Kış Yorgunluğu Nasıl Yenilir?

kış yorgunluğuna ne iyi gelir

Birçok insan havaların erken kararması, hava aydınlamadan uyanması ve soğuk havaların nedeniyle karamsarlığa, mutsuzluğa ve huzursuzluğa kapılıyor. Gün içerisinde alacağınız besinler, kendinizi mutlu ve dinç hissetmeniz için önemli.

Kış aylarından dolayı kendinizi daha halsiz, uykusuz ve mutsuz hissediyorsanız bunun nedeni vücudunuzda ki serotonin eksikliği de olabilir. Bazı besinler tüketerek serotonin seviyesini yükseltebilirsiniz. Bunların en başında tabii ki çikolata gelir. Çikolata serotonin salgısını arttırmaya yöneliktir fakat fazla miktarda alınmış olması kilo fazlalığı olarak geri dönebilir. Dikkatli tüketilmesi gerekir. Bitter çikolata diğer çikolatalara göre daha az şeker ve daha çok kakao içerdiği için daha sağlıklı bir seçimdir.

Kış aylarında kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak meyvelerden biri de çilektir ve üzerinizdeki gerginliği ve karamsar duyguları atabilir. Vücuda kuvvet verir.

İçerdiği yüksek endorfinle muz mutluluk deposudur. Kendinizi mutsuz, kötü hissettiğinizde muz tüketebilirsiniz.

Kivi “antioksidan desteği” sağlayarak bu toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ananas sindirim sistemi için yararlıdır ve vücuttaki iltihaplarda ve şişkinliklerde etkilidir.

Bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendiren ve enerji veren besinler tüketilmelidir. Kuşburnu meyve veya çay olarak tüketilebilir. Vücudu güçlendirir ve daha dirençli olmasını sağlayan kuşburnu bedensel yorgunluğu gidermeye de yardımcı olur.

Su tüketimini ihmal etmeyin. Bu öneriler kış aylarında kendinizi daha mutlu, canlı ve dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz