Mandalina Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

mandalina yağı

Geleneksel Çin tıbbına binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişi olan mandalina, tüm narenciye esansiyel yağlarının en tatlı ve en lezzetlisi olarak bilinir. Mandalina uçucu yağı, çok yumuşak bir tada sahiptir ve birçok iyileştirici özelliği ile bilinir. Örneğin, aknenin azalmasına, cildin parlaklaşmasına, uykusuzluğun azaltılmasına, ciltteki yağ miktarının azaltılmasına, yara izlerinin ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya ve stres ve kırışıklıkları en aza indirmede yardımcı olur. Ve hepsi da bu değil.

Sızdıran bağırsak sendromu gibi bağırsak sorunlarına yardımcı olmak, antiseptik etkiler, lenfatik sistemi uyarmak ve hatta gaz çıkarmanın teşvik edilmesi gibi daha da iyileştirici özelliklere sahiptir. Mandalina yağı bunu nasıl yapabilir?

Akne, Çatlak İzleri ve Yara İzlerini Azaltır

Mandalina yağı, sivilce, çatlak izleri ve yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Nazik olduğundan, genellikle cildinizi tahriş etmez. Bakteri ve mantar gelişimini önleyerek tahriş olmuş cildin enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur. Yara izlerinin görünümünü nasıl azaltacağınızı düşünüyorsanız, yağı bir taşıyıcı yağla birlikte doğrudan yara üzerine uygulayabilirsiniz ve bir damla lavanta yağı veya bir damla portakal çiçeği yağı olabilir.

Aromaterapi ile Ağrı, Anksiyete ve Mide Bulantısını Azaltır

Mandalina öz yağı, anksiyete ve mide bulantısı için en önemli esansiyel yağlardan biri olabilir. Tamamlayıcı İlaç Tedavisi’nde yayınlanan bir çalışma, hemşirelerin hastanelerde geniş bir sağlık sistemi içinde yer alan hastalara sundukları ağrı, bulantı ve anksiyete üzerindeki esansiyel yağ müdahalelerinin kullanımını ve etkinliğini incelemiştir. Minnesota ve Batı Wisconsin’de bulunan Ten Allina Sağlık hastaneleri, tesislerinde aromaterapi kullanarak bir çalışma yaptı.

Hastalar tarafından bildirilen ağrı, anksiyete ve bulantıda görülen değişiklikler harikaydı. Hemşirelerin hasta bakımının bir parçası olarak aromaterapi kullandığı çalışma süresi çerçevesinde 10.262 hasta vardı. Kullanılan çeşitli yağlar vardı ve her birinin güçlü yönleri varken, genel sonuç mandalina esansiyel yağının hastalara iyileşme sağladığını gösterdi. Yani, bulantıyı aromaterapi tedavisi ile rahatlatmak istiyorsanız, mandalina yağını deneyin.

Ağrıyı Hafifletir

Mandalina esansiyel yağı gibi doğal bitkilerden elde edilen yağların, yeni analjezikler geliştirebilen ve ağrıyla savaşırken fayda sağlayan molekül kaynağı olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Merkezi sinir sistemindeki etkili rolleri nedeniyle keskin bir etki ile dikkat çekici özellikler göstermiştir.

Çalışmada mandalina uçucu yağı elde edilmiş ve daha sonra saflaştırılmıştır. Saflaştırılmış mandalina yağının, ağrıyı bloke edebilen başka bir tür bilinen moleküle benzer olduğu bulunmuştur. İçerisinde bulunan bileşikler olan terpenler, ağrıya karşı insan terapisinde analjezikler yaratmak için kullanılabilir.

Yiyecekleri Bakterilerden Korur

Mandalina esansiyel yağı antimikrobiyal aktivite içerir. Listeria innocua’ya karşı etkilerini ve renk ve doku üzerindeki etkisini değerlendirmek için çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada mandalina esansiyel yağının % 0,05 nanoemülsiyonunu içeren modifiye kitosan bazlı biyoaktif kaplama formülasyonu, γ-ışınlama, UV-C ve ozonlanmış su muameleleri ile kombinasyon halinde test edilmiş ve antimikrobiyal aktivite, renk ve doku açısından sonuçlar elde edilmiştir.

Tedavi mikrobiyal redüksiyonda pozitif sonuç verdi. Aynı zamanda, Uluslararası Gıda Mikrobiyolojisi Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre, gıdaların korunmasında daha sağlıklı bir alternatif oluşturacak şekilde, depolama sırasında gıdaların sertlik ve renk değişimlerinin önlenmesine yardımcı olmuştur.

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Mandalina ve limon öz yağının etkileri, iki insan tümör hücresi büyüme çizgisinde incelenmiştir. Her iki mandalina esansiyel yağı, limon ve narenciye ve diğer bitkilerin kabuklarında bulunan bir kimyasalın, tümör büyümesinin inhibisyonunu teşvik ettiğini göstermiştir. Bu, anti-tümör ajanlarının gelişmesine ve alternatif tıp yoluyla kanserin tedavisine yardım edebilir.

Mandalina Yağının Tarihi ve İlginç Gerçekler

Altın ve yeşilimsi-turuncu renkte, mandalina öz yağı çok uzun bir süredir üretilmektedir ve kolonyadan kozmetiklere ve alternatif ilaçlara kadar birçok üründe bulunur. Tatlılar, karbonatlı içecekler, likör, sakız ve dondurma için hoş bir turunçgil aroması sunar ve tatlandırıcı bir madde görevi görür.

Mandalina yağı meyvenin dış kabuklarından gelir. Yağ, soğuk presleme işlemi ile ekstrakte edilir, ancak bir istisna, yapraklar ve dallardan buhar damıtma yoluyla ekstre edilen mandarin petitgrain yağıdır.

Mandalina, gül, yasemin, papatya ve sardunya da dahil olmak üzere birçok çiçek kokusu ile harmanlandığında etkili olabilir. Ayrıca, bergamot, greyfurt ve limon gibi diğer narenciye yağlarıyla harmanlandığında harikadır ve karanfil ve karabiber gibi baharatlı kokularla birleştiğinde eşsiz bir aroma yaratır.

Mandalina ağacı 8 metre yüksekliğe ve büyük bir genişliğe ulaşabilir. Ağaç dikenler içerir ve ince dallara sahiptir. Yapraklar dar ve oval şekillidir, her ucu bir noktaya doğru sivrilir ve küçük, yuvarlak dişlere ve dar kanatlı saplara sahiptir. Mandalina portakalı, Güneydoğu Asya ve Filipinler’e özgüdür ve Japonya, güney Çin, Hindistan ve Doğu Hint Adaları’nda bol miktarda yetişir.

1805 yılında İngiltere’ye götürülerek batı dünyasına doğru yol aldı. Sonunda 1850’de İtalya’da Akdeniz’de yetiştirildi ve daha sonra New Orleans, sonra Florida ve daha sonra Kaliforniya’da yaygınlaşmaya başladı.

Ticari olarak, mandalina meyvesi çoğunlukla Alabama, Florida ve Mississippi’de yüksek verime sahip olmuş, Teksas, Georgia ve California ise daha küçük üreticilerdir. Bununla birlikte, mandalina meyvesi hala Hindistan’da ve Asya’da çok popülerdir.

Kullanmanın Riskleri Var mıdır?

Mandalina öz yağı hafiftir ve güvenlidir ayrıca toksik değildir. Bununla birlikte, hamile iseniz, epileptik, karaciğer hasarı, kanser veya başka bir tıbbi sorun yaşıyorsanız, kalifiye bir aromaterapi pratisyeni tarafından uygun şekilde kılavuzluk aldığınızdan emin olun veya doktorunuza danışın.

Çocuklarda veya yaşlılarda kullanırken her zaman dikkatli olmanız en iyisidir. Güneşe çıkacaksanız da dikkatli olun. Mandalina öz yağının, güneşle birlikte cilde hasar verme riski artabilir.

Sonuç Olarak; Mandalina en tatlı ve en sakinleştirici narenciye öz yağı olarak bilinir. Sivilce, çatlak izleri ve yara izlerinin azaltılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır; ağrıyı, anksiyeteyi ve mide bulantısını azaltır; yiyecekleri bakterilerden korur; ve hatta hücresel sağlığı desteklemektedir. Ayrıca cildi aydınlatmak, uykusuzluğu azaltmak, yağlı cildi iyileştirmek, stresi azaltmak, kesiklere yardımcı olmak, gaz şikayetlerini rahatlatmak ve lenf sistemini uyarmak için etkilidir.

Diğer esansiyel yağlarla iyi bir uyum sağlar, bu da onu hem kullanışlı hem de akıllıca bir seçim haline dönüştürür. Mandalina yağı kullanmanızı ve tüm bu harika sağlık yararlarını elde etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz