Kuş Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Bir doğal ilaç olarak zengin bir tarihe sahiptir ve gut tedavisinden, adet öncesi semptomlarının giderilmesine kadar her şey için kullanılmıştır. Besin açısından zengin, çok yönlü ve geniş sağlık yararları ile doludur ancak dünya çapında çok da bilinmez. Antioksidan, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğunu gösteren ve kanser büyümesini yavaşlatmaya, bağışıklığı artırmaya ve hatta göz hastalıklarını önlemeye faydalı olabileceğini gösteren kanıtlarla, bu tatlı meyvenin herkesin beslenme listesinde mutlaka bulunması gerekir. Bu meyvenin tadını tek başına çıkarabileceğiniz gibi, aynı zamanda yemeklere de katabilirsiniz. Sağlık açısından çok faydalıdır ve herhangi bir diyet için besleyici bir katkı olabilir.

Antosiyanin Bakımından Zengindir

Koyu rengi, yüksek antosiyanin içeriğine atfedilir. Kuş üzümü, farklı antosiyaninlerin iyi bir çeşitliliğini içerir, bazı çalışmalarda 15’e kadar benzersiz tip antosiyanin içerdiği görülmüştür.

Antosiyaninler aynı zamanda pek çok sağlığı teşvik edici özelliğe de sahiptir. Araştırmalar, antosiyaninlerin kanser önleme, kalp sağlığı, obezite ve hatta şeker hastalığında rol oynayabileceğini göstermiştir.

Aynı zamanda, antioksidanlar olarak hareket ederler, bunlar da, kronik hastalığın yanı sıra hücre hasarını önlemek için zararlı serbest radikalleri nötralize eden bileşiklerdir. Diğer antosiyanin açısından zengin besinler arasında çilek, patlıcan, kırmızı lahana ve üzüm bulunur. Diyetinize bu yiyeceklerin dahil edilmesi sağlığınız üzerinde kalıcı bir olumlu etkiye neden olabilir.

Kanser Büyümesini Azaltmaya Yardımcı Olur

Kuş üzümünün en etkileyici faydalarından biri, kanser üzerindeki güçlü etkisidir. Yüksek antosiyanin içeriği sayesinde, bazı araştırmalar, kanserin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Northeastern Ohio Üniversiteleri Tıp ve Eczacılık Kolejleri tarafından yürütülen bir test tüpü çalışmasında, karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olmak için etkinlik gösterdiğini kanıtlanmıştır.

Japonya’dan başka bir çalışma, göğüs ve endometriyum kanser hücrelerinin yayılmasını engellediğini buldu. Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan diğer araştırmalar, mide ve özofagus kanseri hücrelerini öldürmede de etkili olabileceğini göstermiştir.

Göz Sağlığını Teşvik Ediyor

Glokom, bulanık görmeye neden olan ve hatta körlüğe yol açabilen bir göz hastalığıdır. Bu tipik olarak, optik sinirlere yani beyni gözlere bağlayan sinirlerde oluşan zararın bir sonucudur. Bazı çalışmalar, kuş üzümü içinde bulunan bileşiklerin glokomu önlemeye ve gözlerinizin sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sapporo Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesi Oftalmoloji Anabilim Dalı’nda Japonya’da yapılan ve Oküler Farmakoloji ve Terapötikler Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, glokom hastaları ek olarak kuş üzümü özütü tükettiğinde, bir tür hormon olan endotelin-1 düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bunun glokom gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Yine Sapporo Tıp Fakültesi’nde yürütülen bir başka iki yıllık rastgele plasebo kontrollü çalışma, kuş üzümü antosiyaninlerinin glokomlu hastalarda görme kaybını azaltmaya ve gözlerde kan akışını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Geleneksel tedavilerle birlikte kullanıldığında, göz sağlığının teşviki ve görme kaybının önlenmesinde etkili olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini ile doludur. Aslında, sadece bir fincan kuş üzümü tüm gün boyunca ihtiyacınız olan miktarı üç katını karşılar. C vitamini, bağışıklık kazandırıcı özellikleri ile bilinmektedir. Çalışmalar, C vitamininin solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltabildiğini ve sıtma, zatürre ve diyare enfeksiyonlarına karşı koruyabildiğini göstermektedir.

Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi Kamu Sağlığı Departmanı’nda 12 çalışmada yapılan bir inceleme; C vitamini desteğinin genel soğuk algınlığı insidansını yüzde 91’e kadar azalttığını ve pnömoni insidansını yüzde 80’e indirdiğini buldu.

C vitamini ayrıca zararlı serbest radikallerin neden olduğu doku zararını önleyen ve hatta kanser, kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilen bir antioksidan görevi görür. En iyi şekilde bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için yüksek C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketin.

Patojenlere Karşı Korur

Antioksidan olarak güçlü yeteneklerine ek olarak, kuş üzümü zararlı bakterilere ve virüslere karşı korunmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özellikler içerir. Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Dergisi’nde yayınlanan 2012 yılında yapılan bir çalışmada, yüzde 1’in altında bir konsantrasyona sahip üzüm özütünün, adenovirüs ve influenzadan sorumlu olanlar da dahil olmak üzere birçok virüs türünün büyümesini yüzde 50’nin üzerinde bir oranda engelleyebildiğini gösterdi. Yüzde 10 konsantrasyona sahip bir özüt, bu virüslerin yüzde 95’inin hücre yüzeylerine yapışmasını engelleyebildi.

Japonya’daki Asahikawa Tıp Koleji’nde Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan yapılan bir başka çalışma, konsantre bir miktar kuş üzümü özütü ile influenza örneklerinin tedavi edilmesinin virüs büyümesini tamamen baskılayabildiğini gösterdi. Diğer araştırmalar, mide ülserine, karın ağrısına ve mide bulantısına neden olabilen bir tür bakteri olan H. pylori’ye karşı etkili olabileceğini bulmuştur. Ayrıca boğmaca gibi, bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu diğer hastalık türlerinin tedavisinde de yardımcı olabilir.

Herpes Salgınlarını Önleyebilir

Herpes, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir viral enfeksiyondur. Semptomlar, bazı kişilerde ağızda veya çevresinde ateş kabarcıklarına ve diğer insanlarda ağrılı, kaşıntılı genital yaralara neden olabilir. Bazı çalışmalar, içinde bulunan bileşiklerin hem oral hem de genital uçuklara neden olan virüsü öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Fitoterapi Araştırmaları’nda yayınlanan bir çalışma, özellikle özüt olarak kullanıldığında herpes virüsünün hücrelere yapışmasını ve virüsün yayılmasını engellediğini göstermiştir.

Geleneksel tedaviler ve L-lysine ve çinko gibi diğer doğal ilaçlar ile birleştiğinde, siyah herpes salgınlarını önlemeye yardımcı olmak için diyete yararlı bir katkı olabilir.

Besin Değerleri; Bu küçük çalı kuzey ve orta Avrupa’nın yanı sıra Sibirya’nın belirli bölgelerine özgüdür. Kuş üzümü besin açısından yoğun bir gıdadır, yani kalori bakımından düşüktür, ancak birçok önemli besin içerir. Özellikle C vitamini açısından yüksektir ve günlük C vitamini ihtiyaçlarınızı sadece bir porsiyonda karşılayabilir ve aşabilir. Bir fincan (112 gram) kuş üzümü yaklaşık olarak aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 • 70 kalori
 • 17.2 gram karbohidrat
 • 1.6 gram protein
 • 0.5 gram yağ
 • 203 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 338’i)
 • 0.3 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 14’ü)
 • 1.7 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 10’u)
 • 361 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 10’u)
 • 26,9 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 7’si)
 • 66.1 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 7’si)
 • 1.1 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
 • 61.6 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
 • 258 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • 0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • 0.1 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
 • 0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
 • 0.4 miligram pantotenik asit (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz