Koltuk Altı Kararması Nedenleri Ve Beyazlatma Yöntemleri

Yazın gelmesiyle birlikte sıcaktan bunalanlar kendilerini denize atmakta, bu kadar şanslı olmayanlar ise ince tiril tiril kıyafetlerle kendini bir nebze olsun serinletmeye çalışmakta. Durum böyle olunca birçok kadın için koltuk altı kararması oldukça sinir bozucu olabiliyor. Bu yazımda koltuk altı kararmasının nedenleri ve bu durumun giderilmesi için neler yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Koltuk Altı Tüylerinin Sıklıkla Alınması

İster tıraş bıçağıyla tıraş edin, isterseniz ağda veya epilatör kullanın sonuç değişmez. Sık sık alınan koltuk altı tüyleri hassas olan bu bölgenin kararmasına neden olur.

Terleme ve Sürtünme

Özellikle sıcak havalarda en çok terleyen bölgelerden biri koltuk altıdır. Terleme sonucunda bu bölgede bakteri oluşumu hızlanır ve kararma meydana gelir. Ayrıca kollarımızı sürekli hareket ettirdiğimizden dolayı aşırı sürtünme, tahrişe ve doku kalınlaşmasına neden olacağından daha koyu bir görünüme neden olabilir.

Roll on Kullanımı

Roll on’lar özellikle yazları hem kötü kokuyu engellemek hemde terlemeyi önlemek için  sıklıkla kullanılır. Fakat bazı roll onların içerisinde bulunan kimyasal bileşenler koltuk altının kararmasına neden olabilir. Roll on’ların zararlarından belkide en masumudur koltuk altı kararması. Bu konuya başka bir gün değinirim.

Doğal Yöntemlerle Koltuk Altı Beyazlatma

Koltuk altında ki kararmanın %60’ı ölü hücrelerin ve atıkların bu bölgede birikmesinden kaynaklanır. Bu nedenle ölü deriyi cildi çok fazla tahriş etmeden bu bölgeden uzaklaştırmamız gerekir. Ölü deriyi uzaklaştırmak için aşağıdaki doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Limon ve toz şekerli karışım

3 adet limonun suyuna, toz şeker katın. Banyo yaptıktan sonra çıkmaya yakın, lifi karışıma batırarak koltuk altınıza çok bastırmadan uygulayın. 2 dakika kadar bekledikten sonra durulayın. Limon suyu içerisindeki asidik yapı hem bakterilerin ölmesinde hem de ölü derinin uzaklaştırılmasında etkilidir.

Sirke ve pirinç unu karışımı

Sirke doğal temizleyicilerden biridir. Ölü derinin uzaklaştırılmasını ve kokuya neden olan bakterilerin ölmesini sağlar. Bir çay bardağı sirke içerisine pirinç unu karıştırarak elde ettiğiniz karışımı koltuk altınıza uygulayın ve 2 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın.

Beyazlaştırıcı Krem Kullanımı

Doğal yöntemleri denemenize rağmen sonuç alamadıysanız size iki adet herkesin bildiği ve yan etkisi bulunmayan krem önereceğim. Bepanthene ve Fucidin. Bu kremleri kullananlardan olumlu dönütler aldığım ve etkisini kendimde gördüğüm için buraya yazdım.

Burada belirttiğim kremlerin dışında sadece koltuk altı kararmasına karşı üretilmiş özel kremlerde bulunmaktadır. Fakat doktorunuzun ve eczacınızın önermediği, internetten satın aldığınız, içeriğini bilmediğiniz kremleri ve beyazlatıcıları kullanmamanızı tavsiye ederim. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz