Kulak Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı çok rahatsız edici olabilir. Çoğu, orta kulakta kulak enfeksiyonu ve sıvı birikiminden kaynaklanmaktadır. Diğer nedenler arasında, yaygın soğuk algınlığı, kulaktaki balmumu, burun tıkanıklığına bağlı tıkanıklık, kulak içine fiziksel hasar, hava basıncında bir artış vb. bulunur. Yetişkinlerden ziyade küçük çocuklar arasında görülür. Kulak ağrısı zayıflatıcı olabilir, ancak her zaman antibiyotik gerektirmez.

Kulak enfeksiyonları için reçeteleme rehberi, son 5 yılda değişti ve çocuğunuza antibiyotik reçetelenmemiş bile olabilir. Tüm kulak enfeksiyonları bakteriyel değildir veya reçeteli ilaçlara ihtiyaç duymaz. Aslında, evinizde ihtiyaç duyduğunuz tüm rahatlamaları sağlayabilecek doğal tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kulak ağrısı için olası birçok neden vardır. Diş çürükleri, sinüs enfeksiyonları, kulak tıkaçları, bademcik iltihabı ve diş gıcırdatmak nispeten yaygın nedenlerdir. En yaygın kulak enfeksiyonu akut otitis media (AOM) veya orta kulak enfeksiyonudur. Orta kulağın şişmiş ve enfekte kısımları ile karakterizedir. Orta kulak enfeksiyonu ile ilişkili ağrı, sıvının kulak zarının arkasına sıkışıp kalmasına bağlıdır. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

  • ateş
  • kulak içi ağrı
  • hafif işitme kaybı
  • genel olarak hasta hissetmek

Bebekler ve çocuklar huzursuz, huysuz olabilir ve kulaklarını çekebilir.

Evde Doğal Tedavi Ne Zaman Kullanılır?

Bir kulak ağrısı için en iyi evde çare nedene bağlıdır. Bir diş çürüğü suçluysa, diş hekiminizi görene kadar kulak ve baş ağrısı düzelmez. Bununla birlikte, bir kulak enfeksiyonu ise, doğal bir çare bulmak hastalığınızı, vücudunuz enfeksiyona karşı savaşırken katlanılabilir kılabilir. Birçok kulak enfeksiyonu, yaklaşık iki hafta içinde kendiliğinden ortaya çıkar ve semptomlar birkaç gün sonra düzelmeye başlar. Çocuğunuzun kulak ağrısı varsa, özellikle de çocuğunuz 2 yaşın altındaysa, çocuk doktoruyla mutlaka görüşün.

Zeytinyağı

Kulak ağrısı için zeytinyağı kullanımı belki de en yaygın bir halk çaresidir. Zeytinyağı damlalarının kulak zarından geçip kulak ağrısını rahatlatabileceğini ispatlayan kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ancak Amerikan Pediatri Derneği’ne göre, birkaç damla hafif ısıtılmış zeytinyağının kulağa damlatılması güvenli ve etkili olabilir. Bu yöntemi ilk önce doktorunuzla tartışmanız, özellikle de çocuklar için genellikle iyi bir fikirdir. Zeytinyağının bir termometre kullanarak vücudunuzun sıcaklığından daha sıcak olmadığından emin olun. Bu, kulak zarının yanmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

Zencefil

Zencefil, kulak enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilecek güçlü antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Ayrıca mükemmel bir doğal ağrı kesicidir. Birkaç dilim zencefili sıkın veya rendeleyip suyunu sıkın ve ağrıdan kurtulmak ve iltihaplanmayı azaltmak için doğrudan kulakların içine damlatın. Ayrıca, bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil kökünü iki çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz. 5 ila 10 dakika boyunca iyice homojen olması için bekletin ve ardından zencefil rendelerini süzüp ağrıyan kulağa birkaç damla yağ damlatın.

Nane

Hem nane yaprakları hem de nane yağları, kulak ağrılarını azaltmak için kullanılabilir.

Taze nane yapraklarından elde ettiğiniz suyu bir damlalık içine koyup ağrıyan kulağın içine biraz damlatmak işe yarayabilir. Bir parça pamuk kullanarak, kulağınızın açıklığının çevresine birkaç damla nane öz yağı uygulayın. Bu yağdan herhangi bir şekilde kulağınıza damlatmaktan kaçının. Ayrıca zeytinyağı kullanarak nane öz yağını sulandırıp uygulayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak hem antibiyotik hem de ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bir çalışma, sarımsak içeren kulak damlalarının, diğer malzemelerin yanında, reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğunu bulmuştur. Ezilmiş sarımsağı birkaç dakika ılık zeytin veya susam yağı içerisinde bekletin. Sarımsak rendesini süzün ve yağı kulak kanalına uygulayın.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit uzun yıllardır kulak ağrısı için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Bu tedavi yöntemini kullanmak için etkilenen kulağa birkaç damla hidrojen peroksit damlatın. Bir lavabonun içine boşaltılmasına izin vermeden önce birkaç dakika içerde kalmasına izin verin. Daha sonra kulaklarınızı temiz ve damıtılmış su ile yıkayın.

Fesleğen

Antienflamatuvar, antibakteriyel ve analjezik özelliklerinden dolayı fesleğen, kulak ağrısını hafifletmek için iyi kabul edilir. Birkaç fesleğen yaprağını ezin ve fesleğen suyu elde edin.

Bu suyu ağrıyan kulağınıza üç veya dört damla damlatın. Bu işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Nim (Neem)

Neem olarak da bilinen Hint leylağı, enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca, kulak ağrısını azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve analjezik etkileri vardır. Meyve özünü çıkarmak için birkaç tane neem yaprağını ezin. Kulak damlası olarak ağrıyan kulağa birkaç damla damlatın.

Biraz pamuk parçası alın ve neem yağında ıslatın, sonrasında fazla yağı pamuktan sıkın. Bu pamuk parçasını kulağınıza koyun. Birkaç dakika bırakın ve sonra kaldırın. Rahatlamak için bu yöntemlerden birini günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Saçınızı Kurutun

Saç kurutma makinesi kullanmak kulak ağrısını azaltmak harika bir yol olabilir. Duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra kulaklarınızı havluyla kurutmayın. Bunun yerine, bir saç kurutma makinesi kullanın. Kurutucu ayarını sıcağa alın ve kulaktan da biraz uzak tutun. Sıcak havanın kulağınızdaki nemi kurutmasına izin verin. Saç kurutma makinesini beş dakikadan fazla kullanmayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı güçlü antifungal, antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Dolayısıyla, ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için kulak damlası olarak uygulanabilir. Hassasiyetten endişeleniyorsanız, birkaç damla çay ağacı yağı ile az miktarda zeytinyağını karıştırabilirsiniz.

Soğuk ve Sıcak Kompresler

İnsanlar sıklıkla ağrı gidermek için bir ısıtma pedi veya bir beze sardıkları buz paketleri veya sıcak kompresler kullanırlar. Aynı şey kulak ağrısı için de yapılabilir. Bu yöntem, hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenlidir. Buz paketini veya sıcak kompresi kulağın üzerine yerleştirin ve 10 dakika içinde sıcak ile soğuk arasında değişen bir şekilde kompres yapın. Soğuk ya da sıcak olmasını tercih etmezseniz, sadece bir kompres kullanabilirsiniz.

Uyarı: Bu ev ilaçlarını kullanarak rahatlama yaşamıyorsanız, bir doktora danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz