Leonardo Da Vinci Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

1. Leonardo, bir köylü olan Caterina ve avukat olan Ser Piero’nun aşk evliliğinden doğma çocuğuydu. Evde eğitim gördü ve Yunanca, Latince temel eğitimini almadı.

2. Lir çalgısını başarıyla çalabiliyordu. Milan sarayına ilk tanıtıldığında bir ressam ya da mucit değil, müzisyendi.

3. Leonardo, Floransa memurları tarafından kışkırtılan oğlancıları güçlükle dövmüştür.

4. 1 numaralı Mona Lisa teorisine göre modelin tebessümü gizlice hamile kaldığını ifade ediyor.

5. 2 numaralı Mona Lisa teorisine göre Leonardo resmini çizerken onu eğlendiren müzisyen ve hokkabazlar sahiden de çok başarılıydı. (Bir başka teoriye göre de Mona Lisa tablosu aslında Leonardo’nun kendini çizdiği bir tablo.)

6. Columbia Üniversitesi sanat tarihçisi James Beck, ‘Ay’ın yeşil peynirden yapılmadığından ne kadar eminsem, bu tablonun da gizli bir Leonardo olmadığından o kadar eminim,’ diyerek bu iddialara karşı çıkıyor.

7. Ancak tuhaf bir biçimde Leonardo geride kendine ait hiç resim bırakmamış.

8. Amsterdam Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi araştırmacıları, Mona Lisa’nın mutluluk oranını hesaplamak için yüz tanımlama software’i kullandı. Buna göre Mona Lisa yüzde 83 mutlu, yüzde 9 nefret dolu, yüzde 6 korkulu ve yüzde 2 kızgın.

9. Bill Gates Codex Leicester’ı 1995 senesinde 30 milyon dolara satın aldı. Avrupa’da yer almayan bu tek el yazmasında da Vinci’nin hidrolik ve suyun hareketleri üzerine yaptığı çalışmalar yer alıyor.

10. Leonardo suda yüzen kar ayakkabıları, sualtı keşifleri için nefes alma aygıtı, can yeleği ve dalgıç çanı planları yapmıştır. Suyu sevdiği oldukça belli, değil mi?

11. Gökyüzünün neden mavi olduğunu açıklayan ilk kişi Leonardo’dur. (Sebep havanın ışığı dağıtma biçimi).

12. Yeni ay hâlindeki ayın neden güçlükle görülebilir olduğunu da o keşfetmiştir. Gece görülen kısmı yeryüzünden yansıyan ışıkla aydınlanmaktadır ve bu da burada dolunayın görünmesinden 50 kat daha parlaktır.

13. İki elini de kullanabilen ve paranoid disleksi olan Leonardobir eliyle geriye doğru yazarken diğer eliyle ileri doğru yazabiliyordu. Bu da başkalarının okumakta güçlük çektiği aynamsı bir görüntü yaratıyordu. Leonardo’nun amacı da bunların anlaşılamamasıydı.

14. Louvre Müzesi, Mona Lisa’nın yeni bir sergi kutusuna alınabilmesi için tam 5.5 milyon dolar ödedi. Sergi camekanı bir duvarın içinde yer alıyor.

15. Ağustos 2003’te da Vinci’nin Madonna of the Yarnwinder (İplik Eğiren Meryem) isimli 65 milyon dolarlık tablosu, İskoçya’daki Drumlanrig Kalesi’nden çalındı. Turist gibi rol yapan iki adam, daha sonra bir Volkswagen Golf’e binip kaçtı.

16. Leonardo zırhlı bir araba, tırpanlı bir savaş arabası, kazık aracı, dönen vinç, bir çıkrık, lagün tarağı ve bir de uçan gemi tasarlamıştır.

17. Aralık 2000’de gökyüzü dalgıcı Adrian Nicholas, Leonardo’nun tasarımlarından birinden yapılmış paraşütünü kullanarak Güney Afrika’ya indi.

18. Kadavraları parçaladıktan sonra Leonardo kasların yerine ipleri koyarak nasıl çalıştıklarını anlamaya çalışıyordu.

19. Kelime oyunlarını çok sevdiğinden Folio 44’te ve Codeks Arundel’de erkek üreme organına tekabül eden pek çok kelime bulunmaktadır.

20. Nehir erozyonu araştırmaları, yeryüzünün İncil’de ima edilenden daha yaşlı olduğuna ikna etti. Düşen deniz seviyesinin (yani Nuh tufanının değil) deniz fosillerini dağlarda bıraktığını öne sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz