Korona Virüsten Nasıl Korunuruz?

corona virüse etkili olabilecek kimyasallar

Son zamanlarda sosyal medya, televizyonlar ve genel olarak ana akım medyada korona virüsle ilgili birçok haber yapılmakta.

Korona Virüsten Nasıl Korunuruz?

Diyette neler tüketmeliyiz sorularına sürekli bir cevap aranır ve genel anlamda anladığım kadarıyla aşağıda ki besinler üzerinde de hemfikir olunmuştur. Sarımsak, soğan, sirke, yoğurt, lavanta yağı, kefir, ışgın vb.

Fakat; her şey keşke bu kadar kolay olabilseydi; daha şimdiden resmi rakamlara göre on binlerce bulaş ve binlerce ölüme sebep olan yeni korona virüs “CONVID-19” alışılmışın dışında kuluçka süresi, semptom, bulaş ve virülans özelliklerine sahip olduğu görülmüştür.

Homo saphiens taptaze bir virüsle karşı karşıya. Bu nedenle; bizi neyin veya nelerin koruyacağıyla ilgili çok da bilgi sahibi değiliz aslında. Tabi ki bağışıklık sistemimizin aktif olması, iyi beslenme, hijyen, sosyoekonomik durum, temiz hava, korunma yolları, yaş, genetik, epignenetik vb. birçok faktör bu virüsün bulaşı açısından çok önemlidir veya bulaş olsa bile basit-orta-ağır gribal enfeksiyonlardan, zatüre ve ARDS gibi bir tabloya gidişini yukarıda saydığım ana faktörler belirleyecektir.

Kısacası benim de bugün paylaştığım korona karşıtı doğal moleküller ve diğer sosyal medya/ ana akım medyada dönen besin öğelerinin hepsi eski tip korona olan ya SARS-CoV veya Mers-Cov gibi diğer korona virüs enfeksiyonları ile ilgili yapılan çalışmalara dayanmaktadır ya da spesifik çalışma olmaksızın eski halk inanışından gelen gribe karşı bitkiler, besinler veya başka tür viral enfeksiyonları hedefleyen çalışmaları örnek göstermişlerdir. Ancak; şu anda elimizde bu olduğuna göre ne yazık ki; mümkün olduğunca bunlara uymak bile bence hastalığın bulaşı ve seyri açısından önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz