Limon Yağının Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılabilir?

Limon, vücuttaki toksinleri temizleme yeteneği ile bilinir. Enerjiyi artırmak ve cildi arındırmak için yaygın olarak kullanılır. Anlaşıldığı kadarıyla Ayurvedik tıp, en az 1000 yıl boyunca birçok hastalığı tedavi etmek için limon ve limon yağı kullanıyor. Limon yağı sağlık yararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kullanım alanı son derece geniş olan limon yağı, evde sürekli bulundurmak isteyeceğiniz ve temizlikten stres atmaya kadar pek çok konuda başvurabileceğiniz bir yağdır. Cildi temizlemek ve kırışıklıkları gidermek için de yine limon yağına başvurabilirsiniz.

Limonun canlandırıcı, güçlü ve arındırıcı bir kokusu vardır. Limon % 68 oranında güçlü bir antioksidan olan d-limonen maddesini içerir. Suya katıldığında ferahlatıcıdır ve cilde de faydası dokunur. Limonun yemeklere kattığı lezzeti hepimiz biliyoruz. Limon esansiyel yağı ise soğuk pres yöntemi ile olgunlaşmamış limon kabuklarından elde edilir.

Sağlık İçin Faydalıdır

Tırnak mantarı şikayeti olanlar, sorunlu tırnakları birkaç damla limon yağı ile gün içinde birkaç kez silebilirler. Öksürük veya nefes yolları tıkanıklığı gibi özellikle de soğuk havalarda baş gösteren şikayetlerde limon yağı koklayabilir veya göğsünüzü limon yağı ile ovalayabilirsiniz. Cildinizin tahriş olmaması için limon yağını bir parça inceltmeyi unutmayın.

Boğaz ağrısına karşı çayınıza bir iki damla limon yağı damlatabilirsiniz. Sindirim sistemi sorunlarına karşı bir bardak suya bir iki damla limon yağı damlatarak içebilirsiniz. Üstelik bu suyun tansiyonu dengeleyici ve artı olarak ferahlatıcı bir etkisi de olur.

Haftada bir kez diş fırçanıza bir damla limon yağı ekleyin. Hem ağzınızdaki bakterileri, hem diş fırçanızı temizler hem de ağzınızı ferahlatırsınız. Ağız kokusuna karşı 4 damla limon yağını yarım bardak ılık suya ekleyip gargara yapabilirsiniz.

Hafif şiddetteki burun kanamalarında, bir parça pamuğa bir iki damla limon yağı damlattıktan sonra pamuğu nazikçe burun deliğine yerleştirin. Limon yağının kanı pıhtılaştırma özelliği vardır ve böylece kanamanın daha çabuk durmasına yardımcı olur.

Böcek sokmalarında ya da ısırıklarında etkilenen bölgeye bir parça limon yağı sürmek hem cildi iyileştirir hem de enfeksiyon riskini azaltır.

Temizlik İçin Önerilir

Pek çok yüzeydeki sakız, yağ, tutkal, yapıştırıcı, boya vb lekeleri çıkarmak için bir iki damla limon yağından faydalanabilirsiniz. Bir sprey şişesine su koyduktan sonra 2-3 damla limon yağı ekleyin. Bu spreyi yüzeyleri temizlemek ve sterilize etmek için kullanabilirsiniz.

Dışarıdayken, örneğin umumi bir tuvaleti kullanmak zorunda kaldıysanız, ellerinizi bir damla limon yağı ile mikroplardan arındırabilirsiniz.

5-6 damla limon yağını bir pamuğa damlattıktan sonra bu pamuğu süpürgenizin torbasına koyun. Siz evi süpürürken elektrikli süpürgeden çıkan hava evinizin mis gibi kokmasını sağlar.

4 litrelik halı temizleme malzemenize 10 – 15 damla limon yağı ekleyerek hem halıdaki lekelerin çıkmasını kolaylaştırır hem halınıza parlaklık verir hem de etrafın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Bir parça pamuğa birkaç damla limon yağı damlatarak buzdolabına koyarsanız, buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Cildi Besler, Kuruyan Cildi Nemlendirir

Soğuk hava koşulları cildi tahrip eder, özellikle de dirsekler, ayaklar veya ellerde belirgin kuruluklar ve çatlamalar meydana gelir. Limon yağı birkaç damla gliserin ile karıştırıldığında ve yatmadan önce bu alanlara uygulandığında sabah olunca; pürüzsüz, rahatlatılmış, sağlıklı bir cilt ile uyanırsınız. Limon yağı, sağlıklı cilt bakımı ve sağlıklı yaşam için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir.

Limon yağı donuk cilde sağlık kazandırmak ve tonunu düzeltmek için iyi bir çözümdür. Doğal bir sıkılaştırıcı ve detoks yapıcıdır ve sarkmaları önleyerek ve yorgun görünümlü cildi gençleştirerek çalışır. Antiseptik özellikleri, sivilcelerin ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Limon, ciltteki aşırı yağın azaltılması için de önerilir.

Yağlı ciltlerde yağ üretimini azaltıp yağ dengesini sağlamak ve lekeleri azaltmak için limon yağına başvurabilirsiniz. Jojoba yağına % 1 oranda limon yağı ekleyerek cildi gençleştirecek ve tazeleyecek bir karışım elde edebilirsiniz.

Limon yağı hafif düzeydeki cilt enfeksiyonlarında antiseptik özelliğiyle etkili olabilir. Bir kase suya birkaç damla lavanta yağı ve limon yağı ekleyerek cildin sorunlu bölgesi için bir kompres hazırlayabilirsiniz. Temiz bir bezi karışıma batırıp 10 dakika kadar cildinize uygulamanız tavsiye edilir.

Cildinizin daha parlak görünmesi için her zamanki yüz temizleme ürününüze bir damla limon yağı ile birlikte uygulamanız yeterli olacaktır.

Limon yağındaki polifenol adlı bileşenler anti-viral özelliktedir. Dudak balmı ile birlikte uygulandığında limon yağı uçukları tedavi edebilir. Uçuk çıkacağını hisseder hissetmez limon yağını dudak balmı formunda günde birkaç kez sürerek uçuğu engelleyebilirsiniz.

Nasır şikayetiniz varsa, sabah akşam nasırlı bölgeye limon yağı ile masaj yapmak rahatlık sağlar. Nasırların yanı sıra siğiller için de aynı şekilde sabah ve akşamları birer damla limon yağı sürmenin yardımı olabilir.

Omuz, ayak ve dirseklerde sertleşip kararan bölgeler için, gliserin ile karıştıracağınız birkaç damla limon yağı sabah yumuşak ve sağlıklı bir cilt ile uyanmanız için etkili bir yöntemdir.

Selüliti Azaltabilir

Selülitli bölgelere limon yağı ile masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırıp hücrelerdeki atıkları temizleyerek selülitli görünümü azaltmaya yardımcı olur. Cilt yağlı olduğunda, limon yağı doğal bir dengeleyici olabilir ve doğru kullanıldığında cildi dengeler ve canlandırır. Sadece 1 damla limon yağı ile 1 damla jojoba yağını doğal taşıyıcı yağlarda seyreltin ve deriye doğrudan emilimi için masaj yaparak uygulayın.

Biberiye yağı ile limon yağını eşit oranda karıştırarak selülit ile mücadele için faydalı bir formül oluşturabilirsiniz. Lenfatik akışı teşvik etmek ve hücrelerde depolanan toksinleri gidermeye yardımcı olmak için özel masaj teknikleri ile cildinize uygulayarak, selülitin genel görünümünü ve iltihaplanmasını en aza indirgeyebilirsiniz.

Zihin İçin Faydalıdır

Sabah çayınıza limon yağı damlatmak, güne canlı bir şekilde başlamanıza katkıda bulunur. Bazı esansiyel yağlar kokuları sayesinde zihni harekete geçirir. Dikkati toplamak ve hafızayı güçlendirmek için önerilen bu yağlardan biri de limon yağıdır. Zihninizi ve nefesinizi açmak ya da enerjinizi yerine getirmek için bir parça pamuğa damlatacağınız birkaç damla limon yağını koklayabilirsiniz.

Uykuyu Düzenler

Limon yağının sağlık faydaları arasında uykuyu düzenlemek en temel unsurlardan biridir. Özellikle sakinleştirici etkileri sebebiyle limon yağı kullanmak uykuya dalmayı kolaylaştırır ve özellikle insomnia tedavisini desteklemeye yardımcı olur.

Ruh Sağlığını Düzenler ve Enerjiyi Artırır, Stresi Azaltır

Limon yağı ve lavanta yağını birleştirin ve ruh halinizi yükseltmek için odanızın içinde bölgesel olarak veya dağıtarak kullanın ve stresi uzaklaştırın. Tipik stres ve yorgunluğa yardımcı olmak için banyo suyuna birkaç damla limon ekleyin. Limon yağı doğada yatıştırıcıdır ve bu nedenle yorgunluk, kaygı ve anksiyetenin azaltılmasına yardımcı olur.

Limon yağı, doğal sakinleştiricidir ve zihinsel yorgunluk, tükenme, baş dönmesi, kaygı, sinirlilik ve sinirsel gerginliği gidermeye yardımcı olur. Olumlu bir zihin ve bakış açısı yaratarak ve olumsuz duyguları ortadan kaldırarak zihni tazeleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca bu yağın teneffüs edilmesinin konsantrasyon ve uyanıklığın artmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle limon yağı, çalışanların verimliliğini artırmak için ofislerde oda spreyi olarak kullanılabilir.

Astımı Tedavi Edebilir

Limon yağının astım tedavisinde yararlı olduğuna inanılır; çünkü limon aroması solunum yollarını ve sinüsleri temizleyebilir, böylece iyi hava akışı ve sürekli solunum sağlanır. Astım gelişme riski (daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen) C vitamini olan belirli besin maddelerini tüketen insanlarda daha düşük gibi görünmektedir.

Allergy, Asthma & Clinical Immunology’de yayınlanan bir derlemede, C vitamininin aynı zamanda soğuk algınlığı olması durumunda astımlı ve bronşiyal aşırı duyarlılığı olan insanlara faydalı olduğunu tespit ettiler. Astımlı hastalar, solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan astım alevlenmeleri varsa limon yağı koklamak durumu hafifletebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Limon yağı vücudun bağışıklık sistemi için harika bir destek oluşturan yüksek bir C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca, beyaz kan hücrelerini uyarır, böylece hastalıklarla mücadele etme yeteneğinizi artırır. Bu yağ aynı zamanda vücuttaki kan dolaşımını da geliştirir.

C vitamini yüksek gıdalar ve diğer antioksidanlar bağışıklık sistemini soğuk ve gribe neden olan mikroplara karşı güçlendirebilirler. Bir çalışma, soğuk algınlığı süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Ayrıca aşırı fiziksel aktivite yapan insanlarda bağışıklığın artırılmasına yardımcı olabilir.

Yemekler

Tavuk marine tarifinize birkaç damla limon yağı ekleyerek lezzetli bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Sebze ve meyveleri yıkarken sirkeli suya alternatif arıyorsanız, sirke yerine birkaç damla limon yağı kullanabilirsiniz.

Mide Bozukluklarını İyileştirir

Limon yağı gaz giderici olduğu için hazımsızlık, asit reflüsü, mide bulantısı ve kramp gibi çeşitli mide problemlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Diş Beyazlatıcı Olarak Kullanabilirsiniz

Limon yağı, karbonat ve Hindistan cevizi yağını karıştırın ve dişlerinizi 2 dakika boyunca bu karışımla fırçalayın ve sonra durulayın.

El Dezenfektanı Olarak Kullanabilirsiniz

Arabayla uğraştınız veya bisikletle dağ bayır çıktınız ve elleriniz kirlendi. Ayrıca sabun da kullanamıyorsunuz. Endişelenmeyin, birkaç damla limon yağını elinize dökün ve ovalayın.

Önlemler ve Uyarılar; Limon yağı ister ağzıdan alınsın ister cildesürülerek uygulansın, inceltilerek kullanılmalıdır. İster taşıyıcı bir yağ ile (jojoba, zeytin yağı vb) ister su ile yarı yarıya inceltebilirsiniz. Özellikle de yüz, boyun gibi cildin hassas bölgelerine doğrudan uygulanmamalıdır. Hamilelere, çocuklara ve bebeklere önerilmez. Limon yağı sürdükten sonra cilt güneşten korunmalı, güneş ışınlarından sakınılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz