Lamaze Tekniği Ve Yöntemi İle Doğum

lamaze tekniği

Dr. Lamaze kadınları ilaç almadan normal doğuma teşvik etmek için bunu bazı basit stratejilerle ilerletmiştir. Dr. Lamaze’nin doğum metodu olan Psikoproflaksi, devamlı travay desteği, gevşeme ve nefes alma stratejileri içermektedir. Lamaze kontrollü ve kondisyonlu solunum egzersizlerinin annenin kasılma ağrılarını algılamasını engellemede etkili olduğuna inanmıştır. Bu yöntemi Lamaze’den önce uygulayan Rus psikologlar, bu yönteme “Psikoprofilaksi” adını verdiler. Psikoproflaksi kabaca, beynin yani “bilincin korunması” demektir.

Onlara göre bir gebe kadın doğru eğitilirse rahim kasılmalarına amaca yönelik akılcı cevap verecektir. Bu araştırmacıların yaptığı çalışmalar sonucunda bilinçli eğitilmiş gebeler her rahim kasılmasında korku ve kendini sıkmak yerine, gevşeme ve bilinçli nefes almayla cevap vermiş, bu kadınların doğumları son derece kısa sürmüş ve kolay olmuştur.

Bu teknik sayesinde anne adayı doğum sırasında bebeğin dışarıya hangi mekanizma ile çıkacağını, hangi kaslarını niçin kastığını, hangi organların nasıl ve niçin açıldığını, doğumun hangi safhasında olduğunu daima fark ederek doğum ekibinin verdiği bilgileri rahatlıkla anlayacak, her safhada psikolojik olarak hazırlanmış, fizik olarak güçlü bir organizmayla bilinçli bir şekilde cevap verecektir. Böylece işler daha da kolaylaşacaktır.

Her ne kadar bazı kişiler Lamaz yöntemi ile hazırlandıktan sonra doğum sırasında hiç ağrı çekmediklerini söyleyecek kadar ileri gitmişlerse de; bu asla herkesin ağrı çekmeyeceği anlamına gelmez. Kesinlikle ağrı daha az olacaktır ve bu ağrılar dayanılabilir boyuttadır.

Bazı üniversitelerde deneysel amaçlı olarak da kullanılsa da ülkemizde bu yöntemi uygulayan ve öğreten kurslar veya okullar yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz