Kivinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Potasyum ve magnezyum yönünden zengin olmasıyla ön plana çıkan kivinin sağlığımıza araştırmalarla kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. C vitamini ve lif yönünden zengin olan besin maddesinin çocuk, büyük her kesimden insanın birçok rahatsızlığına iyi gelen özellikleri bulunmaktadır. Cilt sağlığına olan faydaları da kiviyi diğer meyvelerden ayıran üstün bir özelliğidir.

Çocuk Sağlığı İçin Faydalıdır

Çocuklar özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, nefes darlığı gibi sorunlarla oldukça sık karşılaşırlar. İçerdiği C vitamini sayesinde kivi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek çocukların bu hastalıkları daha hızlı şekilde atlatmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde ise ileride meydana gelebilecek solunum yolu rahatsızlıklarını önleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca kronik öksürüğü kesme ve boğaz ağrısını giderme özelliği de bulunmaktadır.

Cilt İçin Faydalıdır

Cildimizde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkları gidermektedir. Deri üzerinde bulunan gözenekleri sıkılaştırma ve ciltte bulunan yağ oranını dengeleme özelliğine sahiptir. İlk olarak cildin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayıp düzenli şekilde tüketildiğinde cilt rengini açmakta ve cildin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Düşük kalorili bir besin maddesi olması sebebiyle zayıflamaya çalışan kişilere yardımcı olmaktadır. Özellikle spor yapan kişiler kaybettikleri elektrolitleri geri kazanmak için kivi yemeye ağırlık verebilirler. Kan şekeri oranını dengelemesi sebebiyle de kilo vermeye çalışan kişilerin ani açlık krizlerine yakalanmalarına engel olup zayıflamalarına yardımcı olmaktadır.

Hamilelik Döneminde Faydalıdır

Hamilelik döneminde ve sonrasında bayanların yoğun miktarda folik asit alması gerekmektedir. Kivi folik asit yönünden zengin olduğu için bu ihtiyacı fazlasıyla karşılayacaktır. Hamilelik döneminde bebeklerin akciğerlerinin gelişebilmesi için inisitol denen maddeye vücut ihtiyaç duymaktadır. Bu maddeyi sağlaması sebebiyle de oldukça faydalıdır. Ayrıca içerdiği E vitamini sayesinde hamile kalmayı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Vücuda Faydalıdır

Uyku kalitesini arttırarak daha canlı bir ruh hali içine girmenize yardımcı olmaktadır. Vücuttaki zehirli toksin maddelerin atılmasına yardımcı olarak birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Lif bakımından zengin besin maddeleri arasında bulunduğu için sindirimi kolaylaştırıcı etki göstermektedir.

Bu sebeple bağırsaklarda görülen birçok rahatsızlığı giderici özelliğe sahiptir. DNA’da oluşan parçalanmaları azaltıcı etkiye sahiptir. Bu sebeple kivi yiyen kişilerde hücre ölümleri azalır ve daha sağlıklı bir vücuda ve güçlü bir hafıza sahip olmanıza yardımcı olur.

Damar Sağlığına İyi Gelir

Hayatımızda karşılaşabileceğimiz birçok hastalık damar yollarında görülen rahatsızlıklar ve tıkanmalar sonucu meydana gelmektedir. Tansiyon rahatsızlıklar, kalp rahatsızlıkları, beyinde görülen rahatsızlıkların tamamına yakını hep damar sağlığının bozulmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Kivi kılcal damarları güçlendirici özelliğe sahiptir. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Kanı inceltmeye ve akışkanlığını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Kandaki yağ miktarını düşürdüğü için damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir.

İçinde Bulunan Vitamin ve Mineraller

Turunçgiller vitamin yönünden zengin bilinseler de bu meyve turunçgillerden 4 kat daha fazla vitamin oranına sahiptir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir içinde bulunan minerallerdir. Besleyici olarak da oldukça zengin bir besin maddesidir. Günlük olarak 1 adet kivi yemek vitamin ihtiyacınızın tamamını karşılayabilecek zenginliktedir. Kiviyi oldukça sağlıklı bir hale getiren madde ise içinde bulunan pektin ve flavonitlerdir. İçinde bulunan beta karoten ve potasyum ciddi birçok hastalığın önüne geçmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz