Kış Aylarında Saçlarınız Yıpranmasın

kış aylarında saçların bakımı

Kış aylarının gelmesiyle cildimiz gibi saçlarımız da yıpranır, bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyar. Soğuk, rüzgar, şapkalar ve daha bir çok etken saçlarda kurumaya, yıpranmaya ve dökülmeye sebep oluyor.

Soğuk Hava Saçlarınız Yıpratmasın

Kış aylarının gelmesiyle cildimiz gibi saçlarımız da yıpranır, bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyar.Soğuk, rüzgar, şapkalar ve daha bir çok etken saçlarda kurumaya, yıpranmaya ve dökülmeye sebep oluyor. Hormonlarımız saç dökülmelerinde önemli rol oynamaktadır. Normal olarak günde 50-100 tel saç dökülmesi kabul edilebilir. Ancak saç kökleri sağlam kaldığı için, bu dökülen saçların yerine yenisi çıkabilir.

Evde Saç Dökülmesinin Tedavisi Mümkün Mü?

Erken yaşlarda olan saç dökülmeleri dermatologlar tarafından belirlenmiş medikal şampuan, evde uygulanabilen bakım kürleri ile kontrol altına alınabilir. Eğer mevsimsel bir dökülme değilse doktorların vereceği reçete, hazırlatacağı karışımlar ile hasta tedavisini kendisi rahatlıkla devam ettirebilir. Saç dökülmesinin derecesine göre hazırlanan solüsyon doktorun uygun gördüğü sürede kullanılması hem saç dökülmesini durdurmuş olur hem de ölmemiş saç kökleri varsa saç çıkmasını sağlar.

Fakat ilaç bırakıldığında başka tedavilerle devam edilmezse, ilacın etkisiyle çıkmış olan saçlar dökülebilir. Eğer demir ve çinko eksikliği varsa bunları içeren gıdalara ağırlık verilmeli ve bunları içeren haplar kullanılmalıdır. Saçları sık yıkamak deride ki yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Saçınızı her gün değil, 2-3 günde bir yıkamak yeterlidir.

  • Jöle kullanmayın eğer kullanıyorsanız aynı gün içinde saçınızı yıkamalısınız.
  • Stresten uzak durmanız gerekir çünkü stres saç kaybına neden olur.
  • Saçlarınızı nazik bir şekilde taramalısınız. Saçlara sert davranmak saç kaybını arttırır.
  • Saçlarınızı pamuklu havlu ile kurulayın, saç kurutma makinesi kullanmamaya çalışın.
  • Saçlarınızı sabunla yıkamak nem kaybına neden olur.
  • Bol su, sebze, meyve ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin.
  • Sigara ve stres saç dökülmesini tetikler. Ailevi yatkınlık da göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Saç köklerinin güçlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz