Kısırlık (infertilite) Nedenleri Nelerdir?

kısırlık nedenleri

Tıpta bir risk faktörü, bir durum, hastalık veya semptom geliştirme riski yaratan bir şey anlamına gelir. Örneğin, obez insanlar normal kilolu insanlara kıyasla tip 2 şeker hastalığı geliştirirler; Bu nedenle obezite, tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür.

Yaşın Kısırlığa Etkisi

Bir kadının doğurganlığı yaklaşık 32 yaşından sonra düşmeye başlar ve bun yaş ilerledikçe devam eder. 50 yaşındaki bir erkek genellikle 20 yaşlarında bir erkeğe göre daha verimsizdir.

Sigaranın Kısırlığa Etkisi

Sigara içmek hem kadınlarda hem erkeklerde kısırlık riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Sigara, aynı zamanda kısırlık tedavisinin etkilerini zayıflatabilir. Bir kadın hamile kaldığında sigara içerse, düşük yapma riski daha yüksektir.

Alkol tüketiminin Kısırlığa Etkisi

Bir kadının hamileliği, her alkol tüketiminden sonra ciddi şekilde etkilenebilir. Orta derecedeki alkol tüketiminin erkeklerin çoğunda doğurganlığı düşürmediği gösterilmemiştir ancak düşük sperm sayısına sahip erkeklerde doğurganlığı düşürdüğü düşünülmektedir.

Sanayileşmiş ülkelerde fazla kilolu / aşırı kilolu olma / obezite ve hareketsiz bir yaşam tarzı genellikle kadın kısırlığının başlıca nedenleri olarak bulunur. Aşırı kilolu bir erkek anormal bir sperm riskine sahiptir.

Yeme bozukluklarının infertiliteye etkisi: Yeme bozukluğunun bir sonucu olarak fazla kilolu kadınlar doğurganlık sorunlarına sahip olabilirler.

Vejetaryen olmanın infertiliteye etkisi: Katı vegan bir kişiyseniz, demir, folik asit, çinko ve B-12 vitamininin alımının yeterli olduğundan emin olmalısınız, aksi takdirde doğurganlığınız etkilenebilir.

Aşırı egzersizin infertiliteye etkisi: Her hafta yedi saatten fazla egzersiz yapan bir kadın yumurtlama problemlerine sahip olabilir.

Egzersiz yapmamanın infertilitiye etkisi: Hareketsiz bir yaşam tarzı bazen hem kadınlarda hem erkeklerde düşük doğurganlık ile bağlantılıdır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) – Klamidya fallop tüplerine zarar verebilir, ayrıca erkeğin skrotumunun iltihaplanmasına neden olabilir. Diğer bazı CYBE de infertiliteye neden olabilir.

Bazı kimyasallara maruz kalma – Bazı zirai ilaçlar, metaller (kurşun) ve çözücüler hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir.

Zihinsel stres – Çalışmalar, kadınların yumurtlama ve sperm üretiminin zihinsel strese maruz kalabileceğini göstermektedir. Cinsel ilişki sıklığının daha az olması, gebelik oluşma olasılığının azalmasına sebebiyet verir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz