Normal Doğum Mu? Sezeryan Doğum Mu?

normal doğum sezeryan doğum

Normal doğumda bazı riskler vardır doğum duraklayabilir, doğum süresi uzayabilir. Doğum sırasında bebek için bir takım sorunlar oluşabilir. Bu durumda bebekte kalp atışları bir anda yavaşlayabilir. Böyle bir durumda ise her zaman için acil sezeryan olanakları hazır bekletilmelidir. Doğumun uzaması bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde vakum işlemi gerekebilir. Bebeğin omzunun takılması, ters gelmesi gibi sorunlarda görülebilir. Çoğunlukla çiftler  yakın çevrelerinin etkisi altına girmekte yada yanlış bilgilere ulaşabilmektedirler.

Normal doğum (NSD) ve sezaryen (SCA) birer doğum şekli olup  hiçbiri diğerinden üstün değildir. Her iki doğum şeklinin kendine  ait avantaj  ve dezavantajları vardır. Doğum şekline karar verirken  bunlar göz önüne alınmalı ve doktorun  çiftler ile karşılıklı görüşmesiyle karar verilmelidir ve herhangi bir doğum şeklinde ısrarcı olunmamalıdır.

Gebelik takibini yapan doktorun doğum şekli hakkında bir değerlendirme yapabilmesi  gebeliğin 36-37 haftasından önce  mümkün olmamaktadır. 37. haftada bebek baş gelişi ile geliyorsa ,tahmini doğum  ağırlığı 4000 gr’ın altındaysa ,plasenta yukarı çıkmışsa (aşağı yerleşimli değilse ),vaginal muayene ile çatı  darlığı olmadığı saptanmışsa ,anne adayı normal doğum yapmayı istiyorsa  ve ruh hali buna izin veriyorsa  normal doğum planlanabilir. Bu durumda beklemeye geçilir. Çünkü gebelik 40. haftaya (miada )dek sürebilir ve hatta 10 gün miad aşımı olabilir.

Eğer sezaryen planlı bir şekilde uygulanacaksa genellikle beklenen  doğum tarihinden  (40. hafta) 10-14 gün önce gebelik sonlandırılır. Bunun ana nedeni son 10 gün içinde  doğum eyleminin başlama riskinin artmasıdır.

Normal Doğumun Avantaj Ve Dezavantajları Nedir?

Normal doğumda anne bakımından en önemli risk ise meydana gelecek yırtıklardır. Oluşan yırtıklar Vajina ve bağırsaklar arasında bir yol açarak vajinadan dışkı gelmesine neden olabilir ve böyle bir durumda çok ciddi enfeksiyon riski ile beraberinde uzun soluklu bir tedavi gereklidir. Ayrıca ilerleyen yıllarda idrar kesesi sarkması sonucu idrara kaçırmalara rastlanır.

Anneyi normal doğumdan soğutan en önemli etkenlerden biri meydana gelebilecek ağrıların düşünülmesidir. Ağrının 50 kemiğin kırılma ağrısı gibi olduğu rivayetler anne adaylarını bu durumda iyice germektedir. Anksiyete yaşayarak hem kendini hem bebeği sıkıntıya sokmakta ve enfeksiyon tekrarlayabilir. Dikişlerin iyileşmesi bazen 1 ayı bulabilir.

Normal doğum (NSD) bebeğin vaginal yol ile doğurtulması  olup fizyolojik bir süreçtir. Doğum sonrası anne birkaç saatte normal aktivitesine geri döner, kısa sürede emzirmeye başlar. Eylem esnasında kasılmaları sağlayan  oksitosin hormonu anne sütünün gelmesini de uyarmaktadır. Hastanede kalış süresi 24 saat olup gebelik öncesi yaşantıya kısa sürede dönülmektedir.

Normal doğum un bebek açısından  avantajı  doğum eylemi esnasında  sıkışıp büzülen akciğerlerin soluk alıp vermeye daha hazırlıklı olmasıdır. Anne  ve bebek arasındaki duygusal bağ  da daha kısa sürede  kurulmaktadır.

Normal doğumun bazı riskleri de mevcuttur. Ne yazık ki doğum eyleminin nasıl olacağı  önceden tespit edilemediğinden başlangıçta normal seyreden bir eylem esnasında bile her an problem gelişebilir. Eylem duraklayabilir, yavaşlayabilir ,süre uzayabilir. Eylem sırasında  bebek sıkıntıya girebilir, kalp atımları yavaşlayabilir, acil sezaryen şartları her an hazır olmalıdır. Doğum esnasında  eylemin fazla uzaması bebeğin oksijensiz kalmasına, ileriki yaşantısında  zeka- motor fonksiyon geriliğine yol açabilir. Ikınmanın yetersiz olması ,bebeğin kalp atımlarında bozulma gibi nedenlerle vakum uygulaması gerekebilir. Bebeğin başının doğumunun ardından omuz takılması ve buna bağlı problemler görülebilir.

Normal doğumun anne açısından önemli riski doğum esnasında oluşabilen yırtıklardır. Bu yırtıklar epizyotomi (dikiş)  uygulanan  doğumlarda bile görülebilir, ileride dışkı tutamama sorunlarına yol açabilir. Annenin vagina ve bağırsakları  arasında milimetrik bir yol açılarak  (fistül) vajinadan dışkı gelmesine  sebep olabilir ve bu durum  sıkıntılı ve uzun bir tedavi gerektirir.

Normal doğuma bağlı gelişebilecek  mesane sarkması (sistosel) ileriki hayatında genellikle ameliyat gerektirecek idrar kaçırma şikayetlerine yol açabilir. Bu ürkünç görülen  problemler nadiren ortaya çıkmaktadır.

Anne adaylarının normal doğumdan uzaklaşmalarının  bir nedeni doğum ağrılarından korkulması  olup doktorun uygun görmesiyle  ağrısız doğum yapıldığında  bu korku gereksiz olmaktadır.

Anne ve baba adaylarının  endişelendiren bir başka konu  eylemin başlama zamanının önceden bilinmemesidir. Doğumun uygunsuz zaman ve koşullarda başlama ihtimali, büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu sıkıntısı ,hastaneye gitmede geç kalma korkusu ,doğum başlangıç belirtilerini fark edememe endişesi sıklıkla olmaktadır. Bu nedenler çoğu kez çiftler sezaryene kendileri yönlenmektedirler.

Doğum sonrası epizyotomi (doğum dikişi) bölgesi özel bir bakım gerektirmekte, iyileşme ortalama 7-10 günde olmaktadır. Bu dönemde anne çoğu kez normal pozisyonda oturamaz ve dikişler düzenli pansuman gerektirmektedir.

Sezaryen İle Doğumun Avantaj Ve Dezavantajları Nedir?

Sezeryan doğum ise başlı başına risk genel anestezi alacak olmanız hem sizi hem bebeği riske atmakta ameliyatta oluşacak enfeksiyon riskleri uzun soluklu tedavi dönemleri demek. Ayrıca bebek normal yoldan sıkışarak gelmediği için akciğerlerindeki suyun iyi çıkartılması gerekli yoksa minik melek çok ciddi solunum problemleri ile doğabilir.

Sezaryen (SCA) bir karın ameliyatı olup batın boşluğuna girilip rahmin doktor tarafından açılarak bebeğin  doğurtulduğu bir doğum şeklidir, her şeyden önce bu unutulmamalıdır. Bir batın ameliyatının ve narkozun içerdiği tüm riskleri içermektedir.

Sezaryenin en büyük avantajı bebek açısından riskleri en aza indirmesidir. Sezaryen ile doğumda  normal doğumda anlatılan risklerin hemen hemen hepsi yok edilmektedir. Bebeğini en az  risk ile  dünyaya getirmek isteyen  anne adaylarının  bir kısmı bu nedenle kendi isteği ile sezaryen olmaktadır. Sezaryen ile doğan bebeklerde doğum sonrası ilk birkaç gün solunum sıkıntısı ve solunum sayısında artma (yeni doğanın geçici taşipnesi) olasılığı  biraz daha fazladır. Fakat bu durum normal doğum sonrası da görülebilir ve geçicidir.

Sezaryen ile doğum anne açısından normal doğuma göre daha problemlidir. Ameliyat sonrası annenin kendine gelmesi ve bebeğini emzirmeye başlaması  1-2 saati almakta, annenin ağızdan beslenmeye  başlaması ile 6-8 saatte ayağa kaldırılıp  dolaştırılan annenin genellikle 2 gece hastanede yatması gerekmektedir. Annenin normal yaşantısına dönmesi  3-7 gün sürmektedir. Bu süreçle tek başına yataktan doğrulmak  zor olabilmektedir.

Normal doğumda olduğu gibi sezaryen ile doğumda da dikiş yerlerinde iltihap ,hematom (kan birikmesi) ve dikişlerin açılması ihtimali az da olsa vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz