Koah Nedir? Koah İçin Önerilen Bitki Çayı Tarifi

koah hastası neden atak geçirir

Koah Nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Kelimelerinin Baş Harfleri ile Adlandırılan Koah Hastalığı, Akciğerlerde bulunan ve Bronş Adı verilen Hava Keseciklerinin Tıkanması Sonucu; Solunum Güçlüğü, Öksürük ve Nefes Darlığı gibi Şikayetlere Yol Açan Kronik Bir Hastalıktır.

Nefes Alma ile Birlikte Akciğerlere Dolan Temiz Hava Bronşlar Tarafından Emilir ve Temiz Hava İçerisinde Yer Alan Oksijen, Kan ile Dokulara Ulaştırılır.

Koah Hastalığının oluştuğunda Bronşlar Tıkanarak Akciğer Kapasitesinin Büyük Oranda Azalmasına Neden Olur. Bu Durumda Alınan Temiz Hava Akciğerlerden Yeteri kadar Emilemez, Dolayısıyla Kan ile Dokulara Yeterli Oksijen iletimi Sağlanamaz.

Dr. Sinan Akkurt’un Koah Hastalarına Önerdiği Bitki Çayı Tarifi

Okaliptus yaprağı, toz ekinezya, toz zerdeçal, ısırgan otu yaprağı ve meyankökünden birer tutam beş dakika kaynatılıyor.

Çayı tatlandırmak için pekmez ya da bal kullanılabilir.

Eğer şeker hastalığı ya da kilo problemi gibi bir durum varsa, doğal bir tatlandırıcı olan stevia bitkisi kullanılabilir.

Bu çayın her gün düzenli olarak tüketilmesi hastanın hem solunumunu rahatlatıyor, hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından önemli.

Günde 2 gr. C vitamini de bağışık sistemini güçlendirmek için önerilenler arasında…

Koah’a Karşı Evde Alınabilecek Önlemler

  • Evde evcil hayvan beslenmemesi
  • Özellikle yatak odasında çiçek bulundurulmaması
  • Evin ısısının ılık ve hafif nemli tutulması

NOT : Nemli Hava sağlamak için soba ya da Kalorifer petekleri üzerine su dolu kap Yerleştirilmesi Yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz