Küçük Salon Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

küçük salon dekorasyonu nasıl olmalı

Evinizin salonu normalden küçük ise yanlış dekorasyon nedeni ile sıkıntılar çekebilirsiniz. Birkaç ayrıntı ile eşya seçimine dikkat ederseniz yaşam alanınızı olduğundan daha geniş gösterebilir ve daha ferah bir salon yaratabilirsiniz.

Renkler mekanların boyutlarını algılamamızda oldukça etkili olan unsurlardan biridir. Koyu renkler alanları olduğundan çok daha dar gösterdiğinden, küçük salonlarda mutlaka duvar ve yerlerde açık renklere yer verilmelidir. Özellikle tavan boyası mutlaka beyaz olmalıdır. Bu şekilde salonunuz olduğundan daha aydınlık görünür. Duvarlarda ise yine beyaz, bej, pudra pembesi veya toz mavi gibi soft renkler tercih edilmelidir.

Duvar ve yer döşemelerinde olduğu gibi mobilyaların da açık renklerden seçilmesi yaşam alanınızı iki kat geniş gösterecektir. Bu noktada renk uyumuna ve karışık renklerden kaçılmasına da dikkat edilmelidir. Ahşapların ve kumaşların yumuşak ve açık renklerden seçilmesi küçük salonunuza daha ferah bir hava katar.

Küçük Salon Dekorasyonunda Mobilyalar Nasıl Seçilmeli?

Mobilya seçimi yaşam alanlarının genişlik ve rahatlığı için büyük önem taşır. Eğer küçük bir salona sahipseniz mutlaka daha küçük yapıda mobilyalar seçmelisiniz. Böylece büyük mobilyaların dar salon alanını küçültmesinin önüne geçebilirsiniz. Köşe takımları ve son dönemlerin modası Retro oturma gruplarını tercih ederek küçük alanınızda büyük bir yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Koltukların yanı sıra sehpa, vitrin ve TV ünitesi seçimi de dikkat edilmesi gereken diğer konulardır. Küçük salonlarda TV ünitesi yerine uygun ebatlarda bir sehpanın tercih edilmesi veya televizyonun duvara monte edilmesi yerden kazanmanızı ve salonunuzu olduğundan ferah bir duruma getirmenizi sağlar. Zigon ve orta sehpa seçimlerini de yine mini boylardan seçmek önemli olan bir diğer noktadır.

Küçük Salon Dekorasyonunda Aksesuarlar Nasıl Kullanılmalı?

Kalabalık aksesuarlar salonunuzu daraltır. Özellikle birden fazla parçadan oluşan, büyük ve renkli ev aksesuarlarını küçük salonlar için tercih etmemelisiniz. Aksesuarlar içinde de renk birliğinin sağlanmasının yanı sıra, az ve tek parçadan oluşan aksesuarların seçimi salonunuzu olduğundan daha geniş gösterecektir. Açık renkler ile döşediğiniz salonunuza renkli fakat uygun sayıda yerleştireceğiniz aksesuarlar ile salonunuzu daha geniş gösterebilirsiniz.

Küçük Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar?

Renk, mobilya ve aksesuar seçiminin dışında küçük salonda halı kullanmamak ve bir duvara genişçe bir ayna asmak da alanınızı genişletecek öneriler arasında yer almaktadır. Bunun dışında küçük puflar ve az sayıda koltuk yastığı da dekorasyonunuzu güçlendirmek için uygun seçimlerdedir. Aşağıdaki iki konu ile salon dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz.

Çoğu zaman salonumuzu büyütmemiz mümkün olmamaktadır. Bu nedenle elimizde ki imkanları en iyi şekilde kullanarak en uygun dekorasyon fikrini seçmek önemlidir. Evlerimiz içerisinde günün yorgunluğunu attığımız, sevdiklerimizle mutlu bir hayat geçireceğimiz alanlardır. Bu nedenle sevebileceğimiz bir şekilde evimizi dekore etmek önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz