Kızılcık suyunun faydaları nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, solunum bozuklukları, böbrek taşları, kanser ve kalp hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca, diş plağının neden olduğu diş eti hastalıklarının yanı sıra, mide rahatsızlıklarının ve diyabetin önlenmesinde de yararlıdır. Kızılcıkta, doğal olarak elde edilen bitki bileşikleri filizotinler bulunur ve çok çeşitli sağlık sorunlarını önleyebilir.

Kızılcık çok yönlü bir meyvedir ve yararlarının yanı sıra tıbbi ürünlerde de kullanılır. Kızılcık bitkisinin Latince adı Vaccinium macrocarpon’dur ve Kuzey Amerika’nın yerli meyvelerden biridir. Kızılcık; brokoli, ıspanak ve elma gibi diğer sebzelere ve meyvelere kıyasla muazzam miktarda antioksidan kapasiteye sahiptir. Bir fincan kızılcık toplam 8983 antioksidan kapasitesine sahiptir.

Besin Değeri: Kızılcık suyu antioksidanlar, C vitamini ve salisilik asit bakımından zengindir. Bardak başına sadece 45 kalori içererek, diyet kurallarına çok uygundur. Kızılcık suyu ayrıca 100 g başına 87.13 g su içerir. Enerji, protein ve karbonhidratlar sağlar. Mineraller açısından; kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum ve çinko içerir. Ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, vitamin B6, E vitamini (alfa-tokoferol) ve K vitamini (phylloquinone) gibi vitaminler içerir. Kızılcık, Ericaceae ailesinin bir üyesidir.

Sağlık Faydaları Nelerdir?

Uzun zamandır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kızılcık suyunun sağlık yararları aşağıdakileri içerir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

İdrar yolu enfeksiyonları, idrarda normal seviyelerin üzerinde olan belirli mikroorganizmaların varlığına işaret eder. Bu enfeksiyonlar mesanede gelişebilir ve böbreklerde böbrek parankimaya veya prostatta bakteriyel prostatite yol açan sistite neden olabilir. Çalışmalar, kızılcık suyunun yapışma önleyici özelliklerine sahip olan proantosiyanidin içerdiğini ve bakterilerin mesanenin duvarlarındaki hücrelere yapışmasını önlediğini göstermiştir. Bu bileşikler bakterilerin daha fazla çoğalmasını önler ve idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Araştırma, düzenli olarak içilmesinin, orta yaşlı ve gebe kadınlarda tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kızılcık suyunun düzenli olarak alınmasının, hastanelerde idrar yolu hastalıklarına karşı bir koruma olarak diğer tedavilere tabi tutulan hastalar için de yararlı olduğu kanıtlanmıştır. İsteğe bağlı ve iyi huylu jinekolojik cerrahi geçiren kadınlar arasında idrar yolları enfeksiyonu riskini azaltmada yararlıdır. Çalışma ayrıca, pediatrik idrar yolu enfeksiyonunu önlemede bile yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, enfeksiyon sorunu yaşıyorsanız, tek başına tedavi edici bir uygulama değildir.

Tümör Oluşumunu Önleyebilir

Tümör karşıtı etkinliği, meyvenin içindeki polifenolik bileşiklerin varlığına atfedilir. Çalışmalar kızılcık suyunun düzenli tüketiminin akciğer, meme, kolon, prostat ve diğer kanserlerin gelişimini ve yayılmasını engellediğini ileri sürmüştür. Kızılcık suyu yüksek miktarda, şişliği azaltmak, kan pıhtılarını önlemek ve tümörleri ortadan kaldırmak için yararlı olan salisilik asit içerir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Kalbe bağlı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve kardiyovasküler sağlığın korunmasında yardımcı olabilir. Kızılcıklarda bulunan flavonoidler antioksidan özelliklere sahiptir ve ateroskleroz tehdidini azaltabilir. Ateroskleroz, kanda bulunan yağ, kalsiyum ve kolesterol birikimine bağlı olarak arterlerin daraldığı bir hastalıktır. Bu, oksijen bakımından zengin kanın vücudun çeşitli bölgelerine akışını engeller ve kalp krizi ve felç gibi potansiyel ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu bileşiklerin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL kolesterol) oksidasyonunu geciktirip bastırdığı ve kan trombositlerini faydalı bir şekilde uyardığı gösterilmiştir.

Diş Çürümelerini Önler

Yeni araştırma çalışmalarına göre, diş çürümesini önler. Kızılcıkta bulunan bir kimyasal bileşik olan proantosiyanidinler, zararlı bakterilerin dişlere yapışmasını engeller. Bu bileşenler asit üretimini engeller ve dişleri periodontal hastalıklardan koruyarak, plak oluşumuna izin vermez. Kızılcık tüketimi ile birlikte ağız hijyeninin sağlanması, diş çürüklerinin patojenik mekanizmasını bozar ve genellikle diş sağlığına katkıda bulunur. Aynı zamanda, yüksek şeker içeriğine ve ticari olarak satılan bazı kızılcık sularının asitliğine dikkat edilmelidir; doğal meyve suyu her zaman daha iyidir!

Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Yapılan çalışmalara göre, çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan Haemophilus influenza’nın bazı türlerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Meyve suyu, bakterinin kıl benzeri yapılarını inhibe ederek, cildin yüzeyine yapışmasını önler.

Kanseri Önler

Kızılcık çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinler içerir. Çalışmalara göre araştırmacılar, flavonoidler bakımından zengin beslenme düzeninin kanser riskini ve kanserden ölüm riskini azaltmada temel bir rol oynadığını ileri sürmüşlerdir. Kızılcık suyu, kanser hücrelerinin, özellikle de kolon ve prostat kanseri ile ilişkili olanların büyümesini engelleyen anti-kanserojen bileşenleri içerir. Sonuçlara göre, proantosiyanidinler kan damarlarında, mikrotümörlerin gelişmesini engelleyebilir. Kızılcık suyunun düzenli tüketimi, tümörlerin hızlıca büyümesini önler. Kızılcıktaki kimyasal maddeler ayrıca göğüs kanseri hücrelerinin çoğalmasını da önler.

Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir

Bu meyve suyu, doğal bir kalsiyum kaynağı olmasına rağmen, birçok meyve suyu şirketi kızılcık suyuna ekstra kalsiyum katmaktadır. Doğal veya başka yollarla kalsiyum; osteoporoz riskini azaltır.

Soğuk Algınlığını Tedavi Edebilir

Taze olarak tüketildiğinde, enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığını iyileştirir.

Kalp Sağlığını Korur

Kızılcık ayrıca fitobesinler içerir. Bu onlara bir antienflamatuvar özellik kazandırır. Enflamasyon zamanla kan damarlarına zarar vermede rol oynar. Kızılcıktaki fitobesinler enflamasyona karşı korunmaya yardımcı olabilir ve kalp hastalığına karşı koruma sağlar.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Kalbin korunmasına yardımcı olan aynı bileşikler sindirim sistemi işlevini de geliştirir. Helikobakteri pilori (H. pylori) bakterilerin, mide zarının içinde büyümesini ve çoğalmasını önleyebilir. Bu önemlidir, çünkü H. pylori kontrol dışına çıkarsa, mide ülserleri oluşabilir. Kızılcıktaki antioksidanlar ve diğer antienflamatuvar maddeler de kolon kanserine karşı koruma sağlayabilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Vücudumuzdaki yağ tortuları üzerinde emülsifiye edici etkiye sahip organik asitler açısından zengindir. Yani, bu ekstra kilo vermek isteyen insanlar için iyidir.

İskorbütü Önler

Bir kişideki C vitamini eksikliği, iskorbüt ile sonuçlanabilir. Kızılcıklar, vücudun, dokuların sağlıklı işleyişinden sorumlu olan ana bileşenini oluşturan kolajen yapması için de hayati önem taşıyan C vitamini içerirler.

Akciğer İltihabını Tedavi Eder

Antienflamatuar özelliklerinin, influenza virüsünün akciğerlerde neden olduğu inflamasyona karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. İçerisinde bulunan nondialyzable materyal veya NDM denilen bir madde, grip virüsünün hücrelere yapışmasını önler, dolayısıyla grip enfeksiyonunu önler.

Yaşlanma Karşıtıdır

İnsan araştırma merkezindeki USDA bilim adamları, kızılcıkta bulunan fitobesin maddeleri ve antioksidan zenginliğinin, bellek kaybı ve koordinasyon eksikliği gibi yaşla gelişen sorunlara karşı koruma sağlamada hayati bir rol oynadığını göstermektedir. Kızılcıkların, yaşlanmaya katkıda bulunan ve böylece cildin daha genç görünmesini sağlayan serbest radikaller olarak adlandırılan dengesiz moleküllerin neden olduğu hasardan koruyan çok sayıda terapötik özelliği vardır.

Sonuç:

Kızılcık suyu diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir ve hatta belirli sağlık sorunlarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Ancak tıbbi bir durumun tedavisinin yerini tutamaz. İdrar yolları enfeksiyonu olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın.

Normal porsiyon olarak (bir bardak) kızılcık suyu güvenli ve sağlıklı olmakla birlikte aşırısı; kan şekeri, ishal veya diyabet gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kan inceltici ilaçlar kullanan insanlar için sorunlara neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz