Limonun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kalp Damar Sağlığına Faydalıdır

İçinde bulundurduğu C vitamini sayesinde kolojen üretimini arttırmaktadır. Kolojen üretimi artınca dokular için esneklik sağlanmakta ve damar sertliğinin önüne geçilmektedir. Ayrıca antioksidan yönünden de zengin olması sebebiyle damarlarda birikerek kalp krizi veya felce sebep olan serbest radikalleri temizleyici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca düzenli sporla beraber tüketimine ağırlık verildiğinde kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçmektedir.

Yaraları İyileştirmektedir

Vücutta C vitamini eksikliği görülmeye başladığında oluşan yaralar çok uzun sürelerde iyileşmektedirler. Fakat düzenli limon yiyen insanlar yeterli miktarda C vitamini aldıkları için vücutlarında görülen kesik yaraları, yanık yaraları ve hastalıklara bağlı oluşan rahatsızlıklar daha kıs sürede iyileşmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Mide asidi miktarını arttırma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede sindirimi zor olan besinler vücutta daha rahat şekilde sindirilebilmektedirler. Ayrıca karaciğerde bulunan safra sıvısını da arttırma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede karaciğerde yağların sindirimini arttırıcı özelliğe sahiptir. Hatta sindirim sistemine olan faydaları sebebiyle diyet programlarında limona sıklıkla yer verilmektedir.

Böbrek Taşını Engeller

Böbreklerde kalsiyum ve sodyum minerallerinin birikmesi sonucu bu mineraller zamanla böbrek taşına dönüşebilmektedir. Limon yemek veya limon suyu içmek ise içeriğinde bulunan yüksek miktarda sitrat sebebiyle böbreklerde kalsiyum birikmesini engelleyici özelliğe sahip bir besin maddesidir. Bu sebeple böbrek taşı rahatsızlığı çekenlerin veya bu rahatsızlığa yakalanmak istemeyenlerin tüketmesi gereken besin maddeleri arasında bulunmaktadır.

Diş Sağlığına Faydaları

Limon asiti dişler üzerinde birikerek dişin rengini değiştiren ve çürümesine sebep olabilen bakterileri temizleyici etkiye sahiptir. Bu sebeple hem daha beyaz dişlere kavuşmamızı sağladığı gibi hemde diş enfeksiyonlarına ve ağız yaralarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Saç Bakımında Kullanımı

Geleneksel olarak yıllardır yaz aylarında saç rengini açma özelliği sebebiyle limon suyu kullanılmaktadır. Fakat aslında sadece saç rengini açmakla kalmayıp saç köklerini güçlendirici etkisi sebebiyle cilt hastalıklarının oluşumunu engellemekte ve kepek oluşumuna da son vermektedir. Kepekler kafa derisindeki hücrelerin ölmesi ve dışarı atılarak yerine yeni hücrelerin oluşmasıyla meydana gelmektedir. Limonun saça faydalarından yararlanmak için banyo yaptıktan sonra son aşamada bir suya 1/3 oranında limon suyu ekleyerek kafanızı bununla durulamalısınız.

İskorbüt Hastalığını Engellemektedir

Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak C vitamini eksikliğinde kendini gösteren bu hastalık halsizlik, anemi, diş eti kanaması ve zayıflama ile kendini göstermeye başlamaktadır. Bu hastalığa yakalanmak istemeyen kişiler yoğun C vitamini içeren limon tüketimine ağırlık vermelidirler.

Osteoartrit ve Romatoid Artrit Hastalarına İyi Gelir

Vücutta iltihaplanma oluşumuna bağlı olarak bu hastalıklar ortaya çıkmakta ve kişileri bazen günlük işlerini dahi yapamayacak kadar ağır ağrılarla karşı karşıya bırakmaktadırlar. Limon yüksek miktarda antioksidan içeriğine sahip bir besin maddesi olduğundan dolayı artrit rahatsızlıklarının sebep olduğu eklem ağrılarını dindirme özelliğine sahiptir. Ayrıca limonun iltihapları kurutucu faydası sebebiyle de bu hastalıkların tedavi süreci daha hızlı olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz