Krill Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Cildinizi güzelleştirmek veya beyninizi sağlıklı tutmak mı istiyorsunuz? O zaman bu yağı, kullanmayı düşünebilirsiniz. Hem omega-3 yağ asitleri hem de antioksidanlar bakımından zengindir. Son yıllarda balık yağı yerine kullanılabilecek, güvenli ve sağlıklı bir alternatif olarak popülerlik kazanmıştır. Balık yağı ile aynı yararlara sahiptir, ancak kril yağı  daha biyolojik olarak kullanılabilir, daha sürdürülebilirdir ve cıva veya ağır metaller tarafından kirlenme olasılığı daha azdır.

Güney Okyanusu’nda bulunan küçük, karides benzeri bir kabuklu deniz canlısı olan Antarktika krilinden elde edilen bir yağdır. Besin zincirinin en altında yer alan kril, öncelikle fitoplanktonlar veya mikroskobik deniz yosunuyla beslenir. İltihaplanmayı azaltmaktan kronik hastalık riskinin azaltılmasına kadar geniş bir sağlık yararları listesine sahip olan omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca, fosfolipit türevli yağ asitleri ve antioksidan özellikleri için saygı duyulan güçlü bir karotenoid olan astaksantin de ihtiva eder.

Enflamasyonla Savaşır

Akut enflamasyon, vücudunuzu yabancı istilacılara karşı korumaya yardımcı olabilecek normal bir bağışıklık yanıtıdır. Öte yandan kronik enflamasyonun; obezite, diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser gibi bir dizi sağlık koşuluna katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu gösterilmiş olan, dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) gibi omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. İran’daki Tahran Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, sadece 8 hafta boyunca omega-3 yağ asitleri takviyesi almak, kandaki enflamatuvar belirteç seviyelerini önemli ölçüde azaltabilmiştir.

Ayrıca bu yağ, kronik enflamasyona neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilecek olan astaksantin içerir. Kronik hastalık riskini azaltmanın yanı sıra iltihap önleyici özellikleri; yaşlanmanın yavaşlamasına ve belirli otoimmün hastalıklara karşı korunmaya yardım eder.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kolesterol seviyenizi düşürmek istiyorsanız, krill yağı size yardımcı olabilir. Enflamasyonun ve kalp hastalığı riskinin azalması ve kardiyovasküler fonksiyonlarda iyileşme ile bağlantılı olan omega-3 yağ asitleri ile doludur.

Danbury Hastanesi’nde yürütülen bir 2015 araştırması krill oil içeriğinin, şeker hastalığı olan kişilerde kalp sağlığı üzerindeki faydalarını ölçmeye odaklanmıştır. Araştırmacılar, 1000 miligram krill oil almanın birkaç kalp hastalığı risk faktörünü azalttığını ve hatta iyi (HDL) kolesterol düzeylerini artırdığını bulmuşlardır.

Bu arada, diğer çalışmalar, içerisinde bulunan omega-3 yağ asitlerinin kalp hızını ve kan basıncını düşürdüğünü, trigliserit seviyesini ve koroner kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermiştir. Açıkça, omega-3 sebebiyle, kalbe yönelik faydalar sağlayabilir.

Cilt Sağlığını Korur

Akneden dermatite kadar, iltihap birçok cilt sorunun kökenindedir. Bu yağın, cilt sağlığı için sağladığı en önemli faydalardan biri, iltihabı hafifletebilen ve cildinizin parlamasını sağlayan omega-3 yağ asitleri içeriğidir.

Güney Kore’den yapılan bir çalışmada, insanlar omega-3 yağ asitleri ile takviye edildiğinde enflamatuvar akne durumunda % 42 azalma bulundu. Journal of Medical Investigation Dergisi’nde yayınlanan bir başka hayvan çalışması da, içerisinde bulunan iki tür omega-3 yağ asidi olan DHA ve EPA’nın, iltihaplanmayı tetikleyen spesifik bir molekülün üretimini engelleyebildiğini göstermiştir.

Ayrıca cilt sağlığını daha da iyileştirmeye yardımcı olabilecek astaksantin içerir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, astaksantin oral alımının yanı sıra topikal olarak uygulandığında cilt dokusunu ve nem seviyesini iyileştirirken, yaşlanma lekelerini ve kırışıklıkları azaltmıştır.

Beyin Sağlığını Destekler

Omega-3 yağ asitlerinin beyin sağlığını desteklediği belgelenmiştir. Depresyon ve anksiyete belirtilerini azalttığına ve hatta bilişsel gerilemeyi yavaşlattığına inanılmaktadır. Bazı kanıtlar omega-3 yağ asitlerinin; dikkat eksikliği ve hiperaktivite, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi hastalıkların tedavisinde yararlı olabileceğini de göstermiştir.

Özellikle krill oil ve bilişsel etkileri hakkında daha az araştırma bulunmaktadır, ancak çeşitli çalışmalar umut verici sonuçlar doğurmuştur. Örneğin, 2013 tarihli bir hayvan çalışması, akıl sağlığını geliştirdiğini ve sıçanlarda antidepresan etki gösterdiğini ispatlamıştır. Artı, başka bir çalışma, 12 hafta boyunca krill oil takviyesi kullanmanın yaşlı erkeklerde bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kemik ve Eklem Sağlığını Korur

Yaşlanma, özellikle kemiklere ve eklemlere, büyük zarar verebilir. Kemik yoğunluğu ve kıkırdak azalmaya başladığında, osteoporoz ve artrit gibi durumlar yaşla birlikte giderek yaygınlaşmakta, ağrı, sertlik ve kırık riskinde artışa neden olmaktadır.

Bazı kanıtlar, krill oil içerisinde bulunan omega-3 yağ asitlerinin kemiklerinizi ve eklemlerinizi sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin kemik yoğunluğunu korumaya ve kemik ve eklem ağrısına katkıda bulunan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Özellikle kemik ve eklem sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekir, ancak krill oil içerisindeki omega-3, kemik sağlığına fayda sağlar.

Kanser Riskini Azaltabilir

Bazı araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin belirli kanser türleri riskini azaltabileceğini göstermektedir. Özellikle çalışmalar, çok yüksek oranda omega-3 yağ asidi alımının, prostat ve meme kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili olabileceğini bulmuştur. Ancak, bu çalışmaların rol oynayabilecek diğer faktörleri hesaba katmadığını unutmayın. Krill oil ve omega-3 yağ asidi alımının kanser gelişimini doğrudan nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Araştırmalar, krill oil ve omega-3 yağ asidi içeriğinin kilo vermeye neden olduğunu göstermektedir. Omega-3 yağ asitlerinin iştahı azaltmaya, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Başka bir çalışma, günde en az 1.3 gram omega-3 yağ asidi tüketmenin, yemekten iki saat sonraki tokluk hissini artırdığını göstermiştir. Diğer çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin metabolizmayı % 4 ila % 14 arasında hızlandırabildiğini ve egzersiz sırasında yakılan yağ miktarını % 27’ye kadar artırabildiğini bulmuştur.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Tehlikeleri

Krill oil içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız, ilaçlarınızın işleyişini etkileyebileceğinden, krill oil almadan önce doktorunuzla görüşün. Ayrıca, olumsuz yan etkileri önlemek için ameliyattan en az iki hafta önce krill oil almayı kesmeniz gerekebilir.

Kabuklular veya deniz mahsullerine alerjiniz varsa, kesinlikle almayın. Karın ağrısı, şişlik, kaşıntı veya kurdeşen gibi gıda alerjisi semptomlarına dikkat edin ve herhangi bir yan etki olursa güvenilir bir sağlık pratisyenine bildirin.

Sık görülen yan etkileri arasında mide ekşimesi, mide bulantısı, ağız kokusu, hazımsızlık, mide rahatsızlığı ve geğirme bulunmaktadır. Semptomları en aza indirmek için yüksek kaliteli ürünler tercih edin, düşük bir dozla başlayın ve miktarı yavaş yavaş artırın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz