Kolon Kanseri Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sindirim sistemi bölgesinde oluşan kanser türlerinden bir tanesi de kolon kanseridir. Kolon kanseri genellikle kolon veya kalın bağırsaktaki hücre guruplarında başlar. Ancak uzmanlar bu kanser türünün büyük kısmının kolon bölgesinde oluştuğunu ifade etmektedirler. Genellikle kolon kanseri cerrahi operasyonlar sonucu tedavi edilmektedir.

Kolon Kanseri Nasıl Oluşur?

Kolon kanseri oluşum evresi ise şöyledir. Normal şartlarda her gün binlerce bağırsak hücresi ölerek sindirim yoluyla dışarı atılmaktadır. Ancak bazı hücresel değişimler sonucunda kolon bölgesindeki hücreler ölmesi gerekirsek ölmeyip çoğalır ve o bölgede polipler meydana gelir. Poliplerin de çoğalmasıyla birlikte kolon bölgesinde ve en iç tabakasında halkalar halinde tümör oluşumu meydana gelir.

Bu tümör zamanla büyüyerek bağırsağın diğer katmanlarına ulaşır ve en son dış duvar tabakasına dayanır. Bu tip durumlarda genellikle herhangi bir operasyon yapılmazsa bağırsak yolu kapanır ve dışkı dışarıya atılamaz. Ancak bazı durumlarda tümör yırtılır ve ancak öyle dışkı dışarı atılabilir. Bu dereceye gelen kolon kanseri hastaları acilen ameliyat olmalıdırlar.

bağırsak kanseri

Erken Tanı Çok Önemli

Kolon kanserinin erken tanısı oldukça önemlidir. Eğer erken tanı yapılırsa kanser sadece kolon içerisindeyken tedavi başlar. Ancak tanı geç yapılırsa kanser kolon dışını yayılabilir. Özellikle lenf bezlerine, akciğere ve karaciğere yayılma riski yüksektir. Diğer organlara bu denli hızlı yayılmasının sebebi ise zaman geçtikçe kolon kanserinin kana karışmasından dolayıdır.

Kolon kanserinde kişiye özel tedavi metotları geliştirilmiştir. Kanserin yayılım derecesine göre cerrahi müdahale gerekmediği durumlarda kemoterapi (kimyasal tedavi) yada radyo terapi uygulanmaktadır.

Kolon Kanseri Hangi Yöntemlerle Anlaşılır?

Kolon kanseri; gelişen teknolojiyle birlikte rahatlıkla anlaşılmakta ve ne derecede olduğu tespit edilmektedir. Bilgisayarlı tomografi, MR, kolonoskopi, ultrason gibi cihazlar kanserin oluşumunu ve ne derecede olduğunun anlaşılması için yapılan bazı testlerdir.

Kolon Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Kolon kanserinin evrelerini 5 evre şeklinde açıklaya biliriz. 1. evrede; kanser sadece kolon içindedir ve yayılmamıştır. 2. evrede; kanser kolon duvarına ve diğer yakın organlara yayılmıştır ancak lenf bezlerine ulaşmamıştır. 3. evrede; kanser artık bölgedeki lenf bezlerine yayılmış durumdadır. 4. evrede; kanser bu aşamada akciğer ve karaciğer de dâhil olmak üzere kemiklere kadar yayılmıştır.

Kolon kanserine dünyada yaklaşık olarak yılda 1 milyon insan yakalanmaktadır. Türkiye de ise bu rakam yılda 35 bin civarındadır. Gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerde kolon kanseri oranı daha fazladır. Genetik faktörler de kolon kanserini tetiklemektedir. Örnek verecek olursa ailesinde kolon kanseri geçiren birinin kolon kanseri olma riski daha yüksektir. Eğer kolon kanseri risk grubundaysanız düzenli bir şekilde test yaptırmanız yararınıza olacaktır. Olası bir erken teşhis ile başlayan erken tedavi yayılmayı önleyecektir.

Kolon Kanserini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Kolon kanserini tetikleyen diğer faktörlerin başında ise beslenme, obezite ve sigara gelmektedir. Beslenme alışkanlığımızdan kırmızı eti çıkarmamız gerekmektedir. Alkol tüketimimiz varsa bunu en kısa sürede bitirmemiz kolon kanserini önleyecektir. Obezite ise özellikle erkeklerde kolon kanserini arttıran faktörlerdendir. Kadınlarda ise sigaranın kolon kanserini tetiklediği ortaya konulmuştur.

Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Bu kanserden korunmamız için öncelikle beslenme alışkanlığımızı düzenlememiz gerekmektedir. Gün içerisinde sık olmasa bile en az 15 dakika hafif egzersizler yapmalıyız. Hafif tempolu koşu ve bisiklet sürmek sadece kolon kanseri için değil diğer bütün hastalıklar için iyi gelmektedir. Kalsiyum ve bol d vitamini bu kanser türünü önlemek için şifa niteliğinde olacaktır.

Bu kansere veya herhangi bir kansere yakalandığınız takdirde moralinizi ve yaşama hırsınızı üst düzeyde tutmanız çabuk iyileşmeniz için önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Sağlıklı huzurlu ve mutlu bir ömür geçirmeniz dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz