Korona Virüsü Ve Gözler

corona virüsü ve gözler

Dünya Çin’in Wuhan kentinden yayılan yeni virüsle CoVid-19 (SARS-CoV-2) ile karşı karşıya bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etti. Bu bizim için şu anlama geliyor hem bulaşıcı hem öldürücü bu virüs ile hepimiz karşılaşabiliriz. Bu nedenle nasıl bulaştığı ve nasıl korunmamız gerektiğini çok iyi öğrenmeliyiz.

CoVid-19 insandan insana bulaşır ve kuluçka süresi 2-14 gün arasındadır. Belirtileri ateş (%90), kuru öksürük (%75) ve nefes almakta zorluk (%50), bunlara karın ağrısı ishal eşlik edebiliyor. Ayrıca (%1-2) hastada konjonktivit (gözün üzerindeki ince zar olan konjonktivanin iltihabı) görülebiliyor. Virüs damlacık ve dokunma yoluyla bulaşıyor ve yüzeylerde uzun süre kalabiliyor yani elimizle dokunduğumuz yerlerden virüsü alıp kendimize ve başkalarına bulaştırabiliriz. Bu nedenle ellerimizin temizliği ilk sırada geliyor, 20 sn sabunla el yıkama çok önemli eğer yıkayamıyorsak alkol içeren dezenfektanlar kullanabiliriz. Özellikle ağız, burun ve gözden bulaş oluyor elimizle yüzümüze dokunmamalıyız.

Kalabalık ortamlarda sosyal mesafemizi korumalıyız ayrıca maske takmak ağız ve burnumuzu koruyabilir ama gözlerin açıkta kalması yine bir risk faktörüdür. Günlük yaşamda kontak lens yerine gözlük kullanmak daha doğru bir karar olacaktır. Kontak lens yabancı cisim hissini arttırır ve ovuşturma ihtiyacı nedeniyle elin göze dokunmasını kolaylaştırabilir.

Yine göz makyajı yapmak aynı nedenlerden dolayı önerilmemektedir. Gözlük takmak göz önünde bir bariyer oluşmasını sağlar, özellikle sağlık çalışanlarının koruyucu gözlükler takması şarttır. Konjonktivit (kırmızı göz) ilk semptom olarak ortaya çıkabilir . Bu vakaları bildirilen çalışmalar var. Ayrıca Çin’de 1099 hastanın incelendiği başka bir çalışmada 9 (%0.8) hastada konjonktivit tespit edilmiştir. Bu nedenle eğer gözünüzde kızarıklık, sulanma ve şişlik varsa dikkatli olmalısınız bu corona virüs için ilk belirti olabilir. Kırmızı göz ile başvuran hastalarda öksürük ve ateş bulguları da varsa coronavirüs akla gelmelidir.

Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal @op.dr.sultankayaunsal / Göz Hastalıkları Uzmanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz