Kuru Kayısı Kaç Kaloridir? Faydaları Nelerdir?

Gülgiller familyasına ait olan kayısı, turuncu renkli ve tüylü meyveleri çeşitli şekillerde tüketilen değerli bir bitkidir. Kayısı, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için düzenli olarak alınması gereken gıdaların başında gelir. Bunun yanında kan yapıcı özelliği ile bilinmekte ve melatonin salgılanmasını kolaylaştırarak uykusuzluk sorununa iyi gelmektedir.

Kükürtleme ya da gün kurusu gibi çeşitli tekniklerle kurutulan kayısı da ayrı bir sağlıklı beslenme  ve enerji kaynağıdır. Sindirim sisteminin dostu olarak bilinen kuru kayısı, lifli bir gıda olarak oldukça faydalıdır. Toksin atılımını kolaylaştırır. Bunun yanında cilde sağladığı yararlar sebebiyle evde maske yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuru Kayısı Kalori Miktarları

  • 1 adet taze kayısı 15, 100 gram taze  kayısı 4045 kaloridir.
  • Kuru kayısının bir  tanesinde 1520 kalori bulunmaktadır.
  • Yarım kilo kuru kayısı da 1250 kalori mevcuttur.
  • 200 gram kuru kayısının kalori miktarı 500’ ü bulmaktadır.
  • Pişmiş olarak tüketilen bir adet kuru kayısı 1215 kaloridir.
  • Küçük bir kase kuru kayısı hoşafında kalori değeri 150 kadardır.

Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve minareller açısından zengin olan kuru kaysı özellikle potasyom, kalsiyum, magnezyum ve A vitamini yönünden iyi bir kaynak olarak gösterilebilir. Potasyum içeriği sayesinde kan basıncının ayarlanması kalp atışlarının dengelenmesi ve kasların kasılıp gevşemesinde oldukça önemli rol üstlenmektedir.

Bunun yanı sıra vucüttaki sodyum potasyum dengesinin sağlanmasıyla beraber vucütta gelişebilecek ödem problemininde önüne geçer.

Özellikle akciğer kanserinin önlenmesinde kalp hastalığının ve kataraktın gelişiminin önlenmesinde oldukça faydalıdır. A vitamini aynı zamanda akne gibi cilt hastalıklarının oluşumunada önleyici özelliğe sahiptir. Demir içeriği vucüda alınan oksijenin dokulara taşınması ve kan yapımındada faydalıdır. Doğal lif yani posadan zengindir. Bu sayede bağırsakları koruyucudur.

Kuru kaysı özellikle tatlı ihtiyacının arttığı dönemde fazladan yağ ve şeker alımının önüne geçerek bu ihtiyacın dengelenmesinde oldukça etkili bir altarnatiftir. Emzirme döneminde anneler kuru kaysıyı günde 2-3 kase kayısı hoşafı olarak tükettiklerinde süt verimini artırıcı, sütün kalitesini artırıcı özelliğinin olduğu bilinmektedir. Günlük 1 porsiyon adedi olarak 3-4 adet kuru kayısı sağlımız için önemli yer teşkil etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz