Kudret Narının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yetiştirildikleri bölgeye göre koyu veya açık yeşil renktedir. Çok acı olmasına rağmen, birçok yararlı antioksidan ve esansiyel vitamin ile doludur. Asya, Afrika ve Karayip bölgesine özgü bir tür yenilebilir meyve türüdür. Çin’de çok uzun bir geçmişe sahiptir, Ayurvedik tıpta 3000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır.

Kayıtlar, tıbbi kullanımının Hindistan’da ortaya çıktığını ve daha sonra 14. yüzyılda Geleneksel Çin Tıbbı uygulamalarına dahil edildiğini göstermektedir. Vücut için temizleyici görevi görür ve karaciğer sağlığını artırma yeteneğine sahiptir. Hazımsızlık, mide rahatsızlığı, cilt yaralanmaları, kronik öksürük ve solunum yolu enfeksiyonları gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmak için kudret narı tüketmeye başlasanız iyi olur.

Solunum Sorunlarını Azaltır

Taze olarak tüketildiğinde; astım, soğuk algınlığı, öksürük vb. gibi solunum problemlerini iyileştirmek için mükemmel bir çözüm olabilir. Ayrıca kudret narının yaprağını, fesleğen yaprakları ile birlikte ezip, bir kaşık balla karıştırıp sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Solunum yollarını temizler, balgam söktürür.

Karaciğeri Temizler

Karaciğer problemlerini iyileştirmek için günde bir bardak kudret narı suyu içebilirsiniz. Sonuçlarını fark etmek için, bir hafta boyunca sürekli olarak tüketmeye devam edin. Karaciğer temizleyici bir tonik olarak çalışır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kudret narının yapraklarını veya kendisini suda kaynatın ve enfeksiyonlara karşı savaşmak için her gün tüketin. Bu yöntem, aynı zamanda bağışıklığınızı güçlendirmenize de yardımcı olur.

Akne Oluşumunu Azaltır

Sivilce, leke ve derin cilt enfeksiyonlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Uyuz, kaşıntı, sedef hastalığı, saçkıran ve diğer mantar hastalıkları gibi sorunların tedavisinde de etkilidir. Serbest radikal hasarını önler ve anti-aging etkiler sergiler. Her gün aç karnına limonla karıştırılmış kudret narı suyunu; 6 ay boyunca veya istenilen sonuçlara ulaşıncaya kadar tüketin.

Diyabetle Savaşır

Tip 2 diyabetle savaşmaya yardımcı olabilir. Uzun bir süre Çin ve Hint antik tıbbının bir parçası olmuştur, ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, kanıt bulamamıştır. Tip 2 diyabet, kısmen yetersiz insülin nedeniyle veya insüline direnç gelişmesinden dolayı bir hücrenin kandaki şekeri emememesinden kaynaklanır. Her iki durumda da, üretilen insülinin etkisizliğinden dolayı hücreler şekeri ememez.

Şeker emilimi, hücrelerde AMP ile aktive olan protein kinazın aktivasyonundan dolayı meydana gelir. Kudret narı, şeker emilimini artıran ve dolayısıyla diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olan kinazları harekete geçirir. Salatalık, yeşil elma, kereviz ve kudret narını karıştırıp içebilirsiniz.

Kabızlık Sorununu Tedavi Eder

Kudret narı, lif özellikleri içerdiğinden kolay sindirime yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirilmesine yardım eder ve hazımsızlık ve kabızlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olan özellikler barındırır.

Böbrek ve Mesaneyi Temizler

Karaciğer ve mesane sağlığının korunmasına yardımcı olur. Böbrek taşlarını tedavi etmede de yararlıdır.

Kalp Hastalığını Önler

Birçok yönden kalp için çok sağlıklıdır. Arter duvarlarını tıkayan ve böylece kalp krizlerinin olasılığını azaltan kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olan, kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Sindirim sisteminizi temizlemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Metabolizmanızı ve sindirim sisteminizi geliştirir, böylece kilo vermenize yardımcı olur. Kilo kaybına yardımcı olan diğer iki ana faktör kalori kontrolü ve lif içeriğidir. Kalori kontrolü sağlar, çünkü kudret narı daha az miktarlarda yemek yemenize neden olur. Bu becerisi için içerisindeki su ve lif miktarına teşekkür edebilirsiniz. Suyun, evrensel bir açlık bastırıcı olduğunu biliyoruz ve kudret narının % 80’i sudur.

Doğal Olarak Enerji Verir

Düzenli olarak tükettiğinizde, dayanıklılığı ve enerji seviyelerini artırır ve uyku düzenini geliştirir.

Kanı Temizler

Kudret narı suyunun antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri, cilt problemlerini ve kan hastalıklarını önler. Kandaki toksinleri temizlemeye ve arıtmaya yardımcı olur ve vücuttaki kan dolaşımını da iyileştirir. Kan zehirlenmesi, döküntü, akne ve sedef hastalığının neden olduğu kaşıntı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur ve hatta vücuttaki kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

Yaşlanma Karşıtı Etkiler Barındırır

Cildinizin görünümü büyük ölçüde ne yediğinize bağlıdır. Başka bir deyişle, sağlıklı bir cilt için doğru beslenme şarttır. Doğal bir kan temizleyici olan kudret narı, cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Cildinize aşağıdaki faydaları sağlar:

Düzenli tüketimi, cildinizin parlak olmasına ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kan temizleme özelliklerinden dolayı aknenin önlenmesinde de etkilidir. Cilt hastalıklarının veya cilt enfeksiyonlarının, egzama ve sedef hastalığının tedavisine yardım eder. Kudret narı suyunun düzenli tüketimi, sedef hastalığının yanı sıra saçkıran ve ayak mantarı gibi diğer mantar enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. Zararlı serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma sürecini yavaşlatarak kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin ultraviyole ışınlarından zarar görmesini önler.

İyileştirici Nitelikleri Vardır

Kan akışını iyileştirir ve pıhtılaşmayı kontrol eder. Yaraların daha hızlı iyileşmesine ve daha fazla enfeksiyon oluşmasını önlenmesine yardımcı olur.

Saçlarınıza Parlaklık Verir

Saçlarınız için harikadır. Cildinize ve sağlığınıza faydalı olmanın yanı sıra, saç sorunlarının tedavisinde etkilidir. Saçınıza doğal bir parlaklık kazandırmak için bir bardak taze kudret narı suyunu yoğurtla karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Biraz beklettikten sonra yıkayın. Bu saçınızı daha parlak ve sağlıklı hale getirecektir.

Kepek Oluşumunu Önler

Kepek yaygın bir sorundur ve çoğunlukla sağlıksız yiyeceklerin tüketimi ve kirliliğe maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Kepeklerden kurtulmak için meyvenin suyunu ve kimyon tohumlarını karıştırarak bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu maskenin düzenli kullanımı bir ay içinde kepekten kurtulmanıza yardım eder.

Kuru ve Kaşıntılı Kafa Derisini Tedavi Eder

Saç derisinin kurumasıyla mücadele etmek için suyunu çıkarın ve kafa derisine dairesel hareketlerle masaj yapın. Ardından, temiz su ile durulayın. Kaşıntı ile mücadele etmek için, aynı şekilde kudret narı suyunu avokado veya muzla karıştırıp saç derisine uygulayabilirsiniz. Bu karışım, kaşıntılı saç derisinden kurtulmak için haftada en az bir kez kullanılmalıdır.

Saç Dökülmesini ve Beyazlamasını Önler

Saç dökülmesini ve erken yaşta saç beyazlamasını azaltmaya yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey suyunu çıkarıp saç diplerinize masaj yapmaktır. On günde bir kez yapabilirsiniz.

Saçlardaki Yağı ve Kiri Giderir

Yağlı gıdalar tüketmek, saçınızda aşırı yağ birikmesine neden olabilir. Yağlı saçlarınız varsa, önce yağlı yiyecek tüketimini sınırlandırmalısınız. Aşırı yağı saçınızdan temizlemek için kudret narı suyu ve elma sirkesi karışımı kullanabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz