Kirpik Dökülmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kalın ve uzun kirpiklerin uzun süre kadınsı güzellikle ilişkilendirilmesi, erkek ve kadın kirpikleri arasında uzunluk ve kalınlık bakımından gerçek bir fark olmadığını düşündüğünüzde ironiktir. Maskara ve takma kirpik uygulayarak yıllar geçiren birçok kadın kirpik dökülmesi ile yüz yüze geliyor. Kirpiklerinizin nasıl daha hızlı uzayacağını ve daha gür olacağını öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumalısınız. Daha uzun ve daha kalın kirpiklere yönelik doğal yöntemler, kıl köklerini besler, yıllarca süren hasarı onarır ve umarız ki, özgüveni artırır.

Kirpik Dökülmesi ve Güçsüzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kirpik dökülmesine ve güçsüzleşmesine yaşlanma, genetik, hormonal değişiklikler, ilaç kullanımının yan etkileri, cilt hastalıkları, göz enfeksiyonları, endokrin bozukluklar, travma, metabolik anormallikler ve beslenme gibi çeşitli faktörler neden olabilir.

Doğumdan sonra postpartum saç dökülmesinden muzdarip kadınlar da sıklıkla kirpiklerinin inceldiğini fark edebilir. Göz makyajının çıkarılmasının yanı sıra kabaca ovuşturmak gibi yaşam tarzı alışkanlıkları da kirpik seyrelmesini tetikleyebilir. Bu nedenle, bireyler genellikle takma kirpik veya pahalı maskaralar gibi çeşitli araçlara başvururlar.

Peki, kirpiklerinizi kalıcı olarak kalınlaştırmak için neden doğal yöntemler kullanmıyorsunuz?

Hint Yağı

Listedeki ilk temel yağ, hint yağıdır. Hint yağı, kıl folikülü büyümesini besleyebilen ve tetikleyen güçlü bir uyarıcı olarak bilinen castor bitkisinin tohumundan elde edilen bir bitkisel yağdır. Eski Mısırlıların bir merhem olarak kullandıkları iddia edilen Hint yağının uzun bir geçmişi var ve Kleopatra’nın gözlerinin beyazlarını parlatmak için kullandığı iddia ediliyor.

Gerçek ya da efsane olsun, kirpiklerin gür ve parlak olmasına gerçekten yardımcı olur. Dahası, kirpik kaybına neden olan demodex akarları ile bile savaşabilir. Hint yağını bir doğal tedavi yöntemi olarak kullanmak için, kirpiklere aplikatör olarak kullanabileceğiniz bir kulak temizleme çubuğu ile veya küçük bir makyaj fırçası ile uygulayabilirsiniz.

Maksimum emilimi sağlamak için, yatağa gitmeden önce ve dikkatlice az miktarda yağı kirpiklere uygulayın. Uyandığınızda temiz suyla durulayın.

Ayrıca biraz aloe vera jelini hint yağı ile karıştırın (her malzemeden 2 çay kaşığı) ve kirpiklerinize uygulayın, üzerine rimel sürebilirsiniz. Gece boyunca emilir, uyandığınızda iyice durulayın. En iyi sonuç için, 1 ila 3 ay boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır.

Zeytinyağı

Yaygın olarak saç gelişimini teşvik ettiği bilinen bir taşıyıcı yağdır ve aynı zamanda daha kalın kirpikler için de bir doğal içeriktir. Zeytinyağı, oleik asit açısından ve saç büyümesi için gerekli olan E vitamini açısından zengindir. Bu iki bileşen saçı ve kıl köklerini besleyebilir ve biraz hacim katabilir. Kirpikleri de koyultabilir.

Kirpik uzatmak için eski bir maskara çubuğu veya aplikatör olarak bir kulak temizleme çubuğunu hazırlayın. Hangisini hazırladıysanız, hafifçe ısıttığınız zeytinyağına batırın. Yatağa gitmeden önce uygulayın. Yağı, kirpiklerinizde gece boyunca bırakın ve uyanınca su ile iyice durulayın. Bu rutini en az birkaç ay boyunca veya istediğiniz sonuca ulaşana kadar tekrarlayın.

Aloe Vera Jeli

Daha kalın ve daha uzun kirpiklere sahip olmak için bir başka harika ve etkili yöntem aloe veradır. Aloe vera, kalın ve uzun kirpiklere katkıda bulunan bir dizi besin ve vitamin içerir. A vitamini, B12 vitamini, C vitaminlerinin yanı sıra etkili hücre döngüsüne yardımcı olan ve böylece sağlıklı ve parlak saç ve kıl gelişimini uyaran E vitamini içerir.

Ayrıca kirpiklerin dökülmesini engelleyen folik asit ihtiva eder ve kirpikleri sağlıklı tutmaya yarayan nemlendirici bir etkiye sahiptir. Aloe vera kullanmak için temiz bir maskara çubuğu gibi bir aplikatör hazırlayın. İçindeki jeli çıkarmak için aloe verayı dikkatlice yıkayın.

Jelini alın ve yatağa gitmeden önce kirpiklerinize uygulayın. Aloe vera jelini, kirpiklerinizde bir gece boyunca bekletin. Sabah olunca, ılık su kullanarak jeli durulayın. Ayrıca içine jojoba yağına ekleyebilir, kirpiklerinize nem vermek ve uzamasını teşvik etmek için kullanabilirsiniz.

İkisinden de eşit miktarda alın ve iyice karıştırın ve kirpiklere hafifçe uygulayın. Yıkamadan önce 15 dakika bekleyin. Süreç günde iki defaya kadar tekrarlanabilir.

E Vitamini

2010 yılında yayınlanan bir çalışma, E vitamini alan kişilerde plasebo alanlara kıyasla daha fazla kıl büyümesi gözlemledi. Çalışma, Vitamin E’nin antioksidan özelliklerinin kafa derisinin saç dökülmesine bağlı oksidatif stresini azaltmaya yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

Bu basit yöntemi kullanmak için, yumuşak kılları olan bir fırçaya birkaç damla E vitamini damlatın ve kirpiklerinizi fırçalayın.

Limon Kabuğu Karışımı

Daha kalın ve uzun kirpiklere sahip olmak için kullanabileceğiniz bir başka mucizevi besin de limon kabuğudur. Limon kabuğu, folik asitin yanı sıra B vitamini ve C vitaminleri içerir ve uzun bir süre sağlıklı ciltler geliştirmek için yüz maskelerinde kullanılmıştır. Ancak saç uzaması için de harikadır.

En iyi sonuç için, limon kabuğunu bir kasede hint yağı veya zeytinyağında ıslatın ve bu karışımı en az 2 hafta bekletin. Daha sonra, kulak temizleme çubuğu veya maskara fırçası kullanarak, uyumadan önce kirpiklere uygulayıp bir gece bırakabilirsiniz. Sabah uyanınca ılık su ile iyice durulayın. Bunu her gece 1 ila 3 ay boyunca ya da istediğiniz sonuçları alana kadar yapabilirsiniz.

Shea Yağı

Shea yağı, yüzyıllardır cildi, tırnakları ve saçı beslemek için  kullanılmıştır. Her ikisi de kıl köklerini güçlendirebilen ve kirpik uzamasını artırabilen A vitamini ve E vitamini içerir. Bir kulak çubuğunu az miktarda shea yağı içine daldırın ve kirpiklerin köklerine uygulayın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah ılık suyla yıkayın. En iyi sonuç için işlemi 1 ila 3 ay arasında tekrarlayın.

Sağlıklı Kirpikler için Diğer Faydalı Bilgiler

Yukarıda belirtilen yöntemlerin yanı sıra, aşağıdaki ipuçlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Makyajınızı çıkarmadan, özellikle de göz makyajınızla ​​asla uyumayın. Bu kirpiklerin kurumasına katkıda bulunacaktır. Kurumuş kirpikler kırılgan hale gelebilir ve sonunda dökülebilir. Kirpiklerin uzamasına ve nefes almasına izin vermek için tüm makyajınızı çıkardığınızdan emin olun.

Kirpiklerinizi ovalamayın ve makyajınızı çıkarırken çekmeyin. Kirpiklerinize her zaman nazik olun.

Gerçek kirpiklerinize zarar verebileceğinden, takma kirpik kullanmaktan kaçının.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz