Kuruyan Eller İçin Ev Yapımı Losyon

kuruyan eller için losyon tarifi

Kuruyan eller, özellikle kış günlerinde hem kadınların hem de erkeklerin büyük sorunlarından biridir. Özellikle dışarıda soğuk ortamda çalışan kişilerin elleri sürekli rüzgar ve soğuk havaya maruz kalmasından ötürü kuruyarak çatlar. Kurumadan dolayı oluşan bu çatlaklar eğer önlem alınmazsa kısa sürede ilerleyip kişinin acı duymasına ve hatta işlerini yapamamasına neden olur.

Bu tür bir durum ile karşılaşmamak için ellere düzenli olarak losyon uygulanması gerekir. Eller için özel losyonlar kozmetik ürün satan yerlerde bulunabileceği gibi evde doğal malzemeler ile de elde edilebilir. Eğer siz de aynı sorundan şikayetçi iseniz “Kuruyan Eller için Ev Yapımı Losyon” tarifimizi deneyebilirsiniz.

El Losyonu İçin Gerekli Olan Malzemeler;

  • 4 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı balmumu
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

İsteğe bağlı koku vermesi için limon kabuğu ya da tarçın yağı gibi koku verici doğal yağ

Metalden küçük bir kase içine bal mumu ve hindistan cevizi yağı konulur. Bal mumu eriyene kadar mikrodalga fırında ısıtılır. Mikrodalga fırını olmayanlar bu işlemi ocak üzerinde benmari usulü de yapabilir. Eriyen bal mumunun içine diğer malzemeler de eklenir ve homojen bir karışım elde edilir.

Ortaya çıkan bu karışım silikon kaplara dökülür ve en az 1 saat buzlukta bekletilir. Süre sonunda kalıplardan çıkarılan losyon bir kap içinde saklanıp gerektiğinde ellere sürerek kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz