Köknar İğnesi Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Köknar, harikalar diyarından çıkmış gibi görünen bir ağaç türüdür. Bu ağaç ve uçucu yağları, yıl boyunca sağlıklı kalmak için kullanabileceğiniz bir içeriğe sahiptir. Köknar iğnesi uçucu yağı, köknar ağacının yumuşak, düz, iğne benzeri yapraklarından buharda damıtma işlemiyle çıkarılır. İğneler aktif kimyasalların ve önemli bileşiklerin çoğunu bünyesinde barındırır.

Uçucu yağ, tıpkı ağaç gibi, taze, odunsu ve toprak kokuludur. En yaygın olarak, köknar iğnesi uçucu yağı boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları, yorgunluk, kas ağrıları ve artrit ile savaşmak için kullanılır. Ayrıca kozmetik ürünler, parfümler, banyo yağları, oda spreyleri ve tütsü üretiminde de kullanılır.

Köknar (Abies), çam ailesine ait 48 ila 56 tür simetrik, yaprak dökmeyen, iğne yapraklı ağaç cinsidir. Köknar ağacının kökleri, toprak erozyonunun önlenmesine yardımcı olur. Kuzey ve Orta Amerika, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’nın çoğunda ve çoğu zaman dağlık bölgelerde yetişir. Köknar iğnesi uçucu yağı en çok Abies balsamea veya Abies alba ağaç türlerinin köknar iğnelerinden elde edilmektedir.

Kanserle Savaşır

Etkili bir antikanser içeriği olduğu bulunmuştur. Fransa dışındaki modern çalışmalar, içerisindeki anti-tümör özelliklerinin çok yoğun olduğunu göstermiştir ki, bu da doğal bir kanser tedavisi olarak iş görmesine sebep olur. Çalışmada, köknar yağı ve alfa-humulen; hücresel glutatyon (GSH) içeriğinde doz ve zamana bağlı bir azalmaya ve reaktif oksijen türleri (ROS) üretiminde artışa neden olmuştur. Bu sonuçlar alfa-humulen ve köknar yağının; kanserle savaşmada büyük bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Enfeksiyonu Önler

Köknar iğnesinin uçucu yağı, yüksek konsantrasyonda, tehlikeli enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilecek organik bileşikler içerir. Bu nedenle aktif bir ilk yardım ajanı olarak da kullanılabilir. Köknar iğnesi uçucu yağı içeren bir macun ya da merhem, enfeksiyonlara karşı mükemmel bir savunma hattı oluşturabilir.

Fitoterapi Araştırmaları’nda yayınlanan bir çalışmada, köknar iğnesi uçucu yağının antibakteriyel aktivitesi Escherichia coli ve Staphylococcus aureus’a karşı değerlendirilmiş ve sonuçlar uçucu yağın içindeki üç bileşenin; S. aureus’a karşı aktif olduğunu göstermiştir. Bu üç bileşen şunlardır, alfa-pinen, beta-karyofillen ve alfa-humulen. Demek oluyor ki, enfeksiyonla mücadele gücü yüksektir.

Köknar ağacının iğnelerinde; tricyclene, alpha-pinene, camphene, limonen ve myrcene gibi güçlü kimyasal bileşikler bulunabilir. Özellikle alfa-pinen ve limonen kimyasal bileşiklerinin, yaygın patojenik bakterilere ve mantarlara karşı antimikrobiyal aktivite sergiledikleri bulunmuştur. Dünya Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, diğer temel yağlarla birlikte, köknar iğnesi uçucu yağının, kişisel hijyen ve bakım ürünlerinde faydalı olabilecek antimikrobiyal ve antioksidan maddeler içerdiği sonucuna varmıştır.

Aromaterapik Olarak Kullanılabilir

Köknar iğnesinin uçucu yağı aromaterapik etkileri nedeniyle kullanılabilir veya solunabilir. Vücudu gevşemeye teşvik ederken, zihni uyaran bir içeriğe ve güçlendirici etkiye sahip olduğu söylenir. Stresli veya aşırı yorgun hissettiğiniz zaman, köknar iğnesi uçucu yağını koklamak, sakinleşmenize ve enerji seviyelerini yeniden artırmanıza yardımcı olacaktır.

Ağrı Kesici Etkiler Barındırır

Köknar iğnesi uçucu yağı mükemmel bir analjeziktir. Kasları rahatlatmak, vücut ağrılarını hafifletmek ve kasların iyileşmesi için önemlidir. Ağrıyan bölgeye, bir taşıyıcı yağ ile bire bir oranında karıştırılarak topikal olarak uygulanabilir. Yağın uyarıcı doğası, cildin yüzeyine kan akışını uyarır, böylece iyileşme hızını artırır ve ağrı süresini kısaltır.

Sırt veya ayak masajı için kullanılan bir losyona veya yağa, ilave edilebilir. Kaslarınız ağrıyorsa, yatmadan önce bölgeye, köknar iğnesi uçucu yağı içeren bir yağ, losyon veya merhem uygulanması sabahları ağrısız uyanmanıza yardımcı olabilir.

Detoks Edicidir

Vücudu toksinlerden arındırmak için tetikleyebilen aktif bileşikler içerir. Detoks özellikleri nedeniyle, vücudunu detoksifiye etmeye çalışan insanlar için mükemmeldir. Köknar iğnesi uçucu yağı aynı zamanda genel vücut uyarıcı olarak hareket edebilir, sindirim verimliliğinden kalp atış hızına kadar her şeyi geliştirerek, metabolizmayı hızlandırmak için çalışır.

Ev Temizliğinde Kullanılır

Genel olarak, uçucu yağlar ev yapımı temizlik solüsyonlarında kullanılabilir. Çok amaçlı bir temizleyici arıyorsanız, güçlü bir dezenfekte etki için temizleme suyunun içine birkaç damla köknar iğnesi uçucu yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca evin içi orman gibi ferah kokacaktır.

Solunum Sistemini Temizler

Kokusunu içinize çekmek isteyebilirsiniz. Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışmalara göre, köknar iğnesi uçucu yağı, soğuk algınlığı ve griple birlikte eşlik eden solunum sorunları için çok yararlı olabilir.

Solunduğunda, soğuk algınlığı veya gripten korumak için çalışarak, aynı zamanda solunum sıkıntısını hafifletmeye çalışır. Mukozayı gevşetmeye yardımcı olur ve boğaz ve bronşiyal tüpler üzerinde bir antienflamatuvar etkiye sahiptir. Buna ek olarak, serbest radikal hasarı ile savaşır.

Ter Kokusunu Azaltabilir

Taze ve temiz kokusu ile kötü vücut kokusuna karşı mükemmel bir savunma olabilir. Aynı zamanda kötü vücut kokusuna yol açabilecek bakteri miktarını da azaltır. Bu sebeple, bu çok yönlü uçucu yağı içeren ürünleri kullanabilirsiniz.

Kırık Kemikleri İyileştirir ve Osteoporozu Önler

Bazı esansiyel yağların topikal olarak kırık bir kemik üzerine uygulanması, iyileşmeyi hızlandırabilir. Köknar iğnesinin yağı, kemik onarımında yardımcı olabilir. Sorunlu bölgeye günde üç kez sürebilirsiniz, ancak cilde tatbik etmeden önce bire bir oranında Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Diyet ve egzersiz ile birlikte, uçucu yağlar osteoporoz için çok yararlı bir doğal tedavi olabilir. Topikal olarak uygulandığında, köknar, selvi ve helichrysum yağları gibi uçucu yağlar, kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur.

Olası Yan Etkileri: Seyreltilmemiş veya yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında, ciltte tahrişe neden olabilir. Esansiyel bir yağı cildinize uygulamadan önce, taşıyıcı yağ içinde seyrelttikten sonra kullanmalısınız. Ayrıca kullanmadan önce minik bir bölgede alerjik anlamda test etmelisiniz. Cilde tatbik edilmeden önce her zaman seyreltilmelidir.

Ek olarak, uçucu yağlar kullanırken gözlerinizle veya diğer mukus zarlarıyla doğrudan temastan kaçının. Tüm temel yağlar gibi köknar iğnesi uçucu yağı, çocuklar tarafından ulaşılamayacak yerlerde saklanmalıdır. Eğer hamileyseniz ya da herhangi bir tıbbi rahatsızlık için tedavi görüyorsanız, doktorunuza danışmadan kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz