Kuşkonmaz Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

kuşkonmaz

Folik asit bakımından yüksektir, aynı zamanda potasyum, lif, vitamin B6, vitamin A ve vitamin C ve tiamin için iyi bir besin maddesidir. Kuşkonmaza ilişkin geniş kapsamlı araştırmalar, bu eğlenceli görünümlü sebzenin, hücreye zarar veren serbest radikallerin etkisini azaltma yeteneği açısından en iyi meyve ve sebzeler arasında yer almasına neden oldu.

Antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip olan kuşkonmaz, 2500 yıl boyunca tıbbi bir sebze olarak kullanılmıştır. Beslenme yararlarının listesi uzundur; çünkü kalbinize, sindirime, kemiklerinize ve hatta hücrelerinize yardımcı oluyor.

K Vitamini Deposudur

Kan pıhtılaştırıcı bir vitamin olan K vitamini bakımından yüksektir. Birçok çalışma, K vitamininin kemik sağlığımızı da geliştirebildiğini buldu. Bu çalışmalar ayrıca, K vitamininin osteoporotik insanlardaki kemik mineral yoğunluğunu artırmakla kalmayıp, aslında kırık oranlarını azaltabileceğini de göstermiştir.

K vitamini aynı zamanda kalp sağlığını destekleyen önemli bir oyuncudur. Damarların sertleşmesini önlemeye yardımcı olur, arteryel astarların ve diğer vücut dokularının kalsiyum hasarından korunmasına da yardımcı olur.

Antienflamatuvar ve Antioksidan Özellikler İçerir

Antienflamatuvar ve antioksidan besinler tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi yaygın kronik sağlık sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur. Kuşkonmaz antienflamatuar özelliklerle ve antioksidanlarla doludur ve her ikisi de hastalıkları önlemek için mükemmel bir besindir.

Glutatyonun yaşlanmayı yavaşlattığı ve serbest radikalleri parçaladığı düşünülmektedir; cildinizi güneş ışınlarından ve çevre kirliliğinden korumaya yardımcı olabilir.

Doğal Bir İdrar Söktürücü Olarak Kullanılır

Kuşkonmaz tüketimi ilgili başka bir şey, benzersiz kimyasal özelliklerinin doğal bir idrar söktürücü gibi davranmasıdır. Yani idrar üretimini teşvik eder. Bu, vücudun fazla sıvıyı boşaltılmasını sağlar, özellikle aşırı tuz ve sıvı atılır.

İdrar çıkışını artırmak için fazla miktarda sıvı ile birlikte kullanılır. Bu, vücudun dokularında sıvı birikimi olan ödemden şikayeti insanlar için özellikle yararlıdır. Ayrıca, yüksek tansiyonu olan veya kalp ile ilgili diğer hastalıkları olan insanlar için de yararlıdır.

Buna ek olarak, araştırmacılar, başka bir yararının da idrar yolu enfeksiyonlarını ve üriner sistemin ağrıya ve şişliğe neden olan diğer durumlarını tedavi etmek için kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

Sindirim Sağlığını Destekler

Kuşkonmazda önemli miktarda, sindirim sistemimizde parçalanmayan bir besin olan inülin bulunur. Bunun yerine, iyi ve sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı haline geldiğinden, sindirilmeden kalın bağırsağımıza geçer. İyi bakteriler daha iyi besin emilimi, daha düşük alerji riski ve kolon kanseri riski altındadır.

Gebelikte Sağlığı Teşvik Eder

Araştırmacılar artık kuşkonmazın sağlıklı bir hamileliğin devam etmesine yardımcı olabileceğini biliyorlar. Çünkü içinde önemli miktarda folat / folik asit var, kuşkonmaz doğurganlık çağındaki kadınlar için önemli bir sebzedir. Folat fetüste nöral tüp kusurları riskini azaltabilir, bu nedenle gebe kalmayı isteyen kadınlar için yeterli miktarda almak gerekir.

Folik asit, vücudun yeni proteinler oluşturmasına yardımcı olmak için B12 vitamini ve C vitamini ile birlikte çalışır. Folat, alyuvarların oluşumuna yardımcı olur ve genetik bilgiyi taşıyan ve insan vücudunun yapı taşı olan DNA üretir.

İyi Bir Lif Kaynağıdır

Kuşkonmazdaki lif, gıdayı bağırsaklardan geçirmeye yardım ettiği için sindirim sistemini geliştirmeye destek olur. Bir porsiyonu, bir gramdan fazla çözünür lif içeriyor ve kalp rahatsızlığı riskini düşürüyor. Çözünür lif vücudumuzda yağ, şekerler, bakteri ve toksinleri tuzağa düşüren ve vücuttan çıkaran yapışkan yapılı bir kitleye karışır. Çözünür lif, sindirim sırasında suyu çekip jöle haline getirdiğinden, sindirimi yavaşlatır.

İçerisinde bulunan üç gramlık diyet lifi, tip 2 diyabet riskini düşürebilir. Çözünmeyen lif; sert komponentler; mukoid plağı; kötü toksinleri ve diğer materyali çıkartarak bağırsak astarını ovma işlemi gerçekleştirir. Lif aynı zamanda vücuda yakıt veren, sindirim sistemini temizleyen, karaciğere işlerlik kazandıran ve bedenlerimizi toksinler, patojenler, kolesterol ve ekstra şekerden kurtarmaya yardımcı olan organik asitler salmaktadır.

Diyet lifi alımı birçok sağlık faydası sağlar, ancak ne yazık ki Batıda çocuklar ve yetişkinler için ortalama lif alımı önerilen seviyelerin yarısından daha da azdır. Diyet lifi alımının yüksek olduğu kişiler koroner kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite ve belirli gastrointestinal hastalıkların gelişimi açısından belirgin olarak daha düşük risk altında görünüyor. Artan lif alım miktarı, kan basıncını ve serum kolesterol seviyelerini düşürür.

Vitamin B1 (Tiamin) Kaynağıdır

B vitaminlerinin çoğunda olduğu gibi, tiamin de, vücudumuzun gıdanın enerjisini kullanması ve hücresel işlev için hayati önem taşımaktadır. Tiamin özellikle vücudun karbonhidratları; enerji, metabolizma, odaklanma ve kuvvet açısından önemli olan enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. B vitaminleri, şeker ve nişastanın metabolizmasında önemli bir rol oynar, bu nedenle kan şekeri yönetimi için kritiktir.

B vitaminleri, kanımızda aşırı seviyelere ulaştığında kalp hastalığına neden olabilen bir amino asit olan homosisteinin düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar. Bu kuşkonmazı kalp sağlığı için de mükemmel bir seçenek yapar. Bir çalışma, sağlıklı B12 vitamini seviyesine sahip yaşlı erişkinlerin hız ve zihinsel esnekliğini ölçen bir testte daha başarılı olduğunu gösterdi. B vitamini yaygın olarak “enerji vitamini” olarak bilinir, çünkü enerjinizi kesinlikle artırabilir ve yorgunluk ve bitkinlikten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Tiroid fonksiyonunu ve hücresel metilasyonu destekleyerek enerjiyi geliştirir.

Kansere Karşı Mücadeleye Yardım Ediyor

Şaşırtıcı bir husus, da kanserojenleri yok etmeye yardımcı olabilecek bir detoksifikasyon bileşiği olan glutatyon bakımından zengin olmasıdır. Araştırmacılar, glutatyonun sağlığımız için o kadar önemli olduğunu düşünüyor ki hücrelerimizdeki seviyeler, ne kadar yaşayacağımızı belirleyebiliyor. Glutatyon bağışıklık işlevinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu, kemik, meme, akciğer ve kolon kanserleri dahil olmak üzere bazı kanserlere karşı savaşmaya veya korunmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Sürekli inflamasyon ve kronik oksidatif stres, birçok kanser türü için risk faktörüdür ve bu iki sorunun her ikisi de anti-inflamatuar ve antioksidan besinlerin alınması ile ertelenebilir.

Besin Değerleri Nelerdir?

Besin değerleri etkileyici çünkü hemen hemen hiç yağ içermiyor ve kalori bakımından çok düşüktür. Beş tanesi sadece 20 kalori içerir, vitaminler ve mineraller ile doludur. Ayrıca, iki gram protein, sadece dört gram karbonhidrat ve sıfır sodyum içerir. Beş tanesi için besin içerikleri aşağıda listelenmiştir:

 • 20 kalori
 • 2 gram protein
 • Günlük ihtiyacın % 60’ı kadar folik asit
 • Günlük ihtiyacın % 38’i kadar vitamin K
 • Günlük ihtiyacın % 20’si kadar vitamin C
 • Günlük ihtiyacın % 15’i kadar vitamin B1 (Tiamin)
 • Günlük ihtiyacın % 10’u kadar vitamin B6
 • Günlük ihtiyacın % 8’i kadar vitamin A
 • Günlük ihtiyacın % 6’sı kadar vitamin B2 (Riboflavin)
 • Günlük ihtiyacın % 5’i kadar vitamin B3 (Niasin)
 • Günlük ihtiyacın % 2’si kadar kalsiyum
 • Günlük ihtiyacın % 4’ü kadar magnezyum
 • Günlük ihtiyacın % 4’ü kadar bakır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz