmadan 1 saat önce , parmak uçlarınıza aldığınız bir miktar yağı , saç diplerinize sürerek masaj yapabilirsiniz. Zeytin yağı saçınızı beslerken , kırmızı kantaron ise saç derinizi rahatlatıp canlandıracaktır. Saçlarınızda yaklaşık bir saat bekleyen yıkayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Kantaron Yağının Mide İçin Kullanımı

Özellikle sarı kantaron yağının mide rahatsızlıkları üstünde çok etkili olduğu bilinmektedir. Sabahları aç karnına tüketilmesi gastrit ülser gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Kırmızı Kantaron Yağı Cilde İyi Geliyor Mu?

Sivilce gibi cilt sorunları yaşıyorsanız mutlak suretle kırmızı kantaron yağını kullanmanızı önermekteyiz! Sivilce lekelerinin yanı sıra ciltte oluşan diğer leke ve akneleri çabuk bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacağı gibi, sizlere birçok katkısını sunmayı ihmal etmemektedir.

Ayrıca sırt ve bel ağrıları çekenler için kırmızı kantaron yağını masaj kremi olarak kullanabilirsiniz. Çok kısa sürede ağrılarınızı alacak ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doktorlar genel olarak hastalık durumlarında tedavi süreci boyunca kullanmanızı önermektedir. Bunun yanı sıra cilt lekeleri veya sivilce tedavisi için tercih edecekseniz 3 günde bir kullanmak olumlu sonuçlara ulaşmanızı tetikler. Masaj kremi olarak da gün aşırı kullanabilirsiniz.

Birçok kişi için önemli faydalar sağlayan bu bitki türü, sizlere de yukarıda sunduğumuz pek çok faydasını sorunsuzca iletecek ve artık hastalıklardan hemen kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı kantaron yağının bel, siyatik ve romatizma ağrıları üzerinde teskin edici bir gücü olduğu bilinmektedir. Dahili olarak kullanıldığında kan şekerini düşürme özelliği vardır.Ülser ve mide ağrısı şikayetlerinde kullanılır. Çok üşüyen kişilerde de yine tedavi edici etkisi vardır. 1 çay bardağı suya 4-5 damla kantaron yağı damlatılarak dahili olarak kullanılabilir. Dozaj olarak 1 tatlı kaşığını aşmamak gerekir zira her faydalı şey gibi fazlası vücuda zararlıdır. Taze veya kurutulmuş haldeki kırmızı kantaron çiçeği ezilip 1-1.5 litre suyun içine atılıp 10-15 dakika kaynatılır ve çay şeklinde tüketilir.

Kırmızı kantaron yağı ciltteki leke ve sivilceleri ve ayrıca yara izlerini gidermekte ustadır. Kırmızı kantaron yağı menopoz dönemindeki kadınlara da çok tavsiye edilir. Sinir sıkışması olan bölge zeytinyağı ile karıştırılmış kantaron yağı ile ovulursa rahatlar ve ağrı çözülür.

Kırmızı kantaron yağı ne işe yarar derseniz onu da sayıp dökelim yeri gelmişken…

 • Hücre yeniler
 • Yaraların üzerinde mikrop ve iltihap oluşumunu önler
 • Güneş yanıklarını tedavi eder
 • Derideki şişkinlik ve morluklarda etkilidir
 • Sırt ağrılarına iyi gelir

Kırmızı kantaron yağının saça faydaları da hayli fazladır. Saç derisinde meydana gelen sorunlara bağlı saç dökülmelerinin önüne geçen kırmızı kantaron yağı, saç egzaması, kepeklenme sorunu, boyalar ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan saç problemlerine de hayli iyi gelir. Saçlı deriyi yeniden yapılandıran kırmızı kantaron yağı, saçı onarır ve hücre yapımına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz