Mango Suyunun Faydaları Nelerdir?

Mangifera cinsine ait tropik ağaçlarda yetişen mango meyvesinden elde edilir. Dünyada yetişen yüzlerce farklı tür ve çeşit mango vardır, fakat en yaygın çeşitleri Mangifera indica ve Mangifera foetida’dır. Güney Asya bölgesine özgü bu egzotik meyve, diğer birçok tropikal bölgede evcilleştirilmiştir ve piyasadaki en çok aranan meyvelerden biridir.

Turuncu renkli ve yumuşak mango meyvesini presleyerek yapılır ve her bir bardak meyve suyunda önemli miktarda C vitamini, A vitamini, potasyum, demir, çeşitli karotenoidler ve güçlü organik asitler bulunur. Güçlü lezzeti nedeniyle, çoğu zaman diğer meyve suları ile birleştirilir. Mango suyu, binlerce yıldır sağlıklı beslenme diyetinin bir parçası olmuştur ve bu güçlü sağlık suyunun tüm faydalarını elde etmek için evde yapabilirsiniz.

En önemli sağlık faydalarından bazıları arasında kan basıncını düşürmek, kan dolaşımını artırmak, göz sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini desteklemek, kanser ve kronik hastalıkları önlemek, cilt sağlığını geliştirmek, kolesterol seviyelerini düşürmek, asitlik seviyelerini korumak, sindirimi uyarmak ve diyabet semptomlarını tedavi etmek bulunmaktadır.

Kanseri Önler

Mangodaki mineral ve vitamin içeriğinin yanı sıra, bu meyve suyu, aynı zamanda kanser riskini azaltabilecek, oksidatif stres ve serbest radikal aktivitesini engellemeye yardımcı olabilecek eşsiz antioksidanlar, kuersetin, gallik asit ve astragalin gibi bir dizi antioksidan içerir.

Kan Basıncını Düşürür

İçerisinde kayda değer miktarda potasyum bulunur, bu da her gün tüketiminin, vazodilatatör özellikleri sayesinde kan basıncını düşürebileceği anlamına gelir. Bu, kardiyovasküler sistemdeki zorlanmayı ve kalp krizi, felç ve kalp hastalığı riskini azaltacaktır.

Göz Sağlığını Geliştirir

İçerisinde önemli miktarda karotenoid ve A vitamini bulunur, bu da göz sağlığınızı doğrudan etkileyebilir. A vitamini bir antioksidan gibi davranır ve retinadaki oksidatif stresi ortadan kaldırır, bu da maküler dejenerasyon ve katarakt gelişimini azaltır.

Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Yüksek C vitamini seviyeleri bağışıklık sistemini güçlendirmekten daha fazlasını yapar. Kolesterolün “kötü” formu olan düşük yoğunluklu lipoprotein seviyelerini azaltmak için de çalışabilir. Ayrıca kalp sağlığını korur ve kan damarlarındaki ve arterlerdeki plak birikimini azaltır.

Sindirimi Artırır

Yüzlerce yıldır, sindirim sistemini uyarmak ve kabızlık semptomlarını hafifletmek için mango suyu önerilmektedir. Büyük miktarlarda, bu meyve suyu müshil gibi çalışır, ancak makul miktarlarda, dışkınızı kolayca hareket ettirebilir ve sindirim kanallarını yağlayabilir, böylece şişkinlik, kramp ve mide rahatsızlıklarını hafifletebilir.

Asitliği Ortadan Kaldırır

Mango suyu doğada alkalidir, yani 7’den daha yüksek bir pH değerine sahiptir ve bağırsaktaki yüksek asitlik seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Eğer mide çok asitli hale gelirse, asit reflü hastalığına ve kötü besin emilimine neden olabilir, ancak mango vücudun pH değerini dengede tutmaya yardımcı olabilir.

Diyabeti Kontrol Eder

Küçük veya orta miktarlarda, mangoda bulunan doğal şekerin vücut tarafından sindirilmesi çok uzun sürdüğü ve şeker hastaları ve diyabetik hastalar için çok tehlikeli olabilen glikoz dalgalanmalarını önlediği için kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Ancak, çok fazla mango suyu tüketilirse, kan şekeri seviyeleriniz yine çok yükselebilir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Tek bir bardaklık porsiyonu, kullandığınız mango tipine bağlı olarak, günlük C vitamini ihtiyacınızın % 60 ile % 80’ini karşılar. Bu, bağışıklık sisteminize büyük bir destek sağlar. Beyaz kan hücrelerinin üretilmesine yardım eder ve bu meyve suyundaki diğer antioksidanlarla birlikte çalışarak kronik hastalıkları önler.

Kan Dolaşımını Artırır

Demir içeriği çok fazla olmamasına rağmen, kırmızı kan hücresi üretimine destek vermek ve kas zayıflığı, bilişsel karışıklık, mide sorunları ve yorgunluk gibi anemi semptomlarını önlemek için faydalıdır.

Nasıl Yapılır?

Marketlerde oldukça popüler ve yaygın olarak bulunmasına rağmen, bazı insanlar evde kendileri yapmayı tercih ediyorlar, bu da içeceğe ne kadar şeker eklendiğini kontrol etmelerini sağlıyor. Eğer bir meyve sıkacağınız varsa, süreç oldukça basittir ve isterseniz sadece biraz bal ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıdaki tarif, mango suyunu hazırlamak için bir blender kullanacak insanlar için verilmiştir.

Malzemeler; 2 taze mango, 1 bardak su

Yapılışı: Mangoları iyice yıkayın ve kabuğunu soyun. 2-3 dakika veya homojen bir kıvam elde edinceye kadar karıştırın. Koyu kıvamlı olduysa seyreltmek için daha fazla su ekleyin.

Besin Değeri: Sınırlı bir besin bileşimi ile eşsiz bir beslenme profiline sahiptir. Tek bir mango suyu porsiyonu günlük askorbik asit alımınızın % 60’ından fazlasını ve A vitamini gereksiniminizin % 40’ından fazlasını sağlar. Ayrıca, önemli seviyelerde kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çeşitli B vitaminleri, manganez, selenyum ve bakır içerir. Dahası, tek bir porsiyonu yaklaşık 130 kaloridir ve kabaca 31 gram şeker ihtiva eder. Bu meyve suyunun en olumsuz yanı olabilir.

Yan Etkileri

Aşırı miktarda içilmesi, bazı insanlar için alerjik reaksiyonlar, mide rahatsızlığı ve yüksek kan şekeri seviyesi gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin çoğu, bu meyve suyunu ölçülü olarak kullanarak veya bu güçlü suyu sağlık programınıza eklemeden önce bir doktorla konuşarak önlenebilir.

Diyabet: Çok fazla mango suyu içmenin en tehlikeli yönlerinden biri, sahip olduğu yüksek miktarda doğal şekerdir. Bu, işlenmiş yiyeceklerin içerdiği şekerden daha iyi olsa da, aşırı miktarda tüketilmesi, yağ birikimine ve kilo alımına ek olarak kan şekeri seviyelerini değiştirebilir ve diyabet riskini artırabilir.

Mide Sorunları: Hazımsızlık ve kabızlık, çok fazla mango suyu içen insanların ortak şikayetleridir. Günde 1-2 bardak yeterli olmalıdır, ancak bunun ötesinde tüketilmemelidir.

Alerjik Reaksiyonlar: Bazı kişilerde mango alerjisi bulunur. Bu sebeple, ciltte tahrişe ve dudaklarda, boğazda ve diş etlerinde şişliğe neden olabilir. Bunun çoğu, genellikle kabuğuyla temastan kaynaklanan duyarlılığa bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz