Madımak Otunun Faydaları Nelerdir?

En önemli sağlık faydalarından bazıları bilişsel bozuklukları önleme ve tedavi etme, kalp sağlığını iyileştirme, kanser riskini düşürme, gastrointestinal rahatsızlığı azaltma, kan basıncını düşürme, uygun insülin seviyelerini korumak ve diğer pek çok benzersiz fayda sağlama kabiliyetini içerir.

Madımak Otu Nedir?

Bu özel bitki Doğu Asya, özellikle Japonya, Kore ve Çin’de bulunur, ayrıca Türkiye’de de yetişir ve bilimsel olarak Fallopia japonica olarak bilinir. Yüzyıllar boyu birçok Asya kültürü için önemli bir kültürel, tıbbi, yemek ve tören amaçlı bitki haline gelen, büyük, çok yıllık bir otsu bitkidir.

Dünyanın diğer ülkelerinde, istilacı bir ot olarak kabul edilir, çünkü oldukça sağlamdır ve çabucak büyüyebilir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da ve ayrıca Avustralya’da sınırlı miktarda bulunabilir. Bazı ülkelerde ve bölgelerde, diğer bitkiler ve bitki örtüsünden kolaylıkla geçebileceği için yayılmasını kontrol etmek için çok para harcanmıştır.

Bitki, belirli bir kimyasal, resveratrol içeriği yüksek olması nedeniyle övgüyle karşılandı. Birçok görünür sağlık yararı olduğu için son yıllarda çokça ünlenmiştir. Bu nedenle, bu kimyasala sahip herhangi bir bitki büyük bir dikkat çekiyor.

Asya kültürlerinde yüzyıllarca sebze olarak kullanılmıştır ve çeşitli tarım ve arıcılık faaliyetleri için kullanılmaktadır, ancak yüksek resveratrol konsantrasyonlarının keşfedilmesi, onu alternatif tıbbın bir numarası haline getirmiştir. Bir çok tartışma ve çalışma halen devam etmekle birlikte, tamamlayıcı ve besinsel tüketimi önemli bir potansiyel taşımaktadır. Şimdi, bazı sağlık yararlarına bir göz atalım.

Bilişsel Etkinliği Artırır

Madımak otunun en iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılmasını sağlayan faydalardan biri, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi bilişsel bozukluklar üzerindeki belirgin etkisidir. Bu öncelikle otun resveratrol içeriğinden kaynaklanır, bu bitki yararlarının çoğu için geçerlidir. Resveratrol, sinir yollarını etkileyebilen nörodejeneratif süreçlere karşı ölçülebilir bir önleyici etki göstermiştir. Resveratrol, antioksidanların plakları elimine edebilmesi ve zihinsel fonksiyonlarını yavaşlatabilen bozulmaları ortadan kaldırabildiği gibi, beyin yollarına oksijen ulaştırarak, bazı trajik koşulları önleyebilir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

İnsanlar yüksek yağ içeren gıdalar tüketirse, yüksek kolesterol gibi kalp rahatsızlığı ve kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme şansı çok daha yüksek olur. Bununla birlikte, madımak otundaki resveratrol içeriğinden ötürü buna karşı geldiği bilinmektedir. Kırmızı şarabın yüksek konsantrasyonlarda tüketildiği Fransa’da (resveratrol en çok kırmızı şarapta bulunur), kalp rahatsızlıkları, birçok insanın yüksek yağlı besinler tüketmesine rağmen çok nadirdir. Diyetinize madımak otu ekleyerek aynı kalp koruyucu özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Kan Basıncını Dengeler

Resveratrolün kalp üzerindeki etkisiyle ilgili erken araştırmalar, esasen yağ miktarında azalma etkisine odaklanıyor ve resveratrolün kan basıncını modüle etme kabiliyeti konusunda cesaret verici sonuçlar da elde edildi. Kalpteki gerilimi ve stresi azaltarak, düşük kan basıncı ile, arterleri ve kan damarlarını genişleterek kan pıhtılaşmasını önleyerek, kalp krizi ve inme riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Gastrointestinal Endişeleri Azaltır

Kabızlık, şişkinlik, kramplar, iltihaplanma veya kronik ağrı gibi mide rahatsızlıklarınız varsa, madımak otu, alternatif tıp uygulayıcılarının favorisi olabilir! Diyetinize resveratrol bakımından zengin otlar ekleyerek gastrointestinal sıkıntıyı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bu ot hafif müshil olarak da görev yapar ve bu da sisteminizi temizlemenize ve sindirim süreçlerinizi normale döndürmeye yardımcı olabilir.

Kanseri Önleme Yeteneğine Sahiptir

Kanser karşıtı potansiyele sahip herhangi bir bitki çok fazla ilgi görme eğilimindedir ve madımak bu hususta istisna değildir. Resveratrol, göğüs, prostat, kolon ve tiroid çeşitleri de dahil olmak üzere birçok kanser tipinden sorumlu karsinojenlere karşı bir takım faydalı etkilere sahip gibi gözükmektedir. Araştırma devam ediyor, ancak bu erken sonuçlar çok cesaret vericidir ve madımak otunun sağlığını korumak isteyenler için mükemmel bir tamamlayıcı besin olmasının bir başka nedeni de var.

İnsülin Kontrolü Sağlar

Zamanla, özellikle kötü bir beslenme düzenine sahipseniz, vücudunuz insülin seviyelerini daha yanlış düzenleyebilir ve “insülin direnci” geliştirir. Bu, şeker hastalığına ve daha birçok sağlık sorununa yol açabilir, ancak diyetinize madımak otu eklerseniz, bu sorundan etkili bir şekilde kaçınabilirsiniz. İçerisindeki resveratrol, kan şekeri seviyelerinizi dengede tutarak, insülin direncinin gelişmesini önleyebilir.

Demans ve Alzheimer Hastalığını Önler

Madımak otundaki resveratrol konsantrasyonunun Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkileri olduğu gösterilmiştir. Manhasset, New York’daki Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma, resveratrol alımının Alzheimer hastalığına yol açan nörodejeneratif süreçlere karşı yararlı özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma, hücre kültürleri ve hayvan denekleri üzerinde gerçekleştirildi; bununla birlikte, bu çalışmanın sonuçları, insan popülasyonundaki Alzheimer hastalığı için umut verici sonuçlar gösteriyor.

Kardiyovasküler Sağlığı Korur

Madımak otunun antioksidan özellikleri kardiyovasküler hastalığa karşı koruyucu etkilere neden olabilir. Oregon Devlet Üniversitesi’ndeki Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, otun içindeki resveratrol varlığı yaygın olarak “Fransız Paradoksu” olarak bilinen fenomeni teşvik edebilir. Fransız Paradoksu; Fransız nüfusunun doymuş yağ açısından çok zengin bir beslenme alışkanlığı olması ve yüksek oranda sigara içilmesine rağmen kardiyovasküler hastalık olasılığının Fransa’da çok düşük olduğu gerçeğini ifade eder.

Koroner hastalığın görülme sıklığının düşük olmasının nedeni, Fransız popülasyonu tarafından yaygın olarak tüketilen kırmızı şarapların yüksek miktarındaki resveratrol konsantrasyonuna atfedilir. Kırmızı şarap ve madımak otu; her ikisi de eşit olarak kardiyovasküler sisteme koruma sağlayabilen resveratrol konsantrasyonlarını içerir.

Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Aşırı miktarda alınması, olumsuz reaksiyonlara neden olabilir, ancak dozaj talimatlarına uyarsanız ve hafifçe kullanırsanız, alerjik reaksiyon olasılığı azdır. Eğer resveratrol için alerjiniz varsa, bu bitkiden kaçınmalısınız.

Nadir olmakla birlikte, resveratrol kullanıcıları tarafından kullanımına bağlı gastrointestinal yan etkiler bildirilmiştir. Mide rahatsızlığı, kramp, diyare veya iştah azalması, büyük dozlarda resveratrol ile ortaya çıkabilir. Besin takviyeleri her bireyi farklı şekilde etkiler, çünkü bazı kişiler sindirim yan etkilerine karşı diğerlerine göre daha hassastır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz