Limon Otu Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Mide krampları ve ağrıları, tansiyon, öksürük, soğuk algınlığı ve hatta bitkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesine nasıl yardımcı olabileceği birçok çalışma tarafından kanıtlanmıştır. Limon otu esansiyel yağı özellikle solunma yoluyla, kas ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Bitki ayrıca yiyecek ve içeceklerde bir lezzet artırıcı olarak kullanılır. Bu bitkinin başka birçok kullanım şekli vardır. Çay olarak tüketildiğinde ne olabileceğine gelin birlikte bakalım. Çay kilo kaybına yardımcı olur ve kan şekerini düşürme kabiliyeti sayesinde, diyabet için iyi bir tamamlayıcı tedavi olabilir. Çalışmalar, çayın hipertansiyon ve kanserle de savaşabileceğini göstermiştir. Ayrıca cilt ve saç sağlığını da artırır.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Limon otu çayı, kalori bakımından çok düşüktür. Bu, kilo vermek için uyguladığınız diyete iyi bir takviye sağlayacak demektir. Çay ayrıca aşırı yemek yemeyi önleyerek sizi tok tutar. Gün boyunca yudumlayarak, aynı zamanda yemek isteğinizi bastırabilirsiniz.

Çay, enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu artıran ve böylece kilo kaybına katkıda bulunan polifenoller içerir. Detoks için de kullanılabilir ve metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Limon otu çayı doğal bir idrar söktürücü olduğundan, yeterince su içtiğinizde, idrarla yağ atılmasına yardımcı olabilir.

Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olabilir

Bazı çalışmalar, limon otu çayının kan şekeri seviyesini düşürebildiğini ve bu durumun şeker hastaları için faydalı olabileceğini göstermektedir. Ancak zaten diyabet ilacı kullanıyorsanız, doktorunuza danışın. Çalışmalar ayrıca limon otu çayı içilmesinin, açlık kan şekeri düzeylerini artırabildiğini göstermiştir. Ayrıca, detoks edici özelleri barındırdığı için pankreası temizleyebilir ve işlevselliğini artırabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Çalışmalar, hipertansiyon için geleneksel bir çare olarak limon otu kullanılmasını faydalı bulmuştur. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, limon otu çayı tüketmenin, kan basıncı seviyelerinde ılımlı bir düşüşe neden olabileceği, yeşil çay alımına kıyasla daha iyi sonuçlar verebileceği bulunmuştur. Ancak kalp problemi olan bireylerin, aynı sebepten dolayı, dikkatli bir şekilde kullanmasını öneriyoruz.

Kanserle Savaşmanıza Yardım Eder

Laboratuvar çalışmaları, limon otu özütünün kanseri, özellikle de karaciğer kanserinin erken evrelerini önleyebileceğini göstermiştir. Limon otu içinde bulunan sitral adı verilen bir bileşiğin, göğüs kanseri anında, zararlı hücrelerin ölümüne neden olduğu bulunmuştur.

Çalışmalar ayrıca limon otu özütünün, kanser tedavisine toksik olmayan bir alternatif olabileceğini de göstermiştir. Bazı kaynaklar, limon otunun prostat kanserini tedavi etmeye de yardımcı olduğunu söylüyor ancak somut araştırmalar eksiktir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Limon otu çayı, mide krampları, mide rahatsızlıkları ve diğer sindirim sorunları için alternatif bir çare olarak harika bir şekilde çalışır. Çalışmalar, limon otunun gastrik ülser tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir. Limon otu esansiyel yağı ayrıca mide astarının aspirinden korunmasına da yardımcı olabilir çünkü düzenli olarak aspirin kullanılması, mide ülserine neden olabilir. Yağ sindirimini iyileştirmek için de kullanılır.

Böbrek İşlevini Geliştirir

Etkili bir detoks maddesi olarak çalışır ve böbrekleri temizleyebilir. Detoks, böbrek işlevlerinin gelişmesine yardım eder.

Rahat Bir Uyku Uyumanızı Sağlar

Derin uykuya yardımcı olabilecek sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca uykusuzluğu azaltır ve sinir durumunu hafifletmeye yardımcı olabilir, özellikle içerisindeki esansiyel yağ bu etkilere neden olmaktadır.

Mantar Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Limon otu yağı, bakteri ve mantarların büyümesini engelleyen iki önemli bileşen olan sitral ve limonen içerir. Yağ, maya enfeksiyonlarını tedavi etmede yardımcı olabilecek antibiyotik benzeri etkilere sahiptir. Bir Brezilya çalışmasında, limon otunun antifungal aktivitesi ve Candida mantarının tedavisine nasıl yardımcı olabileceği anlatılmaktadır.

Kaygıyı Azaltır

Limon otunun aynı sakinleştirici etkileri, burada da aktif bir rol oynar. Aslında, bir Brezilya çalışması, anksiyeteyi azaltmak için limon otu aromasının kullanılabileceğine değinmiştir.

Baş Ağrısını Tedavi Edebilir

Araştırmalarda, limon otu çayının baş ağrısını, aspirine benzer şekillerde tedavi ettiği tespit edildi. Çay, insan vücudunda kan trombositlerinin kümelenmesini engeller, böylece baş ağrılarını tedavi eder. Bu özellik, limon otunda bulunan ve eugenol adı verilen bir maddeden kaynaklanmaktadır.

Boğaz Ağrısını Hafifletir

Limon otu çayının antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri solunum sisteminizi açabilir, böylece boğaz ağrısını giderebilir. Çay ayrıca, toksinleri vücuttan arındırıp lenf drenajını uyarma özelliğine de sahiptir.

Soğuk Algınlığı, Öksürük ve Alerjileri Tedavi Eder

Bunun için çoğunlukla sadece anekdot kanıt vardır. Çay, bağışıklığı artırabilir ve bu, soğuk algınlığı, öksürük ve ilgili alerjilere karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Cilt Sağlığını Geliştirir

Limon otu çayının antiseptik ve sıkılaştırıcı özellikleri cilt sağlığını artırabilir. Esansiyel yağ cildinizi tonlar ve ışıltılı hale getirir. Çayını içebilir veya esansiyel yağını şampuan veya vücut jelinize ekleyebilirsiniz. Çay ayrıca cildinizdeki gözenekleri sterilize edebilir ve cilt dokularınızı güçlendirebilir. Limon otu içindeki sitral, cilt kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

Limon otu çayı, bakterilerin neden olduğu folikülit ve selülit gibi enfeksiyonları da tedavi edebilir. Antifungal etkileri nedeniyle, aynı zamanda cilt üzerindeki mantar enfeksiyonlarının tedavisine de yardımcı olabilir.

Saç Sağlığını Güçlendirir

Limon otu çayı içmek saç köklerini güçlendirebilir, böylece saç dökülmesini önleyebilir. Kepek hakkında endişeleniyorsanız, limon otu uçucu yağı harikalar yaratabilir. Çalışmalar, limon otu yağının saçlara uygulanmasının kepek oluşumunu 7 gün içinde azaltabileceğini göstermiştir.

Yağ, günlük olarak kullanıldığında en etkilidir. Şampuanınıza birkaç damla yağ ekleyin.

Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler: 4 bardak su, 2 adet kıyılmış limon otu sapı, İsteğe göre şeker,

Bir demlikte 4 bardak su kaynatın. Limon otu saplarını ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın. Sıcaklığınız azaltın ve 5 dakika da demleyin. Ocaktan aldıktan sonra süzün. Şeker ekleyebilirsiniz. Sıcak veya soğuk tüketebilirsiniz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Akciğer sorunları: Bazı kişiler limon otunu teneffüs ettikten sonra akciğer problemleri yaşadığını bildirmiştir. Bu yüzden tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Sorunlar: Limon otu adet akışını uyarabilir ve düşükle sonuçlanabilir. Hamilelik sırasında kullanmayın. Emzirme döneminde tüketimi konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz, bu nedenle, güvende olmak için kullanımından kaçının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz